Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Şereflikoçhisar İl Oluyor

Şereflikoçhisar İl Oluyor Ulusal Gazetelerde Şereflikoçhisar’ın il olacağı haberleri sonrasında ilçemizdeki heyecan ve hareketlenmeye birçoğumuz şahit olduk. İl olmak, ilçemizin yaklaşık çeyrek asırlık hedefi. Fırsatlar vardı, alternatifler vardı, olmadı. Bu süreçte fırsatların ertelemediğine şahit olduk. Fırsatları ertelersek, zamanında kullanamaz isek o fırsatlar kaçırılmıştır. Kaçan fırsatlar kaçtı. Bu süreçte hüsran mı desek; evet hüsran denecek sonuçlar […]

28 Eylül 2016 - 17:40 'de eklendi ve 1245 kez görüntülendi.
Şereflikoçhisar İl Oluyor

Şereflikoçhisar İl Oluyor
Ulusal Gazetelerde Şereflikoçhisar’ın il olacağı haberleri sonrasında ilçemizdeki heyecan ve hareketlenmeye birçoğumuz şahit olduk.
İl olmak, ilçemizin yaklaşık çeyrek asırlık hedefi. Fırsatlar vardı, alternatifler vardı, olmadı. Bu süreçte fırsatların ertelemediğine şahit olduk. Fırsatları ertelersek, zamanında kullanamaz isek o fırsatlar kaçırılmıştır.
Kaçan fırsatlar kaçtı. Bu süreçte hüsran mı desek; evet hüsran denecek sonuçlar yaşadık. Bünyemizden üç ilçe çıktı ve ikisi Aksaray’a bağlandı.
Ciddi anlamda nüfus kaybettik. Ekonomik kayıplar yaşadık. Sosyo kültürel zemin kaymaları oluştu. Ama bir şey hala cap canlı; İl olma hedefi, siz deyin hayali. Şereflikoçhisarlı her bir vatandaş için il olma bir uhde, bir hedef ve hatta gasp edilen hakkın alınması anlamına gelecektir.
Tüm kayıplar vız gelir bize. Bakın bir zamanlar umut ışığının bile gözükmediği halde Peçenek barajı hedefi hep cap canlı durdu, karşımızda. Ve gerçekleşti. İşte onun için il olma hedefini önemsiyorum. Bir hedefi olan gemi için bir güm mutlaka uygun rüzgar bulunacaktır. Bu girişten sonra hangi rüzgara ihtiyaç var, sıralayalım. Ekonomik potansiyelimizi harekete geçirmek. Tarımsal alanda ve hayvancılık alanında yapacağımız kurumsallaşmayı bir an önce sağlamalıyız. Tuz ve madencilik sadece nakliyesini, hamallığını yapıyoruz ki yapılacak yatırımlarla mamül üretimi ve katma değerlerini artırmalıyız.
Organize sanayi oluşturuldu, yatırımlar ve yatırımcı teşvik edilmeli. Gelecek her yatırım istihdam demek, nüfus demek canlılık demek ve daha önemlisi yeni yatırımlar demek. Nakliye sektörü lojistik firmalara dönüşürken kendini aşan bir sektör daha ilçemize kazandırılmalıdır; demiryolu ulaşımı.
Bir şehrin yatırım alabilmesi, ürettiklerinin Pazar bulabilmesi ve rekabet edebilmesi için ucuz ve hızlı ulaşıma ihtiyacımız var yani demiryolu için mutlaka sonuç alacak girişimlere ihtiyaç var. Zırhlı Birliklerin İlçemize kazandırılması önemli bir fırsat oldu.
Şehir kültürünün gelişmesi kültürel hayatın canlanmasına mutlaka katkısı olacaktır. Binlerle ifade edilen nüfus kazandırılmış olacaktır. Üniversitemizin dört yıllık bölümlerinin artması ile kampüse dönüşecek bir planlama yapılmalıdır. Odalar ve sivil toplum kuruluşları üniversite iş birliğini ve çevre ilçe ve illerle ortak projeler, uzun süreli iş birlikleri oluşturmalıdırlar. Şereflikoçhisar sevdalılarına seslenmek istiyorum, İlçemizin ve hemşerilerimizin il olma hedefi oldukça bunu başaracağımıza olan inancım tam. Bu bayrak, bu gemi rüzgar bekliyor.
Vatandaş olarak işimizi en iyisini yapmaya, kurum olarak sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam eder, kendi içinde bir ve beraber, çevre ilçelerle ortak çıkarlara dayalı çalışmaları çoğaltırsak il olmak hayal değil gerçek olacaktır. Bu kuru bir heves değil; jeopolitiğimiz ve potansiyelimizin büyüklüğünü ve insanlarımızın inancının yansımasıdır, İl olmak!

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER