Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

AK Parti Kadın Kolları Aşure Dağıttı

AK Parti Kadın Kolları başkanlığı tarafından Muharrem ayı kapsamında çarşı esnafına ve vatandaşlara aşure ikramı yapıldı. Dün çarşı merkezinde parti binası önünde Muharrem ayı kapsamında AK Parti Kadın Kolları Başkanı Aysun Pekmezci, Kadın Kolları yönetimi ile birlikte aşure dağıtımı yaptı. Aşure dağıtımı sırasında basın mensuplarına açıklamada bulunan AK Parti Kadın kolları başkanı Aysun Pekmezci şunları […]

12 Ekim 2016 - 13:52 'de eklendi ve 496 kez görüntülendi.
AK Parti Kadın Kolları Aşure Dağıttı

AK Parti Kadın Kolları başkanlığı tarafından Muharrem ayı kapsamında çarşı esnafına ve vatandaşlara aşure ikramı yapıldı.

Dün çarşı merkezinde parti binası önünde Muharrem ayı kapsamında AK Parti Kadın Kolları Başkanı Aysun Pekmezci, Kadın Kolları yönetimi ile birlikte aşure dağıtımı yaptı.

Aşure dağıtımı sırasında basın mensuplarına açıklamada bulunan AK Parti Kadın kolları başkanı Aysun Pekmezci şunları söyledi; Müslümanların yeni Kerbelalar yaşanmaması için ortak bir dil, ortak bir kültür, ortak bir düşünce ortak bir gönül birlikteliği geliştirmesi gerekmektedir” diyerek konuşmalarına şu şekilde devam etti;“Aşure Günü’nün temelinde kardeşlik, birlik, sevgi, anlayış ve hoşgörü vardır.  Muharrem Ayının 10’uncu gününe denk gelen Kerbela olayından milletçe ve tüm İslam alemi olarak ders çıkarılması gerekmektedir.

Muharrem Ayının ilahi bereket, feyz, ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Muharrem Ayı’nın matem ayı olmakla beraber, geleceğe yönelik kardeşlik ve barış tohumlarının da bu ayda atılmaktadır. Bu ay, toplumsal barış ve kardeşlik duygularının gelişmesi içinde önemlidir. Aşure farklı tatların bir arada güzel bir lezzete dönüşmesi gibi, toplumda farklılıkları ortaya çıkartarak ayrışmayı değil, birlik ve beraberlik içinde ortak bir tat yakalamayı hedeflemeliyiz. Renkleri, dinleri, kökenleri, cinsiyetleri, milliyetleri ne olursa olsun, insanlık ailesinin bir ve bütün olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda Muharrem Ayının 10’u, aşure günü geldiğinde kalbinde iman taşıyan her mümin kardeşimizi bir hüzün ve bir keder kaplar. Sevgili Peygamberimizin “benim dünyadaki çiçeğim, reyhanım” dediği “cennet gençlerinin efendisi” olarak ifade ettiği Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın ciğerparesi, Hz. Hüseyin Efendimizin ve pek çoğu ehl-i betten olan 70 kişinin Kerbela çölünde şehadete ulaştıkları tarihtir. Yürekleri yakan bu acı, dünyanın neresinde olursa olsun, mezhebi, meşrebi, kültürü, coğrafyası ne olursa olsun, Resul-ü Ekrem’e, ashabına ve ehl-i beyt-i Mustafa’ya muhabbet besleyen her müminin ortak acısıdır” dedi.

Kerbelayı doğru anlamak gerekir. Bize düşen vazifelerden biri de Kerbela’dan bir ayrılık-gayrılık değil, birlik ve beraberlik çıkarmaktır diyen Aysun Pekmezci; Yürekleri hiçbir zaman Kerbela’yı dönüştürmemektir. Ancak üzülerek şahit oluyoruz ki, son yıllarda İslam coğrafyasında yaşanan olaylar mezhebi, meşrebi ne olursa olsun Müslümanların Kerbela’yı, Hz.Hüseyin ve arkadaşlarını hala doğru okumadığını, doğru anlamadığını ortaya koymaktadır. Onun içindir ki, bugün etrafımızda nice Kerbelalar yaşanıyor. Kardeş kanı akmaya devam ediyor. Bugüne kadar suçu hep başkalarında aradık, hep başkalarının sinsi emellerine atıflar yaptık. Ama artık bir kere de kendimize bakıp nerede hata yaptığımızı sorgulamak durumundayız. Bunun için bugün mezhebi, meşrebi, dili, kültürü, coğrafyası ne olursa olsun dünyadaki bütün Müslümanların yeni Kerbelalar yaşanmaması için ortak bir dil, ortak bir kültür, ortak bir düşünce ortak bir gönül birlikteliği geliştirmesi gerekmektedir diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER