Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Kimse Alınmasın..!

Kimileri eleştirilmekten hoşlanır, kimileri ise asla böyle bir şeye tahammül edemez. Kimileri denetlenmeyi sever, kimileri için ise denetlenmek suçlu saymak anlamına geldiği için en nefret ettiği şeydir. Öyle bir atmosfer içerisindeyiz ki, yedimizden yetmişimize kadar denetlenmeden işimizi doğru yapmıyoruz. Böyle olunca da denetlenmek şart kardeşim, ben onu beşi bilmem..! Velhasıl denetim konusuna girelim, geçenlerde fırın […]

16 Haziran 2016 - 13:19 'de eklendi ve 393 kez görüntülendi.
Kimse Alınmasın..!

Kimileri eleştirilmekten hoşlanır, kimileri ise asla böyle bir şeye tahammül edemez. Kimileri denetlenmeyi sever, kimileri için ise denetlenmek suçlu saymak anlamına geldiği için en nefret ettiği şeydir.
Öyle bir atmosfer içerisindeyiz ki, yedimizden yetmişimize kadar denetlenmeden işimizi doğru yapmıyoruz. Böyle olunca da denetlenmek şart kardeşim, ben onu beşi bilmem..!
Velhasıl denetim konusuna girelim, geçenlerde fırın denetimleri yapıldı. Şimdi günübirlik göz boyama şeklinde yapılan bu denetimlerden acaba bu denetimi yapanların içi rahat mı. Yani işin aslına bakarsanız, bu denetimler günah savma olarak şeklen yapıldığı söyleniyor. Gerçekten de denetleme hakkıyla yapılmıyorsa denetleme sorumluluğu olanlar iki kesime haksızlık yapıyor. Birincisi halkın sağlığı ile oynanıyor. İkincisi ise işletmeler kendilerini geliştirmek, işini düzgün yapmak yerine tembelliğe ve sektörünün gerisine düşmesine sebep oluyor. Alışılagelmiş bir düzenden, üçüncü sınıf bir işletme olarak kir pasın içinde, idare ile yaşamayı alışkanlık edinmesine sebep olacaklar. Gerçek denetim o işletmenin gelişmesine vesile olacaktır. Denetimler sırasında ciddiyetsizliğe şahit olan bir abimiz burnundan soluyordu. Sanırım bu yakın zamandaki fırın denetimleri esnasında bu abimiz denetim ekibine denk geliyor. Gıda mühendisi, zabıta ekibi falan denetimleri yaparken izliyorum diyor bu abimiz. Kendi ifadesiyle “dellendim” diyor. Ne etrafa bakan var, ne sağa sola bakan var. Ayak üstü birkaç gramaj kontrolü ne bileyim bir iki evrak sorusu olayı bitiriyorlar diyor abimiz. Halbuki inanın bizim gördüğümüz alan bile içler acısı iken, bizim görmediğimiz alanlar nasıl ben düşünemiyorum diyor. Haklıdır, böyle bir denetime şahit olan kimse denetimin yapıldığına olan güveni sarsılır. Böyle bir denetim yapılacağına yapılmasın, daha iyi. Hatta böyle alelade yapılan denetimlerle, ahbap çavuş ilişkisiyle siz o esnafa göz yumarak iyilik yapmış olmuyorsunuz kusura bakmayın. O adamın ekmeği ile oynuyorsunuz, halkında sağlığı ile oynuyorsunuz.
Bu sitemi dile getiren abimiz, bu yetkilileri BİMER’e şikayet edeceğini konunun takipçisi olacağını söylüyor. Yani yetkilileri işini düzgün yapmamakla suçluyor. Denetim suçlamak değildir. Denetim rahatsız etmek değildir. Denetim, işlerin olması gerektiği standartlara uygun olup olmadığını, eksizlik varsa uyarılıp kısa sürede eksiklerin tamamlanması için olması gereken çalışmalardır Yani denetim şart. Denetim olmalı ki, kişi hayatında kendini, yolunu, işini düzelterek ilerlesin. Denetleyenlerin, onlara o yetkiyi verenlerin ya da o yetkiyi kullananların millete karşı sorumluluklarını unutmasın. Kimse alınmasın, her kes görevini yapacak.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER