Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Cahil ile sohbet etmek güçtür bilene…  

  Bilge bir insanın “bir şey biliyorsan; hiçbir şey bilmediğim” sözü bu günlerde daha bir anlam kazanıyor. Herkes her şeyi biliyor. Ama doğrusuyla, ama yanlışıyla. Ama vebaliyle, evet daha üzücü olanı bildiğini sanarak. Her konuyu biliyor, taraftarlığını yaptığı görüşü savunuyor. Siyasette, sanki milletvekili, ilmi konularda alim, hukuki konularda avukat ya da savcı, tarihi konularda tarihçi. […]

11 Mayıs 2016 - 18:26 'de eklendi ve 568 kez görüntülendi.
Cahil ile sohbet etmek güçtür bilene…  

 

Bilge bir insanın “bir şey biliyorsan; hiçbir şey bilmediğim” sözü bu günlerde daha bir anlam kazanıyor. Herkes her şeyi biliyor. Ama doğrusuyla, ama yanlışıyla. Ama vebaliyle, evet daha üzücü olanı bildiğini sanarak. Her konuyu biliyor, taraftarlığını yaptığı görüşü savunuyor. Siyasette, sanki milletvekili, ilmi konularda alim, hukuki konularda avukat ya da savcı, tarihi konularda tarihçi. Bir de bunların tamamına kılıktan kılığa bürünen tek bir kişi. Hatta dini konularda bile…

Fetva vermekten de çekinmiyor. Hatta garanti ediyor, “Günahı varsa bana” ne diyeceksin böyle garanti fetva bulunmaz. Bu şakaya gelmez dinimizdeki mesüliyetini çok şükür biliyorum. Bu hataya düşmekten çekinirim. Olur olmaz yerde işime gelircesine fetva vermedim, insanları yanlışa sürüklemedim. Sürükleyeninde vay haline vay..

Onun misali kulaktan dolma siyaset yapıp insanı, insanları, insanlığı kandıran acizler yok değil sağımızda solumuzda bir sürü.  Siyasi ikbal için, kahve edebiyatı için, fitne ateşine odun taşımak için bilmişlik taslayan, haktan görünüp şeytana taraftar toplayanlar bilmiyorlar ki kendi kazanına odun taşıyor.  Hepimizin yanlışına sırtımızı dayayacağımız yazar çizer takımı var. Tarih ortak bir değer. Reytin uğruna tarihi magazinleştirenler, çok satan, çok izlenenler referans oluyor. Tarihin bir dönemini sahiplenip diğer dönemini elinin tersiyle itenler kendilerine internet alimleri bulup birleştirmek yerine ayrıştırmaya çalışıyorlar. O zafer senin, bu zafer benim taraftarlığına dönüşüyor. Siyaseti sündüren vaaar, adam gibi yapan var. Lafı enine çeken de var, işine geldiği gibi boyuna çekende. Tabi biz bunlara kulak asmıyoruz, Mevlana hazretlerinin buyurduğu gibi, önce lafa bakıyoruz dinliyoruz, sonra baktık laf laf değil, söyleyene bakıyoruz ve gerek yok diyerek her lafa cevap vermiyoruz kulak asmıyor yolumuza bakıyoruz. Rahmetli Erbakan hocamızın bir lafı var “Asıl marifet, yük altında ve hizmet esnasında sadık ve sağlam kalabilmektir. Yoksa çay sohbetlerinde ve edebiyat kürsülerinde kahramanlık satmak kolaydır. İman varsa İmkanda vardır..

Hatamız var ise, hatamızdan dönmeyi erdemlikten sayarız. Bizim hatamızı yüzümüze söyleyeni de candan biliriz, öte atmayız.

Hatalarımız kusurlarımız olabilir, vardır da. Her insan hatasını kabul etmeli, dediğim dedik, çaldığım düdük hesabı yapmamalı. Bilmiyorsan sor birine kardeşim, öğren, danış. Bir yerlerin eksilmez. Ama insanı, insanoğlunu yalan yanlışla kandırma. Ödeyemezsin vebalini.

Aklıselim hareket etmek kaybettiriyor gibi görünse de kazandırır. Yolumuz doğru olduktan sonra, hak yanında olur. Ne diyor Mevlana hazretleri “Cahil ile sohbet etmek güçtür bilene, Çünkü cahil ne gelirse söyler diline”. Allah hepimizi hayırlı insanlarla karşılaştırsın.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER