Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

İstiklalimiz 95 Yaşında !

12 Mart İstiklal Marşının kabulünü kutlama ve Mehmet Akif Ersoy’u anma töreninin 95. Yılında ilçemizde de bir dizi etkinlikler gerçekleştirildi. 12 Mart İstiklal Marşının kabulünü kutlama ve Mehmet Akif Ersoy’u anma töreninin 95. Yılında Cuma günü Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda düzenlenen kutlama programı saygı duruşuna müteakiben okunan İstiklal Marşı ile […]

16 Mart 2016 - 15:09 'de eklendi ve 544 kez görüntülendi.
İstiklalimiz 95 Yaşında !

12 Mart İstiklal Marşının kabulünü kutlama ve Mehmet Akif Ersoy’u anma töreninin 95. Yılında ilçemizde de bir dizi etkinlikler gerçekleştirildi.
12 Mart İstiklal Marşının kabulünü kutlama ve Mehmet Akif Ersoy’u anma töreninin 95. Yılında Cuma günü Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda düzenlenen kutlama programı saygı duruşuna müteakiben okunan İstiklal Marşı ile başladı.
Programa Kaymakam, Belediye Başkanı, Garnizon Komutanı, daire müdürü ve kurum amirlerinin yanı sıra öğrenci, öğretmen ve vatandaşlar katıldı.
Programda Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tuzgölü Anadolu Lisesi Müdürü Ebubekir Öztaş gerçekleştirdi. Öztaş konuşmasında Bu anlamlı günde İstiklal Marşımız ile ilgili bir anımı sizinle paylaşmak istiyorum. Sözlüden tam not almak isteyen bir öğrencime, İstiklal marşımızın 10 kıtasını ezberlerse tam not vereceğimi söyledim. Ertesi gün öğrencim, kütüphaneden Mehmet Akif’in Safahat adlı eserini aldığını; ama İstiklal marşını bulamadığını, Safahatın eksik ya da o sayfasının yırtılmış olabileceğini söyledi. Ben de tebessüm ederek, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşını Aziz Türk Milletine armağan ettiğini belirterek tüm eserlerinin yer aldığı Safahat da dahil hiçbir eserinde İstiklal Marşına yer vermediğini söyledim. Öğrencim heyecanlı bir şekilde “ O görkemli eseri madem kitabına dahi koymadı ve bu millete armağan etti; o halde ben de bu marşı ezberleyeceğim; yalnız sözlü notu karşılığında değil” dedi. O gün o öğrencimin anlından öpmüştüm; bu gün de aynı duyguları paylaştığınıza inandığım siz sevgili gençlerin alınlarından tek tek öpüyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Tuzgölü Anadolu Lisesi Müdürü Ebubekir Öztaş’ın konuşmasının hemen ardından, “Atiyi Karanlık görerek azmi bırakmamak şiiri okundu. Hemen ardından sinevizyon gösterisi gerçekleştirilmesi ile birlikte devamında oratoryo gösterimi gerçekleştirildi.
Bülbül adlı şiirin okunmasının ardından “Mehmet Akif Ersoy” adlı piyes gösterisi seyre sunuldu ve büyük beğeni topladı.
Program içeriğin gerçekleştirilmesinin ardından sona erdi.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER