Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

İlk Hacı Kafilesi Dualarla Uğurlandı

Şereflikoçhisar’dan ilk Hacı kafile olarak Hedef Tur Şirketiyle Hacca gidecek vatandaşlarımız 01.09.2014 Pazartesi saat 08.40 ta yapılan dualarla uğurlandı.   1 Eylül pazartesi günü İlçemizin 25 hacı adayı için bir tören düzenlendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda Ankara Yeni Mahalle Merkez Cami İmamı Kur’anı Kerim okudu. Daha sonra kafile başkanı ve Hedef Tur Sorumlusu Emekli Ankara […]

04 Eylül 2014 - 9:50 'de eklendi ve 454 kez görüntülendi.

Şereflikoçhisar’dan ilk Hacı kafile olarak Hedef Tur Şirketiyle Hacca gidecek vatandaşlarımız 01.09.2014 Pazartesi saat 08.40 ta yapılan dualarla uğurlandı.  

1 Eylül pazartesi günü İlçemizin 25 hacı adayı için bir tören düzenlendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda Ankara Yeni Mahalle Merkez Cami İmamı Kur’anı Kerim okudu. Daha sonra kafile başkanı ve Hedef Tur Sorumlusu Emekli Ankara il müftüsü Ahmet Lale bir uğurlama konuşması yaptı.

Konuşmasında haccın bir arınma olduğunu, bu arınmanın güçlü bir kararlılık ve büyük bir fedakârlıkla yapılması sebebiyle yeniden doğulmuş gibi olunduğunu belirten Hedef Tur Sorumlusu emekli il Müftü yardımcısı, bu anlamda kulluk dünyasına yeniden doğmaya hazırlanan müminleri uğurladıklarını ifade etti ve Hacı Adayları için şunları söyledi: “Bunları Allah davet etmiş. Bunlar da ‘Lebbeyk’ demişler. ‘Buyur Allahım buyur, Davetine sözüm ve özümle icabet ettim. Emrine boyun eğdim. Sana geliyorum. Şeytandan, nefsimden, utanç verici günahlarımdan kaçarak Senin evine sığınıyorum ya Rabbî’ diyerek Beytullah’a koşacaklar. Yalvara yakara o Muazzam Kâbe etrafındaki aşk deryasına, çağlayan insan seline birer damla misali bunlar da katılacaklar. Arş-ı Azamın etrafında dönen melekler gibi, zerrelerden kürelere, elektronlardan galaksilere kadar hep batıdan doğuya doğru dönen bütün âlem gibi bunlar da Beytullah’ın etrafında pervane olup varlık âleminin ibadetine katılacaklar. “Böyle bir nasibi kim istemez” diye soran emekli il Müftüsü, istediği halde gidemeyenlere, yüreklerindeki bu aşkı ve hasreti gidenlere teslim etmelerini, onların yanan bu korları Ravza-i Mutahharaya bırakacaklarını söyledi. Hacıların Rahmanın misafirleri olmaları sebebiyle dualarının makbul olduğunu kaydeden emekli il Müftüsü, Hacı Adaylarından da, Arafat’a çıktıklarında kendilerini selametlemek için gelmiş bu insanların selameti ve saadeti için de dua etmeyi unutmamalarını, bu bağrı yanıkların selamlarını Allah Rasûlüne arz etmelerini, dönüşte Kâbe ve peygamber sevgisi, mü’minlere karşı kardeşlik duyguları ve insanlara hizmet aşkı getirmelerini istedi. Program, Hedef Tur İlahi Korosunun sunduğu telbiye ve ilahilerle devam etti. Özellikle hac hizmetleri ile bütün otoriterlerin takdirlerine layık görülen HEDEF Hac ve umre Organizasyonu yine tüm imkânlarıyla seferber oldu. “Uğurlama ve Hac Yemeği” programına hacı adayları, onların yakınları,  çok sayıda davetli ve hac sevdalısı katılarak o heyecanı birlikte paylaştılar.

HEDEF Hac ve Umre Şereflikoçhisar Sorumlusu Şah İsmail ATAK törende bir selamlama konuşması yaptı. Konuşmasında Hacı adaylarına HEDEF  Hac ve Umre turu seçtiklerinden dolayı teşekkürlerini iletip en iyi hac vazifesini onlara yaptırmaktan mutluluk duyacağını ve üç yıldır ilçemizden HEDEF Hac ve Umre ile kutsal topraklarda kıymetli hemşerilerimize hizmet etmekten mutluluk duyduklarını bildiren Şah İsmail ATAK, tüm hacı adaylarına makul ve kabul edilmiş bir Hac dönüşü diledi ve bizi seçtikleri için kendilerine teşekkür ederim diyerek konuşmasını tamamladı.

Bütün Hacı adaylarına Esenboğa havaalanından itibaren, Mekke ve Medine’ye varan uzun ve Mukaddes yolculuğun çile ve meşakkatlerini anlatarak Hacı adaylarına başlarında bulunan Kafile ve Grup başkanlarına uymaları ve kendi başlarına hareket etmemeleri gerektiğini vurgulayarak önemli tavsiyelerde bulundu. Kafile görevlisinin okuduğu ilahinin ardından söz alan Kafile Başkanı ve HEDEF TUR Sorumlusu Ahmet LALE: Peygamberimiz (s.a) Hacca giderken ilk defa şöyle bir dua yapar; „Yarabbi hacca niyet eyledim, benden onu kabul buyur ve kolay kıl“. Allah‘ın izni ile hiç bir zorluk yaşamadan en kolaylı hac yaşayacağız İnşallah‘ ‘Orada bol bol dua edeceğiz. Yarabbi buraya nasıl dönmüşsem, Yarabbi burada nasıl Lebbeyk demişsem, Yarabbi burada renklerin ve ırkların bütün özelliklerini ortadan atmış mü‘min olma özeliğini yakalamışsam, bundan sonra da hayatımda tüm güzellikleri yakalamak ve yaşamak adına söz veriyorum.‘diyerek dönüşümüzün mükemmelliğini için dualar edeceğiz.‘ diyerek sözlerine son verdi. HEDEF Hac ve Umre Şereflikoçhisar Sorumlusu şah İsmail ATAK da bir konuşma yaparak bazı tavsiyelerde bulundu. ATAK, konuşmasında haccın ırkçılığı ayaklar altına alan bir ibadet olduğunu belirterek, ümmet şuurunda olmamız gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti: ‘Hz. Muhammed (sav)’in, İslam’ın bir parlama dönemi olacak. İslam’ın bir yükseliş dönemi olacak ve sonra gerileme dönemi olacak ve sonra tekrar yükseliş dönemi olacak. Ashabım İslam’ın gerilediği dönemde, kim Allah‘ın dini için hakkı anlatır, kim insanları kötülükten uzaklaştırırsa, beni görüp de bana iman eden, bana itaat eden elli tane Sahabe-i İkramın sevabından daha büyük bir sevap kazanma müjdesini veriyor. Hadis-i Şerifi hatırlatan ATAK, haccınız mebrur olsun, dualarınız kabul ve makbul olsun dilekleriyle sözlerini tamamladı. Din görevlisinin Kur’an tilavetiyle, Hacı adayları, tüm katılımcılara sundukları ikramdan sonra, dua edildi ve helalle şildi. Kur‘an-ı Kerim tilavetiyle ile bir kutlu yolun yolcularını uğurlama programı tamamlanmış oldu.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER