Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Büyükşehir Yasası Şereflikoçhisar’a İkinci Bir darbe Olmasın!

Büyükşehir yasası kapsamına girmenin sevincini yaşarken hayata geçen uygulamalar kamuoyunda Büyükşehir Yasası ile ilgili endişeler yüksek sesle dillendirilmeye başlandı. 1989 yılında Aksaray’ın il olması ve ilçemizden üç ilçe çıkması ardından yaşadığımız darbeden sonra ilçemiz için ikinci bir darbe vurmasından endişe ediliyor. Kamuoyunda pek çok soru tartışılıyor Kamuoyunda yererince bilgi verilmeden ve tartışılmadan sessiz sedasız yürürlüğe […]

10 Aralık 2014 - 12:15 'de eklendi ve 550 kez görüntülendi.
Büyükşehir Yasası Şereflikoçhisar’a İkinci Bir darbe Olmasın!

Büyükşehir yasası kapsamına girmenin sevincini yaşarken hayata geçen uygulamalar kamuoyunda Büyükşehir Yasası ile ilgili endişeler yüksek sesle dillendirilmeye başlandı. 1989 yılında Aksaray’ın il olması ve ilçemizden üç ilçe çıkması ardından yaşadığımız darbeden sonra ilçemiz için ikinci bir darbe vurmasından endişe ediliyor.
Kamuoyunda pek çok soru tartışılıyor
Kamuoyunda yererince bilgi verilmeden ve tartışılmadan sessiz sedasız yürürlüğe giren Büyükşehir yasası Şereflikoçhisar’a neler getiriyor? Büyükşehir yasası yürürlüğe girdiği halde kamuoyuna bilgi verilmediği için vatandaş şaşkın ve endişeli. Büyükşehir yasası ile birlikte sadece asfalt ve park yapmakla sınırlı mı kalacak? İlçemizdeki esnaf ve küçük işletmeler önlerine çıkacak prosedürlere ne kadar hazırlıklı? İlçe merkezinde Büyükşehirle ilgili yasa ve kanunlar uygulanabilirliği olduğu halde köylerimizin ( İsminin mahalle olması) yaşayışlarını, ekonomileri yeni yasa ile nasıl belirlendi? Sık sık Basın mensupları olarak bizlere sorulan sorulara İlçe yöneticileri,sivil ilçemiz Oda başkanları, meslek kuruluşları sessiz. Büyük şehir yasası ile ilgili belediye hizmetleri ile ilgili kısmi ötelemeler gelecek için bir çözüm üretmiyor.
Özel koruma maddeleri olmaz ise köyden kente göç hızlanır
Konu ile ilgili görüştüğümüz mahalle ( Köy )muhtarları en ağır faturanın kendilerine kesileceğinden endişeli.

Mahalle statüsüne geçmeleriyle birlikte Köylerde yaşayanlara başta emlak olma üzere bir çok yeni yükler getirdiğini belirtiyorlar. Tarla ve emlakleri için belediyeye harç ödemek zorunda kalacaklarını, bir çok evin harabe olmasına rağmen çıkan emlak vergisinin yeni bir yıkıma ve köylerin boşalmasına sebep olacaktır. Mahalle olmakla birlikte tarımsal arazisi olanlara Çiftçi Mallarını Korumadan yeni borçlar getirmesi bizi kara kara düşündürüyor. Yakın zamanda bizi sevindiren ve hemşerilerimizin köylülerine dönüş anlamına gelecek, köylerine yaptıkları inşaatler de duracak. Çünkü inşaat harçları, denetimler, oturma ruhsatları hemşerilerimizin önüne engel olacak. Köyde kendi yağı ile kavrulan köylünün önüne gelecek sıkıntıların köyde yaşayan birkaç hanenin de köyü terk etmesinden endişe diyorlar. Özel tedbirler alınmaz ise Köyden kent merkezine göçlerin artacağından endişe ediyorlar.
Yatırımcı için rekabet şansımız azalıyor
Yatırım konusunda teşvik edici mi olacak; yoksa prosedürlerin artması ile yatırımlar Ankara merkeze yakın bölgelere mi kayacak? Prosedür ve harçları daha az olacak Aksaray ve Kırşehir gibi çevre ilerle rekabet şansımız azalacak mı? Yatırımcı teşviklerin devam ettiği ve prosedürlerin az; harçların düşük olduğu çevre illerle nasıl rekabet edeceğiz? Yatırımcı Ankara merkeze yakın gölbaşı, kazan, Polatlı gibi yerler dururken teşvik olmadan Şereflikoçhisar’ı tercih eder mi?
Kamuoyu bilgi ve açıklama istiyor
Büyükşehir yasası ile Ankara Büyükşehir mücavir alanına giren ve büyükşehre bağlanan ilçemiz bu yasanın kendilerine ne getirdiğini merak ediyor. Özellikle köylerimizin ve köylülerimizin karşılaşacağı sıkıntılarla ilgili alınan tedbirler ve çalışmalarla ilgili açıklama bekliyor. Şereflikoçhisar yine bir emrivaki ile karşı karşıya. 1989 Aksarayın il olması ve Aksaray’a bağlanılmaması, Beldelerin kurulması sonrası bu beldelerin eskisinden daha geriye gitmesi ardından büyükşehir yasası ile yeni bir darbe yemek istemiyor.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER