Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Bu Kanunla Çiftçi Malları Korunmaz!

1941 yılında çıkarılan “4081 Sayılı Çiftçi Mallarının Koruması Hakkında Kanun” 2014 Türkiye’sindeki Çiftçilerin Mallarını ve Haklarını korumaktan çok uzak. Çiftçi ile Koruma kurullarını karşı karşıya getiren uygulamanın kapsamı da genişliyor.  İlçe Merkezindeki  tarım arazileri için oluşturulan Çiftçi Malları Koruma Heyeti Büyükşehir yasasındaki son düzenleme ile mahallelere dönüştürülen tüm köyleri  de kapsadı.. Ancak, 1940’lı yılların şartlarına […]

24 Aralık 2014 - 17:50 'de eklendi ve 572 kez görüntülendi.
Bu Kanunla Çiftçi Malları Korunmaz!

1941 yılında çıkarılan “4081 Sayılı Çiftçi Mallarının Koruması Hakkında Kanun” 2014 Türkiye’sindeki Çiftçilerin Mallarını ve Haklarını korumaktan çok uzak. Çiftçi ile Koruma kurullarını karşı karşıya getiren uygulamanın kapsamı da genişliyor.  İlçe Merkezindeki  tarım arazileri için oluşturulan Çiftçi Malları Koruma Heyeti Büyükşehir yasasındaki son düzenleme ile mahallelere dönüştürülen tüm köyleri  de kapsadı.. Ancak, 1940’lı yılların şartlarına göre Köy bekçiliği ve arazi bekçiliğine ihtiyaç duyularak yapılan düzenlemenin üzerinden 73 yıl geçmiş. Şereflikoçhisar merkez arazilerinde bekçi bulunmadığı halde çiftçilerden dekar başı yaklaşık1 lira bir ücret alınıyor ki bu çiftçi başına yaklaşık 70 ile 500 TL arasında maddi bir külfet getiriyor.  Buna karşılık  çiftçilere sunduğu bir hizmet bulunmadığı gibi oluşan zararları karşılamaktan uzak.Çiftçilerin oluşabilecek zararlarda eğer zarar veren bulunmaz ise  4081 Sayılı Çiftçi Mallarının Koruması Hakkında Kanunun 29. Maddesinde “Zararın faili malüm olmadığı hallerde koruma veya ihtiyar meclislerince tesbit olunan zararın dörtte üçü koruma sandığından zarar görene ödenir. Bilahare fail taayyün ederse zararın tamamı kendisine ödettirilir ve sandığın tediye etmiş olduğu mebaliğin mahsusu yapılarak geri kalan zarar görene verilir. Sandıktan peşin ödenen miktar hiç bir halde 20 lirayı geçemez. Zararın herhangi bir maksatla mal sahibi tarafından yapıldığı tahakkuk ederse sandıktan ödenmiş olan paranın iki misli masrafiyle beraber koruma veya ihtiyar meclisi karariyle kendisinden tahsil olunarak sandığa irat kaydolunur”. Kısaca bu kanuna göre çiftçinin zarar gördüğü faili meçhul durumlarda Çiftçi Mallarını Koruma heyeti en çok 20 TL’ye kadar ödeme yapabiliyor. Yani çiftçilerimizi korumaktan uzak. Ayrıca Çiftçi Mallarının Koruma Heyeti belirlenen ücretleri tahsil etmekte zorlanıyor.
Geçen hafta yapılan seçimle göreve başlayan Şereflikoçhisar Çiftçi Mallarını Koruma Heyeti seçimi sonrası Başkanlığa Abdullah Kargın’ın yaptığı konuşma da aldığı görevin ne denli zor olduğunu gösteriyordu. Abdullah Kargın seçilmesinden sonra yaptığı Konuşmada da bunu dile getirmişti; “Bu görevi üstlenmemdeki en büyük amaç mahallerimizi ve muhtarlarımızı sevdiğim içindir. Muhtar arkadaşlar bekçi tutamıyor. Bu konuda elimizden gelen çalışmaları yapacağız. İyi bir çalışma yapmayı planlıyorum. Biz asıl amaç olarak vatandaşa hizmeti öngördük. Heyetin olmamasından tüm kurum ve kuruluşlar çok rahatsızdı. Heyetimizin kurulmasıyla çalışmalara başlayacağız. En büyük destekçim olarak Şereflikoçhisar Belediyesi, Şereflikoçhisar Ticaret Odası Başkanlığı ve Şereflikoçhisar Ziraat odasıdır. Doğru çalışmalar ile sorunlara çözüm yolları bulacağız” demişti.
Çiftçi Mallarını Koruma Heyetinin belirleyeceği harçları tahsil etmesi de zor!
Çiftçi malları koruma parasını tahsil etmekte zorluk çekecek. Çünkü daha önceleri yaptıkları hizmet karşılığını gören çiftçi o parayı verirken bir emek karşılığı olduğunu görüyordu. Bu gün ise tarımla uğraşan çiftçiler köylerinde ve ilçede oturmuyor. Ekim işleri ve hasat dönemlerinde geliyorlar ve koruma bekçileri paraları tahsilde zorlanıyor. Değişen tarım şartlarına göre yükümlülükleri azalan bekçiler para almakta zorlanıyor. Mevcut kanunla işlevsiz kalan Koruma bekçileri ve koruma heyetleri para tahsilinde zorluk çekiyor.
Tarım Sigortası ile bütünleştirilebilir
Çiftçi Mallarını Koruma kanununda yeni düzenleme yapılarak Tarım Sigortaları Çiftçi Koruma Heyetleri tarafından yapılırsa hem bir hizmetin karşılığı alınmış olur ve hem de Tarım Sigortası yaygınlaşmış olur. Ülkemizde Tarım Sigortasının istenilen seviyelere gelmediği düşünülürse bu kanun kapsamına alındığında Tarım Sigortası oranı yükselecektir.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER