Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Peçenek Barajına Atılan Ağlar, Balık Varlığını Tehdit Ediyor!

İlçemize 2011 yılında kazandırılan Peçenek Barajındaki balık varlığını kaçak avcılar tehdit ediyor. İnşasının bittiği tarihten bu yana Peçenek Barajından olta balıkçılığı ile Kadife balığı tutulabiliniyordu. Şimdilerde ise bu sulama barajından Sazan balığı da çıkmaya başladı. Peçenek Barajından Sazan balığının da çıkması ile birlikte kaçak balıkçılar artmaya başladı. Gözü dönmüş kaçak avcılar yasak olmasına rağmen baraj […]

18 Ekim 2014 - 12:08 'de eklendi ve 669 kez görüntülendi.
Peçenek Barajına Atılan Ağlar, Balık Varlığını Tehdit Ediyor!

İlçemize 2011 yılında kazandırılan Peçenek Barajındaki balık varlığını kaçak avcılar tehdit ediyor. İnşasının bittiği tarihten bu yana Peçenek Barajından olta balıkçılığı ile Kadife balığı tutulabiliniyordu. Şimdilerde ise bu sulama barajından Sazan balığı da çıkmaya başladı.

Peçenek Barajından Sazan balığının da çıkması ile birlikte kaçak balıkçılar artmaya başladı. Gözü dönmüş kaçak avcılar yasak olmasına rağmen baraj gölünde ağ kullanarak balık varlığını tehdit ediyorlar. Bu duruma en çok üzülenler ise  İlçemizden, çevre il ve ilçelerden gelen  çok sayıdaki Olta balıkçıları. Özelikle olta balıkçılığı yapan vatandaşlar durumu telefonla yetkililere ihbar ediyorlar. Olta balıkçıları denetimin yetersizliğinden şikayetçi. İddialara göre özellikle olta balıkçılarının şikayetçi. Olta balıkçıları ve balık tutmaya gelen vatandaşlar şunları dile getirdi: “İlçemize çevre ilçe ve köylerden de gelerek her gün balık tutmak için olta atılıyor. Bunların yanı sıra yasak olan ağ kaçak bir şekilde bu baraja atılıyor. Bu durumun yasak olmasına rağmen denetleme çok az sayıda, kimse ilgilenmiyor, bakmıyor. Ortalık boş olunca da önüne gelen istediğini yapıyor. Bu gölde son günlerde Sazan göremiyoruz. Sadece Kadife çıkıyordu. Şimdi bunların da nesli duyarsız avcılar sebebiyle tehlikede.”  Sazangillerden Yeşil Sazan olarak da bilinen Kadife balığı ve Sazan balığı Nisan ve Haziran ayları arasında yumurtalarını bırakıyor. Daha sonraki dönemlerde ise bu yumurtalar birer yavruya dönüşerek zamanla gelişiyor. Olta balıkçılarının yetkililerden bu kaçak ağ avcılığına bir çözüm bulmasını istiyor.

 

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER