Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Fidan Satışları Başladı !

Bahar mevsimin yaklaşması ve havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte dikime hazır meyve fidanları satışları başladı. BAHAR MEVSİMİNİN YAKLAŞMASI VE HAVALARIN ISINMAYA BAŞLAMASIYLA BİRLİKTE DİKİME HAZIR MEYVE FİDANLARI SATIŞLARA BAŞLADI. Bahar mevsiminin gelmesi ve havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte dikime hazır meyve fidanları satışa çıkarıldı. Pazar yerinde satışa sunulan elma, armut, kiraz , kayısı , incir zeytin ve […]

24 Şubat 2016 - 10:19 'de eklendi ve 536 kez görüntülendi.
Fidan Satışları Başladı !

Bahar mevsimin yaklaşması ve havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte dikime hazır meyve fidanları satışları başladı.

BAHAR MEVSİMİNİN YAKLAŞMASI VE HAVALARIN ISINMAYA BAŞLAMASIYLA BİRLİKTE DİKİME HAZIR MEYVE FİDANLARI SATIŞLARA BAŞLADI.

Bahar mevsiminin gelmesi ve havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte dikime hazır meyve fidanları satışa çıkarıldı.
Pazar yerinde satışa sunulan elma, armut, kiraz , kayısı , incir zeytin ve dut ve ceviz fidanları alıcı buluyor. Fidan yetiştiriciliğiyle uğraştığını belirten satıcılar, havaların ısınmasıyla fidan satışlarının arttığını, alıcıların daha çok meyve fidanları talep ettiğini söyledi. Kimi alıcıların ise meyve fidanlarını fazla alarak kendi meyve bahçelerini oluşturduklarını ifade eden satıcılar, “İzmir’in Ödemiş ilçesinden getirdiğimiz fidanları 10 TL’den satışa sunduk. Bu konuda tecrübeli olduğumuz için köy halkı ve bizi tanıyanlar daha fazla ilgi gösteriyor” dedi.
Fidan satışında alıcıları uyardığını ve bazı tavsiyelerde bulunduklarını kaydeden satıcılar, “Fidan satışı yaptığımızda özellikle alıcılara bazı tavsiyelerde bulunuyoruz. Bir fidanın nasıl dikildiğinden tutun sulamasına kadar. Çünkü bu uygulamalar önemli ve dikilen fidanın yeşermesi lazım. Bazıları fidanın dikim çukuru olan yarım metreye ulaşmıyor veya fazla su veriyor. Bu uygulamalar yanlış ve fidanların kurumasına neden oluyor. Fidan dikimi önemli ve buna uyulması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Sattıkları fidanların ziraat mühendisleri kontrolünde yetiştirildiğinin altını çizen satıcılar , sertifikasız fidan almamaları gerektiğini belirtti.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER