Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Bu Ne Güzel Bir Duyarlılık…

İlçemiz o kadar güzel, insanlarımız o kadar sıcakkanlı ki, sıla unutulmuyor, Türkiye’nin, Dünyanın dört bir yanındaki hemşerilerimizin kalbi Şereflikoçhisar’da atıyor. Başka ülkede, başka ilde dünyaya gelmesi önemli değil onlar, aslını unutmamışlar memleketlerini hatırlıyor ve seviyorlar. Her ne olursa olsun orası bizim ilçemiz, oradakiler bizim hemşerimiz eşimiz dostumuz, diyorlar. Cenazelerde, düğünlerde bayramlarda bu duyguya, bu duyarlılığa […]

02 Mart 2016 - 16:58 'de eklendi ve 443 kez görüntülendi.
Bu Ne Güzel Bir Duyarlılık…

İlçemiz o kadar güzel, insanlarımız o kadar sıcakkanlı ki, sıla unutulmuyor, Türkiye’nin, Dünyanın dört bir yanındaki hemşerilerimizin kalbi Şereflikoçhisar’da atıyor. Başka ülkede, başka ilde dünyaya gelmesi önemli değil onlar, aslını unutmamışlar memleketlerini hatırlıyor ve seviyorlar. Her ne olursa olsun orası bizim ilçemiz, oradakiler bizim hemşerimiz eşimiz dostumuz, diyorlar. Cenazelerde, düğünlerde bayramlarda bu duyguya, bu duyarlılığa şahit oluyoruz.

Kaymakamlıkta uzun süre eski yazı işleri müdürlüğü yapmış hemşerimiz Faik Atak geçtiğimiz hafta hakkın rahmetine kavuştu. Kendisine Allah’tan Rahmet ailesine yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Faik Atak Abimiz bizim esnaf komşumuzdu. Çevresine duyarlı, güler yüzlü, işine saygılı ve sevilen bir abimiz olarak ailenin acısını tekrar paylaşıyoruz. Atak ailesi

Cenaze defin işlerini tamamlayıp, evlerinde taziye ziyaretinde bulunanları ağırlayarak görevlerini yerine getirdikten sonra aileyi temsilen oğlu ve kızı güzel bir duyarlılık örneği sergilediler ki bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Pazartesi günü büromuza bir bayan bir erkek ziyaret etti. Hayırlı işler temennisinde bulunarak Faik Atak’ın oğlu ve kızı olduklarını belirterek, Babamız, kimseyi kırmazdı, biliriz; ama komşulukta mutlaka kul hakkı oluşur.O hakları helal ediniz. Babamın siz komşularına borcu varsa evlatları olarak bizler ödeyeceğiz, dediler ve tek tek helallik aldılar. Civarda bulunan tüm esnafı gezerek bu ifadeyi kullandılar. Kendilerinden Allah Razı olsun. Çok duygulandım ve bu kadar güzel bir duyarlılığı bizlere hatırlattıkları içinde kendilerine teşekkür ediyor ve Faik Abiye Allahtan rahmet, ailesine sabrı Cemil niyaz ediyorum, onlardan Allah razı olsun.

Bu güzel hatırlatmanın bizlere çok katkısı oldu. Bizim de bir konu ile ilgili şu Hadis i Şerifi sizlerle paylaşmak istem;

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Mü’minin ruhu, ödeninceye kadar borcuna bağlı kalır.”(Tirmizi, Cenaiz 74)

Borçlu olarak ölen mü’minin ruhu, kavuşacağı ikram ve iyiliklere borcu ödeninceye kadar ulaşamaz. Borçlu ölen kimseden borcu mutlaka tahsil edilir. Mirasçılar ölenin borcunu ödemekte acele etmelidir. Ödemek niyeti olan ve meşru sebeplerle aldığı borcunu ödeyemeden ölen, borcuna karşılık herhangi bir mal da bırakmamış olan Müslümanın borcu, İslam devletinde, devlet hazinesinden ödenir.

Borçtan ve borçlu ölmekten Allah’a sığınmalı, lüks ve israf yüzünden gereksiz yere borçlanmaktan kaçınılmalıdır. Hz. Peygamber önceleri, Müslümanları borçlanmaktan alıkoymak için, ölenin borcu olup olmadığını sorar, aldığı cevaba göre onun cenaze namazını kılar veya kılmazdı. Buyruluyor.

Ankara’daki hain terör örgütünün düzenlediği pusu sonrasında şehit olan hemşerimiz, Filiz Koçak ve Figen Gündüz’e Allah’tan Rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

Yakın zamanda yaşadığımız acıya yenileri eklendi. Sabır, metanet yakınlarının üzerine olsun. Allah Şehitlik mertebesi ile sınıflandırsın.

Şehitlik herkese nasip olmayacak bir unvan. Müslümanlığa, insanlığa yapılan bu savaş karşısında canlarını feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER