Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Tuzlalarımızı Geri istiyoruz!

Şereflikoçhisar ekonomisi ve istihdamı için hayati öneme sahip Tuz sahaları ÇED raporlarının iptali davasına bakan Danıştay hakimlerinin Başarısız FETÖ Darbe girişimi sonrasında açığa alınması iptal davası üzerindeki şaibe iddiasını güçlendirirken davanın yeniden görüşülmesi ihtimalini güçlendirdi. Devletimizin yapmış olduğu ihale ile tuz sahalarını milyonlarca liraya alan ve bir o kadar da yatırım yapıldıktan sonra şaşkınlık yaratan […]

10 Ağustos 2016 - 14:09 'de eklendi ve 916 kez görüntülendi.
Tuzlalarımızı Geri istiyoruz!

Şereflikoçhisar ekonomisi ve istihdamı için hayati öneme sahip Tuz sahaları ÇED raporlarının iptali davasına bakan Danıştay hakimlerinin Başarısız FETÖ Darbe girişimi sonrasında açığa alınması iptal davası üzerindeki şaibe iddiasını güçlendirirken
davanın yeniden görüşülmesi ihtimalini güçlendirdi.
Devletimizin yapmış olduğu ihale ile tuz sahalarını milyonlarca liraya alan ve bir o kadar da yatırım yapıldıktan sonra şaşkınlık yaratan bir gelişme sonrasında yargı yolu ile tuz çıkarda izinleri iptal edilmişti. Büyük mağduriyetler, yaşanan, ilçemizde yatırım yapan hemşerilerimizi zor duruma sokan Danıştay kararı temyiz yolu kapatılarak tüm umutların tükenmesine sebep olmuştu. Başarısız FETÖ darbesinden sonra Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere Yargıtay, Danıştay ve yüksek yargıda önemli davalara bakan hakimlerin 188’inin görevden alınması baktıkları davaları tartışmaya açmış durumda. Tuz sahalarını Tuz sahalarını alan firma sahiplerinin umudunu yitirdiği, artık her şeyin bitti denildiği anda ortaya çıkan gelişme sonrası bir umut ışığı alan firmalardan ve şirketlerden bazıları hakkını aramaya tekrar koyuldu.
2011 yılında ihale edilen ve tuz sahalarını alan 6 nolu sahanın ihalesinde Şereflikoçhisar Tuzgölü Madencilik Tuz ve Kimya San. A.Ş., 8.670.000, 7 nolu sahanın ihalesine Emekçioğlu Tuz A.Ş., 8 nolu sahayi ise Salina Tuz (Seltaş) kalmıştı.
Tuz Üretim Projeleri`nin ihalelerini kazanan şirketlerin geneli ise şu şekildeydi; Lozan Yapı Elektrik Nakliyat San. Ve Tic. A.Ş, Seltaş Alçı Harç ve Mad. San. Ve Tic. A.Ş., Tuz-Mak Tuz Mak. İml. Nak. Zirai Ür. Hay. Ve Mad. San. Ve Tic. Ltd. Şti., Şereflikoçhisar Tuz Gölü Mad.Tuz ve Kimya San Ürt Paz Nak Tiz. A.Ş., Özerdemler Madencilik San. ve Tic. A.Ş. Cihanbeyli Mad. Tuz. Nak. Kim. San. ve Tic. A.Ş. ve SEBA Mad. San. ve Tic. A.Ş..
İhaleyi alan hiçbir şirket, üretime geçemediği gibi, hepsi batmanın eşiğine gelmiş durumdaydı. 2011 yılında ihaleye çıkarılan ve tamamı iki sahası ilçemiz firmaları olmak üzere çeşitli şirketler tarafından alınmıştı. 8’i diğer İki sahanın ilçemiz şirketleri tarafından alınmasının ardından ilçemiz ve diğer şirketler aldıkları sahalar üzerinde çalışmalara bir diğer yıl üretim yapmak için hızlı şekilde çalışmaya başlamıştı. Saha etrafları çevrildi. Dolguları yapıldı ve alet edevatlar tamamlanmıştı.
İddialara göre mevcut tuzlaların şikayette bulundukları, bununla birlikte mahkemeye intikal eden durum sonrasında üretime dahi geçemeyen gerek ilçemiz ve diğer tuz sahaları üretim yapamadan mahkemenin üretimi durdurma kararı ve sonrasında ÇED raporları iptali sonrasında neye uğradıklarını şaşırmıştı.
Siyasiler dahil olmak üzere gerek tuz sahası sahipleri, gerekse vatandaşlar ne kadarda uğraş verse devletin ihale ettiği sahaları tekrar açtırmaya gücü yetmemişti. Nihayetinde üretim yapmadan ÇED’leri iptal olan, haklıyken haksız duruma düşen tuz sahaları sahipleri, ihaleye girerken çektikleri kredi borcunun altında kaldı.
Birçok tuz sahasını alan firmalar batmanın eşiğine gelirken, kimi saha sahiplerinin sağlık durumlarında sıkıntılar oluştuğu, kiminde ailevi sorunların oluştuğu duyumlar, Şereflikoçhisar halkını derinden yaralamıştı.
Şereflikoçhisar Halkı soruyor
-Bugün belki de yeni açılan tuz sahalarında yüzlerce Şereflikoçhisar’lı çalışacakken bunun önüne kim geçti, vebali kimde.
– Şereflikoçhisar’ın yükselişi gelişiminde en önemli rolü oynayacak sahaların kapatılmasındaki rol oynayanlar kimler.
-Kredi borcu altında ezilen ve kimsenin yüzüne bakmadığı tuzcuların, bundan sonraki akıbeti ne olacak.
-Yeni açılan 10 tuzlanın toplam üretecekleri tuz tonajının, şu anki iki işletmeninkine bile eş olmamasına rağmen bu sahaların durdurulmasına kim engel oldu.
-Tuzgölü kuruyor, Tuzgölü batıyor, eriyor, yok oluyor diyerek ulusal basına haber servisini kimler yaptı, birden bire bu süre içerisinde yorumcular, köşe yazarları neden yazılarında birden Tuz gölünü kaleme aldı.
-Sahaların iptal edilmesi için kimler uğraştı
Sorularını yönelten ve bu Olayın İçinde de FETÖ’nün olduğunu söyleyen, yorumlayan halk, TUZLALARIMIZI GERİ İSTİYORUZ diyerek, bu meselenin üzerinde tuz sahasını alan şirketler durmasa bile bizler imza kampanyası başlatarak tuzlamızı, tuzumuzu kimseye yedirmeyiz dediler.
Tuzlalarla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında iddialara göre, bazı hakim ve savcıların soruşturma geçirdiği, bazılarının tutuklandığı durumlarının ayyuka çıkması ile birlikte, FETÖ Olaylarından sonra gündeme gelen Tuzlaların son durumu Şereflikoçhisar’da gündemde. Halkın bu olayı duyması ile birlikte Tuz Sahalarının iptal edilmesi ve birçok kişinin mağdur edilmesinde FETÖ’cülerin mi olduğunu sorguluyor.
Halk, Şereflikoçhisar’ın yüzlerce gencini işsiz bırakan, Şereflikoçhisar’ın geleciğine dur diyen, Şereflikoçhisar’ın büyümesini engelleyenlerin kimler olduğunun ortaya çıkmasını istiyor.
Edindiğimiz bilgilere göre, İhaleye Çıkarılan Tuz sahalarının sahiplerinin, FETÖ olayı sonrasında haklarını aramaya koyuldukları, sahalarla ilgili yürütülen soruşturmadaki Hakim ve savcıların FETÖ soruşturması kapsamında bazılarının açığa alındığı, tutuklandığı ve soruşturma geçirdiği bilgisi ile haklarını aramaya koyuldukları öğrenildi.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER