Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Amacınız Ne.!

İnsanlar birbirinin açığını ortaya serme telaşına düşmüş. Bir Müslümana yakışmayan hal ve hareketlere öyle dalmış vaziyetteler ki gözleri başka şeyler görmüyor. Şeytan yuları takmış gezdiriyor. Maskara olmuş, farkında değil. “Bir kötülük, çirkinlik görüyorsan, elinle düzelt. Buna gücün yetmiyorsa dilinle uyarıda bulun ( dikkat edilirse hata yapanın hatasını düzeltmek için ikinci aşama o şahıs uyarılır ) […]

12 Ekim 2016 - 14:09 'de eklendi ve 415 kez görüntülendi.
Amacınız Ne.!

İnsanlar birbirinin açığını ortaya serme telaşına düşmüş. Bir Müslümana yakışmayan hal ve hareketlere öyle dalmış vaziyetteler ki gözleri başka şeyler görmüyor. Şeytan yuları takmış gezdiriyor. Maskara olmuş, farkında değil. “Bir kötülük, çirkinlik görüyorsan, elinle düzelt.
Buna gücün yetmiyorsa dilinle uyarıda bulun ( dikkat edilirse hata yapanın hatasını düzeltmek için ikinci aşama o şahıs uyarılır ) buna da gücün yetmiyorsa kalbinle buğuz et ki bu imanın en zayıfıdır” Hadisi Şerifinin muhatabı hepimiz değil miyiz? Halkımızın ifadesi ile dedi kodu kazanının altına her gelen odun atıyor. Tepki vermediğimiz, engel olmadığımız sürece korkarım bu ateş hepimizi yakar. Müslümana yakışmayan konuşmalar, atıflar, dedikodular, çirkin yakıştırmalar, fişleme yapmak için fırsat kollayan, açık arayanlar güvensiz, arkasından kuyu kazanların oluşturduğu bir toplumda huzur olmaz. Bunu yapanlar öncelikle kendisi dışındaki kimselerin mutluluğunu istemiyor. Kıskanıyor, kendisinden başkalarının mutsuzluğundan mutlu oluyor. ya da koltuk peşinde koşanlar, ileriye yönelik düşünce güdenlerdir. Yazdıklarım tamamen ortaya yazılmıştır. Acaba bu kime yazdı diye ümitlenmeyin. Sadece kendimizi yargılayalım yeter. Bizde bu değindiğimiz konulardan üzerimize alacağımız öğreneceğimiz bir harf var mı onu düşünelim ve varsa yanlışımız dönelim yeter.
Hadisi Şerifte buyurulduğu gibi “Kim dünyada bir Müslüman kardeşinin ayıbını örterse, Allah da o kimsenin dünya ve ahirette ayıplarını örter. “(Tirmizi, “Birr”, 19) Buna mukabil kim de müminlerin kusurlarını araştırıp açıklarsa, Allah da onun kusurlarını ortaya çıkarıverir (Ebu Dâvüd, “Edep”, 35).
Bu zihniyette ilerleyen, aklınca prim kazanmış moduna girenler eğer hala doğru yolda olduklarını düşünüyorlarsa basit bir yöntem sunmak istiyorum. Bilgisayarınız, akıllı telefonlarınız var. Google girin ve ‘İftira atmak, Müslüman kardeşinin ayıbını örtmek’ yazın oradaki ayet hadis örneklerini bir okuyun. Orada Allah’ın ayetlerinden örnekler var. Daha da bu yolda ilerliyor iseniz sizin Müslümanlıkla alakanız yok anlamı çıkıveriyor. Her türlü şeyi araştıranlar bir zahmet onu da araştırsın okusun.
İğneyi kendine, Çuvaldızı başkasına batır. Yani başkasına zararı dokunacak bir davranışı yapmadan önce iyi düşün anlamında.
Sen yapınca iyi, başkası sana yapınca kötü öyle mi? Yanlış anlaşılsın istemiyorum ama bazen gerçekten Şereflikoçhisar’ı terk edenleri anlıyor gibiyim. İnsanlar, insanların hakkında öyle olur olmaz şeyler konuşuyor, söylüyor ki gerçekten başları belaya girmesinden, huzursuz olmaktansa gitmek en doğrusu. Gerçekten Şereflikoçhisar da yaşayanların önemli bir kısmının aklında İlçeden gitmek var. Bir anket yapılsa ortaya çıkan sonuç bu yönde olur.
Şereflikoçhisar’ın temeli hala kaygan zeminde. Huzur ve güven ortamını fitne ve dedikodu tehdit ediyor. Zemin sağlamlaştırılmadığı sürece bina çöktüm, çökeceğim diyor. Çok şey istemiyoruz, kendi işimizle meşgul olmak, başkasını hakkında konuşmamak…

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER