Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Okullarda TEOG ve ÖSS Destek Kursları Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı yayımladığı genelge ile okullarda TEOG ve ÖSS, LYG sınavlarına yönelik açılacak kurslar  açılacak. İlçemizde de uygulamaya sokulacak uygulamada dershanelere giden öğrenciler de yararlanabilecek. Çok esnek bir yapıya sahip kurslarda istenilen dersler ve ders verecek öğretmenleri veli ve öğrenci seçecek. 1- 10 Ekim arası kurslar belirlenecek, öğretmen talepleri alınacak. Öğrenci ve veliler 8 […]

08 Ekim 2014 - 14:58 'de eklendi ve 573 kez görüntülendi.
Okullarda TEOG ve ÖSS Destek Kursları Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı yayımladığı genelge ile okullarda TEOG ve ÖSS, LYG sınavlarına yönelik açılacak kurslar  açılacak.

İlçemizde de uygulamaya sokulacak uygulamada dershanelere giden öğrenciler de yararlanabilecek. Çok esnek bir yapıya sahip kurslarda istenilen dersler ve ders verecek öğretmenleri veli ve öğrenci seçecek. 1- 10 Ekim arası kurslar belirlenecek, öğretmen talepleri alınacak. Öğrenci ve veliler 8 ders için kurs açılmasını talep edebilecek ve 8 öğretmen ismi belirleyecek. Hafta içi hafta sonu olabilecek Destek Kursları ücretsiz olacak. MEB, okullar ve halk eğitim merkezleri bünyesinde açılacak kursların işleyişine dair Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi hazırladı. İşte yönergeye göre bu kursların ayrıntıları:

Destek Kurslarına Kimler  Kayıt Yaptırabilecek?

Ortaokul ve lise öğrencileri okullarında açılan kurslara, mezunlar ise halk eğitim merkezlerindeki kurslara gidecek. Bir okulda kurs açılmazsa öğrenciler kurs açılan başka bir okula kayıt yaptırabilecek.

Destek Kurslarında Bir Dersten En Fazla Kaç Saat Ders Alınabilecek?

Bir kurs en az dönemlik 36 saat, yıllık 72 saat olacak. Ancak üst sınır belli değil. Bir ders 40 dakika olacak. Kurslar hafta sonu olduğu gibi, yarıyıl ve yaz tatillerinde de yapılacak. Hafta sonları yapılan kurslar her gün en fazla 8 saat olacak.

Sınıflar En Fazla Kaç Kişilik Olacak?

Kurs açmak için gereken öğrenci sayısı 10. Sınıf mevcutları en fazla 20 olacak. Ama tek grup oluşan kursta bu sayı 25 olabilecek. Kurstaki öğrenci sayısı 10 olursa öğrenci başka okula gönderilebilecek.

Öğrenci istediği Dersi Seçebilecek mi, Seviyeye göre Sınıflar oluşturulacak mı?

Hangi derslerden kurs açılacağına veli ve öğrenci talebine göre karar verilecek. Veli ve öğrenci, ders verecek öğretmenini seçebilecek. Kurslarda tıpkı dershanelerdeki gibi dönem başında seviye tespit sınavı yapılacak ve öğrenciler seviyelerine göre gruplandırılacak.

Her Ay denem ve Deva Mecburi mi?

Öğrencilerin kazandıkları bilgi ve becerilerini ölçmek için her ay değerlendirme yapılacak. Eksiği görülen konular tekrarlanacak. Öğrencilerin kursa devam zorunluluğu var. Toplam ders saatinin 10’da biri kadar özürsüz devamsızlık yapanın kaydı silinecek. Yani 72 saatlik matematik dersinde öğrenci yıl içinde 7 saat gelmezse kurstan atılacak. Devamsızlık SMS’le ailesine bildirilecek.

Öğrenci Öğretmen tercih Edebilecek mi? 

Kurslarda ders vermek üzere okullara, başka okullardan da ‘görevlendirme’ yoluyla öğretmen transfer edebilecek. Öğretmenler haftada okulda girdiği dersler dahil toplamda 40 saate kadar ders verebilecek. Yani okulda haftada 21 saat derse giren öğretmen kursta 19 saat ders yapabilecek. Öğretmenler kursa girdikleri derslerden ek ücret alabilecek. Ders vermek isteyen öğretmenler ders yılı başında milli eğitim müdürlüğüne başvuracak. Komisyon veli ve öğrencilerin öğretmen tercihlerini dikkate alarak, tecrübeli, branşında seçkin, iyi ilişki kuran, teknolojiye hâkim öğretmen seçecek. Okuttuğu öğrencilerin TEOG, YGS, LYS başarı durumları, alanında yüksek lisans yapanlar ve e-okul’daki ‘Öğretmen Başarı Grafiği’ öğretmen seçiminde etkili olacak.

 

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER