Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Torba Yasa’da Neler Var!

11 Eylül 2014 Torba Yasa kanunu çıktı. Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de bir çok kişinin dört gözle beklediği tasarı içerisinde bir çok madde yer alıyor. 11 Eylül 2014 Torba Yasa kanunu çıktı. Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de bir çok kişinin dört gözle beklediği tasarı içerisinde bir çok madde yer alıyor. Birçok kişiyi yakından […]

17 Eylül 2014 - 12:12 'de eklendi ve 378 kez görüntülendi.

11 Eylül 2014 Torba Yasa kanunu çıktı. Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de bir çok kişinin dört gözle beklediği tasarı içerisinde bir çok madde yer alıyor.

11 Eylül 2014 Torba Yasa kanunu çıktı. Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de bir çok kişinin dört gözle beklediği tasarı içerisinde bir çok madde yer alıyor.

Birçok kişiyi yakından ilgilendiren maddelerden bir kısmı ise şu şekilde;

Yasak yerlerde tütün mamulleri tüketenlere verilen idari para cezaları hariç olmak üzere, ilgilisine tebliğ edilmemiş olan 120 TL’nin altındaki idari para cezaları tahsil edilmeyecek.

31 Aralık 2014 tarihine kadar 35 bin öğretmen atanacak.

SGK kapsamındaki iş yerlerinin 31 Aralık 2013 tarihi öncesine ait ödenmemiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ve idari para cezası ile eğitime katkı payı, özel işlem vergisi ve damga vergisi borçlarından 100 TL’yi aşmayan asli alacakları ve tutarına bakılmaksızın bu asılların gecikme cezası tahsilinden vazgeçilecek.

Vergi asıllarının tamamı, cezaların tamamı yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek.

Karayolları Genel Müdürlüğü Kanunu gereğince verilen idari para cezası ile birlikte ilgilisine tebliği gereken ve tutarı 12 TL ve altında kalan geçiş ücretleri tahsilinden de vazgeçilecek.

Mahkemelerin kamu görevlileri hakkında verdiği atama, görevden alma, göreve son verme, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliğiyle ilgili iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararların gereği iki yıl içinde yerine getirilecek.

Kanun, SGK borçlarını da yeniden yapılandırarak, gecikme cezası ve gecikme zammını yeniden düzenliyor. Buna göre, 2014 yılı nisan ayı ve önceki aylara ilişkin ödenmemiş olan sigorta primi, emeklilik keseneği, kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi için hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecek.

İdari para cezaları ile ilgili yeni düzenlemeye göre, 30 Nisan 2014 tarihine kadar ödenmemiş olan idari para cezasının yüzde 50’si Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak ödenmesi halinde, cezanın kalan yüzde 50’si ile idari para cezasına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammının tahsilinden vazgeçilecek

Prim borçları yapılandırılacak. Gecikme zammı ve faizleri silinecek. Taksitle ödenecek borç anaparasına yüzde 1.05-1.15 arasında ekleme yapılacak.

Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu ve trafik cezası olan 6 milyon taşıt sahibine ödeme kolaylığı sağlanacak. Vergi cezaları silinmeyecek.

Vergi asılları ve cezaların tümü yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek.

120 liranın altında kalan trafik cezalarının tahsilinden vazgeçilecek.

12 liranın altındaki karayolu geçiş ücreti cezası alınmayacak.

İşçilerin yeraltındaki çalışma süresi haftada en çok 36 saat olacak.

28 Ağustos’tan sonra görüşmeleri tamamlanacak olan torba yasa tasarısı, emeklilerin ve yaşlıların da yüzünü güldürecek.

Çok yakında yasalaşacak olan tasarıya göre, 65 yaş üstü yaşlılık maaşı alanlara çeşitli sebeplerden dolayı fazla yapılan ödemeler geri alınmayacak. Çalışan emeklilerin Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) borçlarına da yapılandırma imkanı sunulacak.

Emekliler eğer bir işyerinde çalışıyorlarsa SGDP kesintisi işveren tarafından ödeniyor. Ama emekli kendine ait bir işyeri açarsa emekli maaşından yüzde 15 oranında kesinti yapılıyor. Bu kesintiyi ödemeyen binlerce emekliye çıkarılan borçların faizleri silinecek.

 

 

 

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER