Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Hanife Nine

  Ne desem, Hanife nine mi; yoksa baba hasretini “Canim babam” diye ömrü boyunca dindirmeye çalışan ve hiç büyüyemeyen bir çocuk mu desem? Hanife Nine, geçen hafta Ezo Gelinle benzer kaderi paylaşan Hava Gelin’in beşinci çocuğudur. Biz Hava Gelinin çileli hayatını anlatırken Hanife Nine’yi de anlatmaya devam edelim. Daha hayatının baharında eşini kaybedince üç yetim […]

01 Temmuz 2015 - 12:07 'de eklendi ve 491 kez görüntülendi.
Hanife Nine

 

Ne desem, Hanife nine mi; yoksa baba hasretini “Canim babam” diye ömrü boyunca dindirmeye çalışan ve hiç büyüyemeyen bir çocuk mu desem?
Hanife Nine, geçen hafta Ezo Gelinle benzer kaderi paylaşan Hava Gelin’in beşinci çocuğudur. Biz Hava Gelinin çileli hayatını anlatırken Hanife Nine’yi de anlatmaya devam edelim.
Daha hayatının baharında eşini kaybedince üç yetim ortada kalmasın diye küçük kayını ile evlendirilen, “Aşlarına ağı katılan” Hava Gelin ile Mustafa’nın ağır bir yük altına girdiğini yazmıştık. Mustafa için üç yeğeni artık can paresi olmuştur. Hava gelin ile Mustafa’nın iki yıl sonra bir erkek çocukları olur. Mustafa askere çağrılır. Vatan görevi, devlet buyruğudur. Askere gider. Kısa süre sonra Cihan harbi çıkar. Artık “Asker Mustafa” çetin bir savaşın içinde kalmıştır. Kalmıştır kalmasına ama; ruhunda daha büyük bir savaş yaşamaktadır.
Köyünde; Hava Gelinden başka üç emanet bir de kendinin sabisi beş baş horanta yolunu gözler. Askerliğinin bitimine yakın savaş başlamış, eve dönüş belli olmadığı gibi, hayatta kalması da meçhuldür. O dönemin tabiri ile kaçkaça, asker tabiri ile firar eder ve köyüne gelir. Sadece özlem değildir; Mevsim, güz mevsimidir ve Hava Gelinin üzerine kalan su değirmeni işi de ağır bir iştir. Mustafa, dört çocuk ve dam dibinde kalmış hava gelinin imdadına yetişmiştir. Ama bir taraftan firardadır. İşler yoluna girince tekrar cepheye döner. Dokuz ay sonra işte Hanife Nine doğar. Babasının kucağına yine bir sonbahar değirmen zamanı mecburi firarda verilir. O bebek kokusu ciğerine kadar işler. Ancak bebe sevmesi için bile zamanı yoktur. Hasat ve Değirmen işleri hale yola konur. Yine mecburi firar ya da kaçkaça geldiği işler bitince kaçkaç cepheye geri dönmüş Mustafa, ardına baka baka. Mustafa ile Hava Gelinin bir çocuğu daha olur. Güz gelir, Mustafa yoktur, birkaç güz gelir geçer yine Mustafa’dan haber yoktur. Hangi cephede kaldı, şehit mi düştü yoksa esirde mi kaldı haber gelmez.
Hava Gelinin zorlu mücadelesi onurlu bir savaşa dönüşür. O altı yetimini kimselere muhtaç etmez. Çocuklarının hepsinin mürüvvetini de görür. Ah babasızlık ne büyük acı! Hanife Nine yüz yıllık ömrü boyunca “Canım babam” diye hasret ektiği yüz yıllık ömrünü 2014 yılında babasına kavuşma mutluluğu ile tamamladı. Hanife Nine Yaylaktan Şükrü Efendi ile evlenir. Kalabalık bir aile olurlar. Evlat acısı yaşar. Ama ağzından duası, yüzünden tebessümü hiç eksik olmayan; sadece çocuklarının arkadaşlarının anası değil; torunlarının arkadaşlarının da Hanife Ninesi olur. Şehit kızı olmak bir tesellidir elbet; ama bunu bir de babasız büyüyen Hanife’nin yüreğine anlat. “Canım Babam” derken babalı çocukların yanında mahsun duruşu mu aklına geliyordu. Babasının göğsüne başını koymak ve saçlarını okşayan şefkatli elleri düşlediğinde mi “Canım babam” deyi veriyordu; bilemem. 2014 yılında, Son yolculuğunda evinden Mezara kadar tabutunu omuzlarda taşınsın vasiyetini yerine getiren yüzlerce seveni kuş gibi asırlık çınar; Hanife Nineyi “Canı Babasına” kavuşturdular

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER