Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Özgür Suriye Ordusu’nun Eğitim Yeri Hirfanlı !

Suriyeli muhaliflerin eğitilip donatılmasıyla ilgili toplantılarını sürdüren Türk ve ABD’li askeri uzmanlar, eğitim yerinin Hirfanlı Barajı olması konusunda anlaştı. Anlaşma kapsamında yaklaşık 2 bin Özgür Suriye Ordusu mensubuna eğitim verilmesi planlanıyor. Türkiye ve ABD, Suriyeli ılımlı muhaliflerin eğitilip donatılmasına ilişkin üçüncü toplantıyı Genel Kurmay Karargahı’nda ki harekat merkezinde yaptığı iddia edildi. İki ülke arasındaki askeri […]

19 Kasım 2014 - 12:50 'de eklendi ve 626 kez görüntülendi.
Özgür Suriye Ordusu’nun  Eğitim Yeri Hirfanlı !

Suriyeli muhaliflerin eğitilip donatılmasıyla ilgili toplantılarını sürdüren Türk ve ABD’li askeri uzmanlar, eğitim yerinin Hirfanlı Barajı olması konusunda anlaştı.
Anlaşma kapsamında yaklaşık 2 bin Özgür Suriye Ordusu mensubuna eğitim verilmesi planlanıyor.
Türkiye ve ABD, Suriyeli ılımlı muhaliflerin eğitilip donatılmasına ilişkin üçüncü toplantıyı Genel Kurmay Karargahı’nda ki harekat merkezinde yaptığı iddia edildi. İki ülke arasındaki askeri yetkilerinin eğit-donat olarak adlandırılan projenin hayata geçirilmesi için bir çok noktada çeşitli çalışmaların yapıldığı belirtildi. Kulislere yansıyan bilgilere göre Özgür Suriye Ordusu mensupları Hirfanlı Baraj’ında eğitim alacak. PYD’li kürt muhaliflerin eğitimi konusunda ise Ankara ile Washington arasında anlaşmazlık olduğu ileri sürüldü.
Eğitim Merkezi Hirfanlı
Türkiye’deki eğitim yerinin Jandarma’ya bağlı Hirfanlı Barajı’ndaki eğitim merkezi olmasında karara varıldı. Hirfanlı’da verilecek eğitimin, Esad güçleri ile IŞİD militanlarının bulunduğu yerleri belirleyip lazerle noktalama, askeri yığınakların olduğu yerlere sabotaj ve yakın çatışma teknikleri içereceği belirtildi. Hirfanlı’daki ÖSO’ya Türk uzmanlarının yanı sıra Amerikalı askeri uzmanlar da eğitim verecek. Muhaliflere verilecek silah ve mühimmatın da ağırlıklı olarak ABD tarafından temin edileceği belirtildi.  Belirli zaman dilimleri içerisinde yaklaşık 2 bin Suriyeli muhalife eğitim verilmesi planlanırken, eğitimin Aralık sonunda başlaması planlanıyor.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER