Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Atık Su Havuzlarının Sebep Olduğu Çevre Felaketine Kim Dur Diyecek?

1980li yılların teknolojisi ile yapılan Atık su arıtma havuzu  çevre için tehdit olmaya devam ediyor. İhalesi bir türlü tamamlanamayan yeni atık su tesislerinin tamamlanamaması çözümsüzlüğü de beraberinde getiriyor. 1980lı yılların başında tamamlanan atık su havuzları çevre duyarlılığından uzak bir teknikle yapıldı. 15.000m2 alana yapılan 10 adet atık su dinlendirme  havuzunda  süzülen atık su kapalı tahliye […]

10 Eylül 2014 - 13:31 'de eklendi ve 497 kez görüntülendi.

1980li yılların teknolojisi ile yapılan Atık su arıtma havuzu  çevre için tehdit olmaya devam ediyor. İhalesi bir türlü tamamlanamayan yeni atık su tesislerinin tamamlanamaması çözümsüzlüğü de beraberinde getiriyor.

1980lı yılların başında tamamlanan atık su havuzları çevre duyarlılığından uzak bir teknikle yapıldı. 15.000m2 alana yapılan 10 adet atık su dinlendirme  havuzunda  süzülen atık su kapalı tahliye kanal sistemi ile Tuz Gölüne ulaşıyordu. Ancak hem Atık su Havuzu ve hem de tahliye için yapılan kanallardaki arızalar çevre için tehlike olmaktan öte çevre felaketine dönüşmeye başladı. Yapılan havuzlarda zemin toprak olup sadece havuz yamaçları ince bir beton ile güçlendirilmişti. Yıllarca içenin atık suları, tuz fabrikalarının atık suları hep bu havuzlarda damıtıldı. Faaliyete geçmesinden kısa süre sonra toprak olan havuz zemininden yer altı su kaynaklarına sızmalar başladı. Bölgede yer altı suları yüzeye yakın; 3 ile 6 metre arasında bulunuyor. Son  yıllarda çevrede tarımla uğraşan çiftçiler yer altı kuyularını kullanamıyor. Çünkü sulama amaçlı kullanılan kuyulardan çıkan sular ekili olan bitkileri kurutuyor. Hatta birkaç yıl ürün düşüklüğüne sebep oluyor. Birkaç yıl dinlendirmeden ekim bile yapılamıyor. Yöre çiftçisi yeraltında suyundaki asit ve tuzlanmanın her geçen yıl etki alanını artırdığını söylüyor. Tedbir alınmaz ise yer altı sularında onlarca yıl, belki kalıcı olumsuz sonuçları olabilecek bir süreç çevre felaket anlamı taşıyor.  Havuzlarda zemine herhangi bir dolgu maddesinin konmaması bu çevre felaketinin çıplak gözle bile görülmesini sağlıyor. Çevredeki çiftçiler daha önce kullandıkları yer altı kuyularını şimdilerde iptal etmiş durumdalar. Her yıl daha uzak mesafedeki kuyularda tuzlu ve asitli su karışımı sebebiyle sulama yapılamıyor. Bu durum sadece çiftçilerin verim düşüklüğüne sebep olmuyor. İlçemiz ve hatta ülkemizin çevre felaketine de sebep oluyor. Yer altı yoları ülkemiz için önemli bir zenginlik. Yer altı su havzalarında yaşanacak kirliliğe yer üstündeki gibi kolay müdahale ve iyileştirme imkanı da yok.

Yetkililer neyi Bekliyor?

Şereflikoçhisar için yapımına yaklaşık on yıl önce başlana atık su tesisleri için ihale yapılmış ve kamuoyunun yakından takip ettiği sebeplerden dolayı atık su tesisleri tamamlanamamıştı. Atık su ihalesi tamamlandığında modern ve çevreye duyarlı tesisler sayesinde yer altı sularımız için büyük tehlike olan ilkel havuzlar devre dışı kalacak.

Top ASKİ’de 

Büyükşehir yasası ile ilçemizdeki su ve kanalizasyon birimleri Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ASKİ’ye devredildi. İlçemiz kamuoyu bu çevre felaketine ASKİ’nin bir an önce el atması bekliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi çevreye duyarlılığı ile Avrupa Başkentliğine layık görülmüş bir belediye olarak bu çevre felaketine en kısa sürede dur diyecek, yarım kalan atık su tesisini hayata geçirecektir.

 

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER