Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

“Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım”

Gazetecilerin bu hafta Ticaret Odası Başkanı Yasin Tekin’e konuk oldu. Yasin Tekin ile yapılan görüşmede, ilçe ve ülke gündemi ile ilgili konular yer aldı. Geçtiğimiz hafta Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin e yapılan ziyaretlerin ardından Ticaret Odası Başkanı Yasin Tekin’le bir araya gelindi. Cumartesi günü Bürosunda gazetecilerle bir araya gelen Yasin Tekin, gazetecilerin yöneltmiş […]

04 Eylül 2014 - 10:10 'de eklendi ve 528 kez görüntülendi.
“Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım”

Gazetecilerin bu hafta Ticaret Odası Başkanı Yasin Tekin’e konuk oldu. Yasin Tekin ile yapılan görüşmede, ilçe ve ülke gündemi ile ilgili konular yer aldı.

Geçtiğimiz hafta Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin e yapılan ziyaretlerin ardından Ticaret Odası Başkanı Yasin Tekin’le bir araya gelindi.

Cumartesi günü Bürosunda gazetecilerle bir araya gelen Yasin Tekin, gazetecilerin yöneltmiş olduğu soruları yanıtladı.

Ticaret Odası Başkanı Tekin, “Anlamlı bir günde bir araya geldik. Bu vesile ile bütün Türk Milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum. 2014 yılının seçimlerle dolu geçtiğini belirten Tekin; Ekonominin sevmediği tek unsur seçimlerdir. Seçimlerin, kutuplaşmanın ve ötekileşmenin sona ermesi sevindirdi. 12. Cumhurbaşkanı Milletimize hayırlı olsun” dedi.

Gazetecilerin Ülke ve ilçe gündemini değerlendirir misiniz sorusunu yanıtlayan Ticaret Odası Başkanı Yasin Tekin, “Ortadoğu’da , Ukrayna’da büyük bir kaos yaşanırken ülkemizde mahalli seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaşandı. Her iki durum ekonomiyi olumsuz etkiler. Ayrıca  yeni hükümetin kurulması, içinde Ali Babacan’ın olup olmaması tartışmaları sonunda hemşerimiz Babacan şükürler olsun yeni hükümetin içinde yer aldı” dedi.

İlçemiz gündemi ile ilgili görüşlerini belirten Yasin Tekin, İlçemizde Ticari hayatı verimli bir yıl olduğu söylenemez. Tuzcular, esnaflar, akaryakıtıçıların beklentilerine cevap verilemedi. kuraklık olmasına rağmen ilçemiz tarımında rekoltenin iyi çıkması biraz rahatlattı dedi.

Büyükşehir tasarısı çıktı. Bizim burada belediye yetkisini tam bilmiyor. Büyükşehir tasarısının bilinmemesi ile birlikte ciddi sorunlar ortaya çıkıyor diyen Yasin Tekin “su, altyapı, kanalizasyon, yol büyükşehir’e devredildi.  Geçiş dönemindeyiz. Büyükşehir burada yetkileri nedir, biz ne yapacağız bilen yok. Şereflikoçhisar’da kardeşlerimize yardımcı olamıyoruz. Şereflikoçhisar’lı işadamları ticaret erbabı rekabete hazırlıklı olması lazım. Rekabet verimi artıracağı gibi sektörde kalıcı olmamız için gereklidir. Ancak rekabet denince işadamlarımız arasına yeterli karşılığı bulamıyor.  Ticaret Oda başkanı olarak  hizmet etmek istiyoruz. Eğer hizmet edemeyeceksem bu makamda durmanın bir anlamı yok. Şereflikoçhisar’a katkıda bulunmak lazım. Mevlana nın dediği gibi  ” Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım” dedi.

İlçede ki eksiklikleri ve yapılması gerekenleri sıralar mısınız sorusuna Yasin Tekin, “Tuz sektöründe daralma var. Üniversite binasını yaptık 4 yıllık bölüm sözü verildi bina boş duruyor. 1 bölüm açılacaksa yeni binaya gerek yoktu. mevcut binada bu dersliği karşılayacak yer vardı. Şereflikoçhisar ve Ticaret Odası olarak Üniversite Binasını tamamladık, hala aşılışı yapılmadı. Yapılan ek binanın açılışının yapılması vefasızlık ve Şereflikoçhisarlının beklentisinin göz ardı edilmesidir. okula yeni bölümlerin açılması lazım. İlçemizdeki iş adamlarının desteklenmesi lazım. Önüne engeller koymak yerine yeni yatırımlar için teşvik edici bir tutum izlenmeli. Sık sık gündeme gelen Suriyeli sığınmacıların bir kısmının ilçemize gelmesi konusunda oda kişisel olarak İlçemize Suriyelilerin gelmesini istemiyorum” dedi.

Organize Sanayi Bölgesine Yatırımcı Var

Sürpriz bir gelişmeyi gazetecilerle paylaşan Yasin Tekin, “Organize Sanayi bölgesine gelmek isteyen bir yatırımcı ile görüşme içerisindeyim. kendisi 50 dönümlük bir yer arıyor. buraya alçı fabrikası kuracak. Proje çalışmalarını yaptık” dedi.

 

Organize sanayi bölgesinin durumu ile ilgili yöneltilen soruya ise Tekin, OSB için Müteşebbis heyet oluşturuldu. Ancak hiç bir şey yapılmadı. OSB ile ilgili şuana kadar  büyük bir yol alınmalıydı. Burasını bana verin ben çözeyim dedim. Ancak buranın imarla ilgili bir konusu olduğunda, kendi için böyle yapıyor derler diye bu işe girmedim. Orasının çok bir işi yok. Büyükşehir ile yol, su, kanalizasyon sorunu çözülüp BEDAŞ ile elektrik işlemlerini yaparak yol koyulacaktık” dedi.

Yasin Tekin, Şereflikoçhisar’ın parklarının daha güzel hale getirilip, şehir içi temizliğin daha güzel yapılması gerektiğini söyleyerek, “Sağ olsun Başkandan Aile Pikniğin ilerisindeki eski çöp alanının düzetilmesini istedik yerine getirdi. daha da iyi hale getirilebilinir” dedi.

Şehir içerisinde ve köy olan ve şimdi mahalleye çevrilen yerlerimizde hayvancılık mahalle sakinlerine sıkıntı yaşatıyor. Hayvancılığın buralarda yasaklanması ancak, yasaklama ile birlikte hayvancılık alanları gösterilerek süre karşılığında şehir içinden ve mahallelerden besiciliğin kaldırılması gerekiyor diyen Yasin Tekin son olarak kendisi için gelişen bir konudan bahsederek; TOBB İstanbul Gümrük kapısı danışma kuruluna seçildiğini belirterek konuşmasını sonlandırdı. Gazeteciler ile güncel konulardaki yapılan sohbetin ardından birliktelik sona erdi.

 

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER