Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

“Üçlü Olalım, Güçlü Olalım” Ama Birlikte Karar Verelim!

Şereflikoçhisar’ın İl olması gündemdeki sıcaklığını korurken öne çıkan konu, “Sarıyahşi, Ağaçören ve Evren’le birlikte hareket etmek” oldu. 1989 yılında ilçemizden ayırarak ve yeni ilçe yapılarak Aksaray’a ve Ankara’ya bağlanan Sarıyahşi, Ağaçören ve Evren Şereflikoçhisar’dan zorla koparılmasaydı bu güne kadar çoktan il olmayı hak etmiştik. Bu gün de birlikte atacağımız her önemli adımı üçlü olarak attığımızda […]

17 Aralık 2014 - 10:38 'de eklendi ve 378 kez görüntülendi.

Şereflikoçhisar’ın İl olması gündemdeki sıcaklığını korurken öne çıkan konu, “Sarıyahşi, Ağaçören ve Evren’le birlikte hareket etmek” oldu. 1989 yılında ilçemizden ayırarak ve yeni ilçe yapılarak Aksaray’a ve Ankara’ya bağlanan Sarıyahşi, Ağaçören ve Evren Şereflikoçhisar’dan zorla koparılmasaydı bu güne kadar çoktan il olmayı hak etmiştik. Bu gün de birlikte atacağımız her önemli adımı üçlü olarak attığımızda güçlü bir karşılığı olacaktır. Bu noktada önemli bir açmazımız var. Bunlar 1- Şereflikoçhisar’ın İl olması gündeme geldiğinde Ağaçören, Sarıyahşi ve Evren İlçelerinin yöneticileri ile görüşme ve mutabakatınız oldu mu?Yoksa nasıl olsa bizimle birlikte hareket ederler, deyip onlar adına da mı karar veriyorsunuz? 2-Sarıyahşi, Ağaçören ve Evren İlçe Yöneticileri ile hangi sıkılıkta görüşüyorsunuz? 3- Şarıyahşi, Ağaçören ve Evren ilçelerinin İllik konusuna bakışları nedir?
4- Özellikle il olma konusu ciddi bir konu olduğuna göre bu ilçelerin yöneticileri ile birlikte bir açıklama daha şık ve daha etkili olamaz mıydı? Bu sorulara açıklayıcı bir cevap bulmadan atılan adımlar, yapılan açıklamalar kişisel düşüncelerimizi ortaya koyarak “günden olmaktan” öte bir fayda sağlayamaz. Oysa Şereflikoçhisar’ın gerek ekonomik, gerek siyasi ve gerekse idari olarak birbirini tamamlayan unsurları olan bu üç ilçemizle sürekli istişare ve bağlarımızı güçlendirmeliyiz. Hemşeri derneklerimizi de harekete geçirerek siyasi ve ekonomik planlamayı birlikte yapma noktasına odaklanmalıyız. Odalarımız, sivil toplum kuruluşlarımızla ortak toplantılar, planlamalar yapmalıyız. Mahalli idareciler gelecek için atılması gereken adımlarda üçlü birlikteliğin menfaatlerini planlamalıdır. İl olma gündeme geldiğinde hesaba kattığımız bu ilçelerimizi başka ihtimallerin içinde de değerlendirmeliyiz. Şereflikoçhisar’ın il olabilmesi ve bağlanacak ilçeler olarak değerlendirdiğimiz bu ilçelerimizle diğer ihtimallerde de ortak hareket etmeliyiz. Bu ihtimaller arasında, öncelikli olarak hep birlikte Aksaray’a Bağlanmak var. Diğer yönü ile Sarıyahşi’de üzerinden Kırşehir’e köprü yapılması ile Kırşehir’le idari ve ekonomik birliktelikler ihtimaller arasında bulunmaktadır. Bu yukarıdaki tüm ihtimaller, ve mevcut durumda bile kardeş ilçeler adına karar vermek yerine belirli aralıklarla bir araya gelmek ve ekonomik ve idari projeler yapılmalıdır.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER