Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Halil Şahan, OSB Konusuna Değindi

Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulunan MHP Belediye meclis üyesi Halil Şahan “Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kimin işi? neden yol alınamıyor” dedi. Yazılı basın açıklamasında bulunan MHP Belediye meclis üyesi Halil Şahan açıklamasında şunları kaydetti; Dünyada ilk olarak ABD de 19.yy ortaya çıkan, 1950’li yıllardan sonra hızla yayılan OSB’ler. İlçemizde de Doksanlı […]

17 Eylül 2014 - 11:58 'de eklendi ve 344 kez görüntülendi.

Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulunan MHP Belediye meclis üyesi Halil Şahan “Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kimin işi? neden yol alınamıyor” dedi.

Yazılı basın açıklamasında bulunan MHP Belediye meclis üyesi Halil Şahan açıklamasında şunları kaydetti; Dünyada ilk olarak ABD de 19.yy ortaya çıkan, 1950’li yıllardan sonra hızla yayılan OSB’ler. İlçemizde de Doksanlı yılların başında yer seçimi yapılarak ilk adım atılmış. O günden sonrada neredeyse hiçbir adım atılmamıştır.

OSB’ler birer girişimcilik örneğidir. Hatta OSB’de yetkili organın adı Müteşebbis (Girişimci) Heyettir.

Başarılı bir girişimcide; Kabul edilebilir riskleri göze alma, İş bitiricilik, Kararlılık, Üretkenlik, Risk alma gibi özellikler bulunur.

İlçemizin kanayan yaralarına ilaç olabilecek atılımların başında OSB’nin hayata geçmesi gelmektedir.

Kanun ve Yönetmeliklerde belirtilen hususlar, faaliyette olan OSB’lerin hangi aşamalardan geçtiği incelendiğinde yer seçimi yapılan ve ilgili bakanlıkça onaylanan OSB’ler hızlı bir şekilde kurulum aşamasını atlatıp faaliyete geçmişlerdir.

OSB’ler kendi tüzel kişilikleri olan onaylı sınırları içerisinde Alt-üst yapıları yapamaya, yaptırmaya denetlemeye, ruhsat vermeye yetkilidir.

ilçe Belediyesinin, Ticaret odasının nede Valiliğin bireysel sorumluluğundadır. Müteşebbis Heyet tarafından Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ve Gerekli personeller belirlenir. Bu personellerden en başta OSB Bölge Müdürü seçilir. Artık iş ve işlemleri yürütecek organlar belirlenmiş olup sorumluluklar paylaşılmıştır. Yönetim kurulu tarafından ivedilikle Bütçe oluşturulur. Kurucu ortaklar bütçeye zorunlu katılım paylarına göre ödemeleri yapar. Kredi kullanacak OSB’ler zorunlu katılım payları dışında kalan miktar için kredi başvurusunda bulunur. Bu işlemler ve devamından sorumlu olanların başında ve en aktif şekilde çalışması gereken OSB Bölge müdürüdür.

Yaklaşık 30 sene olmasına karşın bir çivi çakılamamasının sebebi bilinen ciddi adımların atılmamasıdır.

Girişimcinin bilmesi gereken en önemli husus sermaye olmadan yatırım olmaz. Bütçenin oluşturulup zorunlu katılım payları OSB’ye aktarılmadan ve başında tüm işi OSB olan bir bölge müdürü atanmadan yol almanın imkânı yoktur. Bir otuz yıl daha geçer ve hala kimin nerede yanlış yaptığını konuşmakla yetiniriz.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER