Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Zaferimizin 92. Yılını Coşkuyla Kutladık

30 Ağustos Zafer Bayramının 92. yıldönümü kutlaması tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de coşkuyla kutlandı. 92. yıldönümünü kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı ilçemizde coşkulu bir törenle kutlandı. Cumartesi günü Hükümet Konağı Atatürk anıtı önünde Kaymakamlık, Garnizon ve belediye tarafından çelenk konulması ile başlayan program, çelen sunumu sonra Kaymakamlık makamında tebriklerin kabulü ile devam etti. Törenlerin […]

04 Eylül 2014 - 10:05 'de eklendi ve 448 kez görüntülendi.

30 Ağustos Zafer Bayramının 92. yıldönümü kutlaması tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de coşkuyla kutlandı.

92. yıldönümünü kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı ilçemizde coşkulu bir törenle kutlandı. Cumartesi günü Hükümet Konağı Atatürk anıtı önünde Kaymakamlık, Garnizon ve belediye tarafından çelenk konulması ile başlayan program, çelen sunumu sonra Kaymakamlık makamında tebriklerin kabulü ile devam etti.

Törenlerin yapılacağı  Tuzgölü Meydanındaki törene Kaymakam Erol Karaömeroğlu, Garnizon Komutanı Tankçı Kurmay Albay Mustafa Çiçek, Belediye Başkanı Ferda Polat, Cumhuriyet Savcısı Umut Güneş, Ak Parti ve CHP İlçe başkanları, Oda Başkanları ve daire amir ve müdürlerinin yanı sıra halkın katıldı. Tören Kaymakam, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı halkın bayramını kutlaması ile başladı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile Tuzgölü meydanında devam eden kutlama programında Piyade üst teğmen Mehmet Bindebir 30 Ağustos Zafer Bayramının askeri yönünü anlatan bir konuşma yaptı.

Piyade üst teğmen Mehmet Bindebir konuşmasında, Bugün şanlı Türk tarihinin emsalsiz zaferlerinden birisi olan ve Türk milletinin kaderi değiştiren 30 ağustos zafer bayramı ilk günkü heyecanı ile bir kez daha kutlamanın gururu ve kıvancı içindeyiz diyerek başladığı konuşmasında “Türk tarihinin önemli günlerinden olan ve dünya tarihine yön veren bu zafer asıl türk milleti ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusu , başkomutanı M.Kemal Atatürk’ü etrafında kenetleyerek , milli birlik ve beraberlik ruhu içende sürdüğü bir bağımsızlık mücadelesidir. Bu zafer ;yüce Türk milleti  ve onun kahraman ordusunun , en zor şartlarda bile , hiçbir güce boyun eymeyeceğini, bağımsızlığı ve hürriyeti söz konusu olduğunda nasıl şahlandığını Türk birlik ve beraberliğinin , bu günde , bu uğurda ;aynı inanç ve azimle , canını seve seve feda edeceğinde kimsenin şüphesi yoktur.

92 yıl önce , silah ve sayı olarak kendinden çok üstün olan düşmanlar karşısında , yüreğinde vatan sevgisi ve üstün cesaret ile, ülkesini kanının son damlasına kadar koruyarak Türk askerinin bu günde , bu uğurda aynı inançla ve azimle canını seve seve feda edeceğinden kimsenin şüphesi yoktur. Bu gün yaşadığımız gurur ve heyecanın mimarı olan yüce Türk milletinin zafer bayramını kutlarken bu bayramın sonsuza kadar milletçe şan ve şerefle huzur ve güven içerisinde kutlamasını dilerim” diyerek sonlandırdı.

daha sonra TOKİ ortaokulu öğrencisi Abdurrahman Güçlü “Akdeniz’e doğru” şiirini okudu ve ardından TOKİ Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mehmet Güner 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili konuşmasını gerçekleştirdi.

Güner konuşmasında,Bizlerin bu günlere gelmesini sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahraman Mehmetçiğimize ve aziz milletimize en içten şükranlarımı sunuyor , onları en kalbi duygularımla selamlıyorum diyerek başlayarak “Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından büyük bir taarruz hareketiyle düşmanın tamamen yok edilmesi kararı alınmış, 1922 yılı Ağustossuna kadar hazırlıklar tamamlanmıştır.Ya İstiklal Ya Ölüm parolası ile başlayan muharebe elde edilen büyük zafer , Türk’ün bağrına dayanan hançerin Ulusça sökülmesi , özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilme destanıdır. Büyük Önder Atatürk ve Onun silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını , mukaddes vatanımız için canı pahasına görev yapan şehitlerimizi , gazilerimizi ve günümüzde terör eylemlerinde şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri ile güvenlik güçleri mensuplarımızı ve hayatını yitiren vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmanın ardından Tankçı er Erdem Koyun “Akdeniz’e Doğru” adlı şiir okudu. daha sonra TOKİ Ortaokulu öğrenicileri Berfin Ebrar Çetin ” Akdeniz’e” şiirini okudu. Ardından TOKİ ortaokulu öğrencileri Folklor gösterisinde bulundu.

Konuşmaların, şiirlerin ve gösterilerin sona ermesi ile birlikte 30 Ağustos Zafer bayramı programı tören geçişi ile sona erdi.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER