Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

İthalat Buğday Pazarı Esnafını Vurdu

TMO’nun  arpa buğday ithalatı, Buğday pazarı esnafını sıkıntıya soktu. Yüksek fiyattan mal alan tüccar aldığı fiyata arpa buğday satacak noktaya geldi. Ülkemizde ve özellikle ilçemizde yaşanan kuraklık sebebiyle arpa ve buğday hasadın da beklenen rekoltenin altında olması  sebebiyle alımlarda yüksek fiyatlara  ulaşılamaması TMO’nun ithal arpa buğday girişi yapması, ilçemiz buğday pazarı esnafını sıkıntıya soktu. Alış […]

10 Eylül 2014 - 12:40 'de eklendi ve 419 kez görüntülendi.

TMO’nun  arpa buğday ithalatı, Buğday pazarı esnafını sıkıntıya soktu. Yüksek fiyattan mal alan tüccar aldığı fiyata arpa buğday satacak noktaya geldi.

Ülkemizde ve özellikle ilçemizde yaşanan kuraklık sebebiyle arpa ve buğday hasadın da beklenen rekoltenin altında olması  sebebiyle alımlarda yüksek fiyatlara  ulaşılamaması TMO’nun ithal arpa buğday girişi yapması, ilçemiz buğday pazarı esnafını sıkıntıya soktu. Alış fiyatları ile satış fiyatları arasında farkın az olması, esnafı sıkıntıya soktu.

Hasat alım döneminde piyasada oluşan yüksek fiyatlardan alım yapan tüccar TMO’nin arpa ve buğday ithalatıyla zor günler yaşıyor. Serbest piyasa şartlarında oluşan fiyatlara müdahale etmeyen TMO taban fiyat dahi açıklamazken ani bir kararla ithalat yapması büyük paralar bağlayan tüccarı zora soktu.  Konu ile ilgili  görüştüğümüz İlçemiz Buğday Pazarı Esnaflarından Tevfik Atasoy, “Arpa ve buğday fiyatlarında gerileme var. Bu gerilemenin sebebi TMO’nun fiyat açıklamamasından kaynaklanıyor. Esnaf, serbest piyasada oluşan yüksek fiyatlardan arpa aldı. Bu yüksek fiyat riskine birde TMO’nun arpa buğday ithalatı yapınca  fiyatları olumsuz yönde etkiledi. Bu sebepten dolayı şuan elimizdeki mahsulleri satmıyoruz. Satacak olursak da bu fiyatlarda bizleri kurtarmıyor” dedi.

Bir başka Buğday pazarı esnafı Hasan Ali Kılıçaslan ise, “kuraklıktan dolayı fiyatlar yüksek söylendi. TMO dan esnaf olarak gerekli desteği göremedik. Beklentimizin altında bir sene yaşıyoruz. Esnaflar olarak yine de halimizden memnunuz. Arpa fiyatları alışımız 680-690 kr arasındaydı şuanda satış fiyatlarımız ise 700 kr.  Buğday fiyatları ise alışımız 835-840 arasında iken şuanda 850-860 arasında satıyoruz” dedi.

ATB Yetkilisi Ragıp Altuntepe ise; Arpa fiyatlarında beklenilen artış olmadı. Yazın 680 KR’a  aldığımız arpa şuan yine aynı fiyatta. Verimin nerdeyse %50 oranında bir düşüş  olmasından dolayı fiyat artışına neden oldu. Bu sebepten esnaf satma konusunda sıkıntı yaşıyor. Bu olaydan çiftçi memnun fakat esnaf düşünceli. Esnaf fiyatların artmasını bekliyor. Buğday fiyatları azda olsa esnafın yüzünü güldürdü. Hasat döneminde 780 KR’a aldıkları buğdayı şuan 820 KR’a satıyor. Bu yıl çiftçi ürününü değerinden fazlaya sattı. TMO’nun arpa ve buğday fiyatlarını açıklamaması çiftçinin ürününü yüksek fiyata satmasına sebep oldu. TMO ‘nun dışardan arpa ve buğday ithali piyasaya müdahale etmiş oluyor. Tüccarlarımız için iyi olmadı. Elindeki ürünleri yüksek alıp düşük satmış oluyorlar” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Esnaf Dertli

Buğday pazarı esnafı ile yaptığımız sohbet sırasında “TMO hiçbir riske girmeden oluşan serbest piyasaya bu tür müdahalesi sonrasında esnafın zararını kim karşılayacak? Eğer esnaf düşük fiyattan aldığı mahsulü yüksek fiyattan satmak istese bu doğru ve yerinde bir müdahale olabilirdi Ancak alım dönemi oluşan yüksek fiyata ses çıkarmayan, taban fiyat açıklamayan TMO’nin tüccarın tam satış zamanı arpa ve buğday ithalatı ile fiyatların düşmesi esnafı zora soktu. Alım fiyatından üç ay sonra aldığı paraya satış yapmak zorunda kalan esnafın zararını kim karşılayacak? Ya alım dönemi olduğu gibi serbest piyasa şartlarında fiyat belirlenecek; ya da esnafı zora sokan bu durum giderilecek. İthalat eğer bir çözümse TMO alım döneminde çiftçinin tüm malını alsın. Tüccara da ithalat izni verilsin. Çok daha ucuza arpa ithalatı yaparız” yargısı ortak söylemleriydi.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER