Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Milyon Lira Harcanan Atıksu Arıtma Tesisi Niçin Tamamlanmıyor! Kanalizasyon İnsan Sağlığını, Tuzgölünü ve Doğayı Tehdit Ediyor

Eski Mustafacık mahallinde yapımına başlanan ancak yarım kalan ve 9 yıldır atıl vaziyette beklediği, atık su artıma tesisi kaderine terk edildi. Yaz ayında sineklerin yuvası olan ve Şereflikoçhisar’ı komple pis kokunun sardığı, yoldan geçen milyonlarca kişinin kanalizasyon kokusundan camları kapadığı ilçemizdeki bu çalışmanın neden üzerine düşülmediği merak konusu. İnsan sağlığının yanı sıra, doğa ve Tuz […]

12 Ekim 2016 - 14:04 'de eklendi ve 580 kez görüntülendi.
Milyon Lira Harcanan Atıksu Arıtma Tesisi Niçin Tamamlanmıyor! Kanalizasyon İnsan Sağlığını, Tuzgölünü ve Doğayı Tehdit Ediyor

Eski Mustafacık mahallinde yapımına başlanan ancak yarım kalan ve 9 yıldır atıl vaziyette beklediği, atık su artıma tesisi kaderine terk edildi. Yaz ayında sineklerin yuvası olan ve Şereflikoçhisar’ı komple pis kokunun sardığı, yoldan geçen milyonlarca kişinin kanalizasyon kokusundan camları kapadığı ilçemizdeki bu çalışmanın neden üzerine düşülmediği merak konusu.

İnsan sağlığının yanı sıra, doğa ve Tuz Gölünü büyük tehlikeye sokan atık su arıtma tesisi kaderine terk edilmiş vaziyette bekliyor. Ulusal basında alan yer alan haberlerin dahi etki edemediği Şereflikoçhisar Atık su arıtma tesisi ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmıyor.

Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğünün bile el atmadığı, konunun ulasal gündeme taşınmış olmasından bile rahatsızlık duymadığı kurum, 1. Derece sit alanı olduğundan dolayı Tuz Gölünün kenarına bir çivi çaktırmazken, Tuzgölüne akan pislikten oluşan çevre tehlikesine ses kamuoyu tarafından tartışılıyor.

İnsan Hayatı tehlikede

Şereflikoçhisar tüm atık sularının biriktiği atık su alanında pis suların dışarı taşması ile tarım alanlarını etkileyen pislik, aynı zamanda toz olarak insanlara mikrop bulaşmasını sağlıyor.

Flamingolar ölüyor, Konaklama alanı olan Tuz Gölünü Terk Ediyorlar

Nesli Tükenmekte olan doğa harikası Flamingoların yatağı olan ve konakladıkları beslendikleri Tuzgölünün kenarı yani atık su tesisinin yanındaki alanda ölmesi, atık suların yaydığı tehlikeyi gözler önüne seriyor.

Yaz Kış Kokudan Durulmuyor

İnsan hayatının bu kadar mı ucuz olduğunu sergileyen, İl olma yolunda adı geçen Şereflikoçhisar’da bir tülü çözülemeyen Atık su tesisinden gelen pis kokular çevre mahalleleri, şehir merkezini dahi etkilemesinin yanı sıra, E-90 karayolunda seyreden milyonlarca kişinin aracının camlarını kapatarak geçtiği ilçemiz açısından kötü imaj oluşturuyor.

Yetkililer konunun farkında mı

Tüm bu sıkıntıların yaşandığı Şereflikoçhisar Atık Su tesisindeki durumdan, gerek Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğünün, gerekse ilçe siyasetçilerinin haberinin olup olmadığı, haberleri var ise ne gibi çalışma içerisinde olduklarından kamuoyu haberdar olmak istiyor ve yetkilileri açıklamaya bilgilendirmeye davet ediyoruz.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER