Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

ÇKS, 1 Ekim’e Kadar Uzatıldı Toprak Analizleri Devam Ediyor

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ÇKS kayıtlarının 1 Ekim’e kadar uzatıldığı ve toprak analizlerinin devam ettiği belirtildi. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ÇKS kayıtlarının 1 Ekim’e kadar uzatıldığı ve toprak analizlerinin devam ettiği belirtildi. İlçe Gıda Tarım ve hayvancılık Müdürü Şenol Görgülü, ÇKS Kayıtlarının uzatılması ile ilgili […]

10 Eylül 2014 - 12:13 'de eklendi ve 384 kez görüntülendi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ÇKS kayıtlarının 1 Ekim’e kadar uzatıldığı ve toprak analizlerinin devam ettiği belirtildi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ÇKS kayıtlarının 1 Ekim’e kadar uzatıldığı ve toprak analizlerinin devam ettiği belirtildi.

İlçe Gıda Tarım ve hayvancılık Müdürü Şenol Görgülü, ÇKS Kayıtlarının uzatılması ile ilgili yaptığı açıklamada, Bilindiği üzere Bakanlığımızca yürütülen Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) uygulamaları kapsamında 16 Nisan 2005 tarihli Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği yürürlükten kaldırılarak 27 Mayıs 2014 tarihinde yeni Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği yayımlanmıştır diyerek “yürürlükten kaldırılan 16 Nisan 2005 tarihli ÇKS Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde çiftçiler içinde bulunulan üretim sezonu ÇKS kayıtlarını yaptırmak ve/veya güncellemek üzere yıl boyunca İl/İlçe Müdürlüklerine müracaat edebilmek…te ve müracaatlar üretim sezonunun 31 Aralık tarihinde sona ermekteydi” dedi.

27 Mayıs 2014 tarihinde yayımlanan ÇKS Yönetmeliğinin, Geçici 1 nci Maddesi 1 nci fıkrasında yer alan “2014 üretim yılına ilişkin ÇKS başvuruları 30/6/2014 tarihinde sona erer diyen Görgülü, “Bu tarih gerekli görüldüğü takdirde Bakanlık tarafından uzatılabilir. Çiftçilerin bu tarihten sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri hariç olmak üzere ÇKS’ye yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapılamaz. Mücbir sebeplerden kaynaklanan üretim bilgisi değişiklikleri üretim yılı içerisinde yapılabilir.” hükmü ile 2014 üretim yılı ÇKS çiftçi müracaat sürelerine ilişkin düzenleme yapılmıştır” dedi,

Daha önceki uygulama dönemlerinde çiftçi müracaatlarının yıl sonuna kadar sürmesi nedeniyle ortaya çıkan çiftçi alışkanlıklarından bazı çiftçilerin 2014 üretim yılı ÇKS müracaatlarını müracaat süresi içerisinde yapmadıkları belirlenmiştir diyen İlçe Gıda Tarım ve hayvancılık Müdürü Şenol Görgülü, “Bu çerçevede, olası çiftçi mağduriyetlerinin önlenmesi bakımından çiftçilerin 2014 üretim yılı ÇKS başvuru süreleri Yönetmeliğin Geçici 1 nci Maddesi hükümleri doğrultusunda 01.10.2014 tarihi mesai bitimine kadar uzatılmıştır. Çiftçilerimize önemle duyurulur” dedi.

Toprak Analizleri Devam Ediyor

Şereflikoçhisar İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şenol Görgülü, arazilerde hangi çeşit mahsulün daha verimli olarak yetişeceği ile ilgili toprak analizlerinin yapıldığını belirterek, “Yaz boyu çiftçilerimizin çeşitli bölgelerde bulunan tarlalarından getirdikleri toprakların laboratuarlarda analizleri yapılarak hangi çeşit mahsulün daha verimli yetişeceği ile ilgili bilgiler verildi. Toprak analizi yaptırmayan çiftçiler için toprak analiz süresi 1 Ekim 2014 tarihine kadar uzatıldı” dedi.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER