Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Taklit Marka Satışına Karşı Mücadele Başladı

Markalar Kanunu’nda yapılan son değişiklikle yetkisi olmadığı halde ‘çakma mal’ satan ya da tescilsiz marka kullanan firmalara 3 yıla kadar hapis ve 2 milyon lira para cezası getirildi. Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 12 gün önce Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni kanun maddesine göre daha önce caydırıcı etkisi olmayan […]

01 Temmuz 2015 - 11:54 'de eklendi ve 492 kez görüntülendi.
Taklit Marka Satışına Karşı  Mücadele Başladı

Markalar Kanunu’nda yapılan son değişiklikle yetkisi olmadığı halde ‘çakma mal’ satan ya da tescilsiz marka kullanan firmalara 3 yıla kadar hapis ve 2 milyon lira para cezası getirildi. Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 12 gün önce Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni kanun maddesine göre daha önce caydırıcı etkisi olmayan para cezaları artırıldı. Taklit Marka ya da tescilsiz marka kullanan firma sahiplerini ağır cezalar bekliyor. Yürürlüğe giren yeni hükümlere çakma yani taklit ve imitasyon mallar üzerinde kendi tescilli markasını kullanan, satan yada kullandıran kişi yada firmalara ağır para ile hapis cezaları getirildi.
İlçemizde de avukatlar ve polislerden oluşan denetleme heyetleri ile esnaf gezinti yapıldı. Taklit Marka ürünlerin neredeyse çıkmadığı iş yeri kalmadı. İsimleri alınan ve ardından polis karakoluna ifadesi için çağrılan iş yeri sahiplerinin birçoğuna uyarı ve para cezası verildi.
Taklit Marka hakkında; Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemeleri ile Ticaret Mahkemeleri’nde görülen marka davalarında önemli bir aşama olarak görülen yeni uygulamada tescilli marka kullanan firma sahiplerinin haklarının korunması,tescilsiz marka kullanan firmaların da kendi markalarını biran önce tescilli hale getirmeleri amaçlandı.
Değişikliğe gidilen hükümlerde, “Marka sahibinin izni olmaksızın markayı veya ayırt edilmeyecek derecede benzerini kullanmak suretiyle markayı taklit etmek, satmak, dağıtmak veya bir başka şekilde ticaret alanına çıkarmak veya bu amaçlar için gümrük bölgesine yerleştirmek, gümrükçe onaylanmış işlem veya kullanıma tabi tutmak veya ticari amaçla elde bulunduran kişi ya da firmalar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır” denildi.
‘Başkasına ait marka hakkı üzerinde satmak, devretmek, kiralamak suretiyle tasarrufta bulunan kişi iki yıldan dört yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır’ hükmüyle hapis cezasının 4 yıla kadar çıkabileceği hükmü de ek maddede yer aldı. Para cezasının alt sınırının 400 bin liradan, günlüğü 100 liradan olmak üzere (20 bin gün) 2 milyon liraya kadar çıkabileceği ifade edildi.
900 bin firma tescilsiz marka kullanıyor !.. Türkiye’de 1995 yılında çıkarılan kanunlarla marka tescili gün geçtikçe önem kazandı. İstatistiklere göre 1999’da 10 bin, 2000-2001’de 28 bin, 2005’de 59 bin, 2006’da 67 bin 500 kişi marka başvurusu yaptı. Yıllara göre marka başvurusunun her geçen gün arttığı dikkat çekse bile ülke geneline bakıldığında Türkiye’de marka tescilinin oldukça düşük olduğu görülüyor.
Araştırmalara göre Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 200 bin firma bulunuyor. Marka hakkını korumak isteyen büyük firmalar başta olmak üzere 300 bin firmanın markalarını tescil yaptırarak kendilerini hukuk koruması altına aldıkları görülüyor.
Ama 900 bin firmanın tescilsiz marka kullandığı göz önüne alındığında kanunda yapılan yeni değişiklik sonrası bu firmaların elini çabuk tutması gerektiğini gösteriyor.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER