Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Gündüzü Aydınlatmanın Faturasını Kim Ödüyor?

Sokak Aydınlatma lambaları sabah saat 07:15’e kadar yanıyor. Etrafın ağarması ve aydınlatmaya ihtiyacın olmadığı saat 06:30 da başlayan israf, her gün ortalama 45 dakika sürüyor ve saat 07:15’e kadar binlerce sokak aydınlatması boşa yanıyor. Artan şikayetler üzerine dün sabah muhabirimiz sabah erken saatlerden itibaren sokak lambalarının resmin çekmeye başladı. Sabah saat 06: 30 civarlarında ortalık […]

08 Ekim 2014 - 15:50 'de eklendi ve 592 kez görüntülendi.
Gündüzü Aydınlatmanın Faturasını Kim Ödüyor?

Sokak Aydınlatma lambaları sabah saat 07:15’e kadar yanıyor. Etrafın ağarması ve aydınlatmaya ihtiyacın olmadığı saat 06:30 da başlayan israf, her gün ortalama 45 dakika sürüyor ve saat 07:15’e kadar binlerce sokak aydınlatması boşa yanıyor.

Artan şikayetler üzerine dün sabah muhabirimiz sabah erken saatlerden itibaren sokak lambalarının resmin çekmeye başladı. Sabah saat 06: 30 civarlarında ortalık aydınlanmıştı. Sık sık sokak aydınlatma direklerindeki lambaların fotoğraflarını çekmeyi sürdürdü. Görüş mesafesi kilometrelerce uzağı seçebildiği halde hala sokak aydınlatmaları yanmaya devam ediyordu. Güneş doğmuş ve dakikalar geçmesine rağmen hala sokak aydınlatması yanmaya devam ediyordu.07:15 civarında sokak aydınlatma lambaları söndürüldü. Bu kareler de resmedildi. Daha önce de gündeme gelen ve muhatap bulunamayan sokak aydınlatmalarında ilgisizlik ve sahipsizlik devam ediyor. Devlet malı ve yetimin hakkı olan on binlerce lira her ay heba ediliyor. Oysa aynı şey kendi evimizde olsa eminim daha duyarlı oluruz. Oysa o yanan sokak lambaları bizlerin cebinden çıkıyor. Faturasını millet olarak bizler ödüyoruz.

Yazıktır Günahtır!

Sokak lambalarının gün ağarmasına rağmen hala yanmasına vatandaşlar, kendilerinin cebinden çıkan bu faturaların hesabını kimler ödeyecek diyerek sitemde bulundular.

Mustafa Görgülü isimli vatandaş, ilçemizin çeşitli yerlerinde mahalle aydınlatmaları yetersiz. E- 90 Karayolunda ölümlü kazalara rağmen gece yol boyunca aydınlatma yok. Zifiri karanlık. Ama ne hikmetse sabah gün ağardığı, hatta güneş doğmasına rağmen aydınlatma direkleri hala yanıyor. Emin Ş. İsimli vatandaş ise her gün aynı manzarayı görüyorum. Çeşitli defalar durumu aktarmama rağmen her kurum bu konuda kendilerinin sorumlu olmadığını söylüyorlar. Sokak aydınlatmalarının sorumlusu kim, hala öğrenemedim

Sokak Aydınlatmasının Faturasını kim ödüyor ?

2012’de yapılan düzenlemeye göre, cadde-sokak aydınlatmalarının elektrik parasını Enerji Bakanlığı ödeyecek. Bunun için bakanlık, coğrafik bir planlama ile yerel yönetimlerle işbirliği yapacak. Oluşacak aydınlatma giderleri bakanlık bütçesine konulacak ödenekle karşılanacak. Sokak lambaları, vatandaşların gece yaşamını kolaylaştırmanın yanında güvenlik açısından da büyük önem arz ediyor. Güvenlik birimleri, özellikle hırsızlık olaylarına karşın sokak aydınlatmalarının yeterli bir şekilde düzenli çalışmasını istiyor.

Asıl fatura vatandaşa!

Yöneticilerin ilgisizliğinin faturasını asıl vatandaş ödüyor. Sokak aydınlatmalarının Elektrik Dağıtım şirketleri tarafından faturalandırdığı tüketim bedelini her ay muntazam olarak hesaplarına aktarılmakta. Burada vebal, israfa varan bu fazla faturaya engel olmayan, denetlemeyen görevlilerin ihmalkarlığı, takipsizliği asıl faturanın vatandaşa kesilmesine sebep olmaktadır.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER