Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Muhalefet Parti Liderleri Parti İçi İktidara Talip!

Şu muhalefet partileri halkın ümidi olmaktan uzak bir görüntü veriyor. İktidarı mecliste çoğunlukta olmalarıyla istediklerini yapmakla, diktatörlükle suçluyorlar. Ancak partilerinde muhalif sese tahammül göstermiyorlar. Üç dönemdir tek başına iktidar olan AK PARTİDE 4. Genel Başkan seçimi birlik beraberlik içinde demokrasi şöleni havasında yapılıyorken muhalefet partileri kongrelerini bile yapamıyorlar. Parça bölük olmuş MHP ve ideolojisi kaybolmuş […]

20 Mayıs 2016 - 16:33 'de eklendi ve 533 kez görüntülendi.
Muhalefet Parti Liderleri Parti İçi İktidara Talip!

Şu muhalefet partileri halkın ümidi olmaktan uzak bir görüntü veriyor. İktidarı mecliste çoğunlukta olmalarıyla istediklerini yapmakla, diktatörlükle suçluyorlar. Ancak partilerinde muhalif sese tahammül göstermiyorlar. Üç dönemdir tek başına iktidar olan AK PARTİDE 4. Genel Başkan seçimi birlik beraberlik içinde demokrasi şöleni havasında yapılıyorken muhalefet partileri kongrelerini bile yapamıyorlar. Parça bölük olmuş MHP ve ideolojisi kaybolmuş CHP yöneticilerinin, teşkilatlarının tutumları AK Partinin iktidarını güçlendiriyor. Her iki partide de bir iktidar isteği var; ama bu parti içi iktidar isteği. İktidarı eleştirirken önerdiği demokrasiyi partisine ve partililerine fazla görüyorlar.
AK Parti ve Cumhurbaşkanı’nı eleştirirken tek parti iktidarını diktatörlük benzetmesi yapanlar, kendi partilerinin muhaliflerinin ifadesi ile diktatörleşiyorlar. Buna karşılık Devlet Bahçeli muhaliflerinde olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğü noktasındaki Genel Başkanlarının açıklamalarını AK Parti destekçiliği olarak yorumluyorlar.
CHP’de durum farklı değil. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, partide ideoloji bırakmadı. Muhalefet etmek adına ideolojisi günlük değişen bir parti durumuna düşürüldü. Bu ideolojisizliğe dur diyen yok. Var olanlar ise susturuluyor. Cumhuriyet Halk Partisi, KKP, yani Kemal Kılıçdaroğlu Partisine dönüştü. Kemalist çizgiden, ulusalcı çizgiden uzaklaşarak etnik politikaya kaymaya hatta bölücü HDP ile paralel politika üretmeye başladı.
MHP’de partililer Bahçeli’nin Devletin bölünmez bütünlüğü için verdiği desteği Hükümetin lehine olduğunu söylüyor. Hatta Genel Başkanlarını AK Parti lehine çalıştığını ima ederek özel sohbetler sırasında “Bahçeli sizin adamınız” bile diyor. Hatta Genel Başkan Adaylarından üç tanesi AK Parti hükümetine “Çekin elinizi partimizden” diyebiliyor. MHP’de Rahmetli Alpaslan Türkeş’in ölümünden sonra, 6 Temmuz 1997’de yapılan olağanüstü kurultayda iki aday Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş ( Bu gün AK Parti’de Devlet Bakanı ) Genel Başkanlığı Kazanan Devlet Bahçeli’ye AK Parti için çalışıyor iması ortada MHP diye bir parti bırakmaz. Devlet Bahçeli Genel Başkanlığa seçildiği MHP’yi %10’luk barajını ilk kez aşarak 1999 Türkiye genel seçimlerinde % 17.98 oyla DSP’nin ardından en çok oy alan ikinci parti yapmış ve iktidara taşımıştı. Koalisyon hükümetinin kötü gidişatına ve ülkenin üzerinde oynanan oyunları görerek Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin aldığı erken seçim kararı sonrası 3 Kasım 2002 seçimlerinde MHP için büyük bir yıkım oldu ve %18 olan oy oranı %8.3’e düştüğünden MHP parlamentoya giremedi. 2007 Genel seçimlerinde %14.29 oy alarak 71 milletvekilliği kazanmış ve mecliste yeniden grup kurdu. 2011 Türkiye genel seçimlerinde %14,27 oy almış Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde oylarını artırarak %16,29 oy alarak 80 Milletvekili, Kasım 2015 Türkiye erken seçiminde ise %11.94 oy alarak oylarını ve milletvekili sayısını da 40’a düşürmüştü. Rahmetli Alparslan Türkeş dönemine göre oylarını artıran MHP siyasette ağırlığı her dönemde oldu. AK Parti İktidarına diktatör diyenler ne garip ki kendi partilileri tarafından aynı eleştiriye muhatap oluyor.
CHP’de durum farklı değil. Muhalif kanat sürekli tasfiye edilerek, itibarsızlaştırılarak Kemal Kılıçtaroğlu partisine dönüştürülüyor. Parti politikaları Atatürkçüleri, Ulusalcıları mutlu etmiyor. Atatürk’ün partisi Türkiye’yi Avrupa’ya, dünyaya şikayet ediyor, Türkiye düşmanı odaklarla birlikte hareket ediyor. Muhalefet Partileri bu görüntüleri ve mücadeleleri ile enerjilerini parti içi iktidar çekişmelerine harcıyor. AK Partiye ise İktidar olmak ve 2023 hedefleri için hizmet yarışı kalıyor. Muhalefet Parti liderleri ise partilerinde iktidarı sağlamlaştırmak için Diktatörlüğe talip…

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER