Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Sobalara ”Aman Dikkat”

Her yıl onlarca zehirlenme vakanın yaşandığı ilçemizde Soba kullanan vatandaşları bir kez daha uyarıyoruz. Baca temizliği ve soba yakım kurallarına titizlik gösterilmesi gerekiyor. Bu tedbirlerin başında baca temizliği geliyor. Bacaların sonbaharda mutlaka temizliğinin yapılması gerekiyor. Bacalarda gerekli temizliğin yapılmaması sonucunda bacaların tıkanması nedeniyle ortaya çıkabilecek yangınlardan başka soba zehirlenmelerine de sebep olabiliyor. Kar yağmadan bacaların […]

24 Aralık 2014 - 17:42 'de eklendi ve 601 kez görüntülendi.
Sobalara ”Aman Dikkat”

Her yıl onlarca zehirlenme vakanın yaşandığı ilçemizde Soba kullanan vatandaşları bir kez daha uyarıyoruz. Baca temizliği ve soba yakım kurallarına titizlik gösterilmesi gerekiyor. Bu tedbirlerin başında baca temizliği geliyor. Bacaların sonbaharda mutlaka temizliğinin yapılması gerekiyor. Bacalarda gerekli temizliğin yapılmaması sonucunda bacaların tıkanması nedeniyle ortaya çıkabilecek yangınlardan başka soba zehirlenmelerine de sebep olabiliyor. Kar yağmadan bacaların temizliği yaptırmayanların mutlaka baca temizliğini yaptırmaları gerekiyor.
Baca temizliği kadar boru temizliği de önemli.
Yakılan kömürlerin soba ve bacaları doldurması sebebiyle ısı kaybının yanında soba zehirlenmelerine sebep olmaktadır. Özellikle kalitesiz kömür yakımlarında bacaların sık dolduğu ve sobanın çekmesine engel olarak soba zehirlenmesine sebep olmaktadır. En az ayda bir baca temizliği yapılmalıdır.
Sobalar Usulüne uygun yakılmalı
Sobalar usulüne uygun yakılmalı. Kovalar üstten yakılmalı ve yanan sobanın üzerine kömür eklenmemeli. Özellikle yatmaya yakın yakılan sobalar ve üstünden atılan kömürler zehirlenmelere davetiye çıkarıyor.
Sert esen rüzgarlı günlere dikkat edilmeli
Özellikle güney ya da güney batıdan esen lodos rüzgarları baca zehirlenmelerinin sıklıkla yaşandığı zaman dilimleri. Ayrıca sert esen rüzgarlar da soba zehirlenmelrine sebep olmaktadır. Böyle günlerde soba yakılmamalı ya da yatarken kovalar dışarı çıkarılmalıdır. Kış ayınında oldukça sert geçeceği söylenirken, bu durumu göz önüne alarak soba yakımında daha dikkatli olunması gerektiği vurgulandı. Uzmanlar ayrıca sobaların iyi temizlenmemesi yüzünden baca yangınlarının olacağını söyledi. Bu tarz vakalarla bu sene karşılaşmamak istiyoruz dediler.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER