Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Kurban Hizmetleri Yeniden Düzenlendi

    Ankara Valiliği yayımladığı genelge ile Ankara İli mülki hudutları dahilinde Kurban Bayramında kurban hizmetlerinin sağlık şartları ve çevre temizliği ile dini hükümlere uygun bir şekilde yürütülmesine esas olmak üzere kurban hizmetlerini yeniden düzenledi.  İlçemizi de yakından ilgilendiren konu ile ilgili olarak Ankara Valiliği tarafından yayımlanan genelgede; “Ankara Vali Yardımcısı Hamza Duygun başkanlığında, Büyükşehir […]

04 Eylül 2014 - 9:46 'de eklendi ve 263 kez görüntülendi.

 

 

Ankara Valiliği yayımladığı genelge ile Ankara İli mülki hudutları dahilinde Kurban Bayramında kurban hizmetlerinin sağlık şartları ve çevre temizliği ile dini hükümlere uygun bir şekilde yürütülmesine esas olmak üzere kurban hizmetlerini yeniden düzenledi. 

İlçemizi de yakından ilgilendiren konu ile ilgili olarak Ankara Valiliği tarafından yayımlanan genelgede; “Ankara Vali Yardımcısı Hamza Duygun başkanlığında, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Müftülük, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri IX. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü ve Diyanet Vakfı temsilcilerinden oluşan “Ankara İli Kurban Hizmetleri Komisyonu” kurulduğu” belirtilerek; İlçe Kaymakamlarının Başkanlığında da, ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşturulacak “Kurban Hizmetleri İlçe Komisyonu” kurban hizmetlerinin mevzuatına uygun olarak yürütülmesi istendi.

Ankara Valiliği genelgesinde ayrıca aşağıdaki hususlara yer verilerek;

Kurban satış ve kesim yerleri il ve ilçe Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek olup Kurban satış ve kesimi için gerekli alt ve üst yapının tesisi ile kurban atık ve çöplerinin toplanması ile satış ve kesim yerlerinin temizliği, Büyükşehir Belediyesi ve ilgili belediyelerce yapılacaktır.

Kurban kesim yerlerinde, kurbanlarını kendisi kesmek isteyenlerden alınacak “Tesisten Yararlanma Ücreti” ile tesisteki görevlilere kestirmek isteyenlerden alınacak  “Kesim ücreti” miktarları, İl ve İlçe Komisyonları kararları ve kesim yerleri ile diğer hususlar halka önceden mutat vasıtalarla duyurulacaktır.
Müftülüklerce de iş bu hususlar ve diğer uygulamalardan vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi sağlanacaktır.

Kurban kesim yerlerinde yeterli sayıda din görevlisi, veteriner, kasap, yardımcı personel ve araç bulundurulmasına ilişkin tertip ve tedbirler kurban hizmetleri İl ve İlçe Komisyonları tarafından önceden belirlenecek ve hazır hale getirilecektir.

Kurban kesim hizmetlerinin düzenli bir şekilde yürütülmesi için kamu kurum ve kuruluşları ile ihtiyaç duyulması halinde dışarıdan da yeterli sayıda ve nitelikte personel ve vasıta görevlendirilecektir.

Ankara İlinde park, cadde, sokak, meydan gibi umuma açık ve çevre hijyen şartları yeterli olmayan mahallerde kurban kesimine kesinlikle izin verilmeyecektir. Kurban kesim yerleri dışında belirlenen usul ve esaslara aykırı olarak kurban kesenler hakkında yasal işlem yapılacağı hususu mahalli mutat vasıtalarla vatandaşlarımıza önceden duyurulacaktır.

 

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER