Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Gazetecilik Bir Sevgidir, Altın Bizi Bozar

2004 yılında Gazeteciliğe adım attığım günden itibaren mesleğin her aşamasında görev yaptım. İlçe gündemini, olan biteni, yazılmamak kaydı ile konuşulanları çok iyi bilirim. Yazılması için laf getirenleri ise kamuoyu menfaati yoksa zihnimin bir köşesine bırakıveririm. Bir zaman sonra parçaları birleştirmek için lazım oluyor. Aklımın bir köşesinde hep ilçemizin büyük çoğunluk birbirine dolaylı yönden akraba, baba, […]

30 Kasım 2016 - 10:38 'de eklendi ve 453 kez görüntülendi.
Gazetecilik Bir Sevgidir, Altın Bizi Bozar

2004 yılında Gazeteciliğe adım attığım günden itibaren mesleğin her aşamasında görev yaptım. İlçe gündemini, olan biteni, yazılmamak kaydı ile konuşulanları çok iyi bilirim. Yazılması için laf getirenleri ise kamuoyu menfaati yoksa zihnimin bir köşesine bırakıveririm. Bir zaman sonra parçaları birleştirmek için lazım oluyor. Aklımın bir köşesinde hep ilçemizin büyük çoğunluk birbirine dolaylı yönden akraba, baba, emmi, dede dostu geçtiğini çok iyi bilir, dostlarımı incitmek istemem. Kamuoyunu ilgilendiren konularda, yapılan yanlışların üzerine her kadememe uyarı ve gerekirse yol gösterici bir yaklaşım sergileriz. Bunu yaparken bir kurumu, bir kişiyi yıpratmayı asla düşünmeyiz. Özellikle kişileri, grupların birini diğerine karşı yıpratmayı etik bulmayız. Hedefimiz birlik ve beraberliğimizi güçlendirmektir. Kişilik haklarına özen gösteririz. Gazetemizde gazetecilik mesleği dışında mensubu olduğum grup ve temsil noktasındaki kurumlardaki eksikleri diğer gazeteler kadar burada yansıtırım. Makamın eksik ve yanlışlarını hem yüzüne söyledik hem de gazetemizde dile getirdik. Dile getirdiklerimizi hem onları düşündüğümüz, yanlışa yönelmeden düzeltmeleri için söyledik ve en önemlisi de memleketimde yaşayan hemşerilerimizi düşündüğümüz için söyledik.

Kananlar oldu, kandırılanlar oldu. Eyvah deyip dizini dövenler de oldu. Biz mesleğimizi icra ederken hem dostlarımızı sözlü uyarmayı, uymuyor ise kamuoyu ile paylaşamaya devam edeceğiz. Geçenlerde yolculuk sırasında rastladığım orta yaşını hayli geçmiş güngörmüş biri ile sohbet ettim. Hoş beşten sonra benim gazetecilikle uğraştığını duyunca kendisin de eskiden gazetecilik yaptığını söyledi. Bayağı hasbihal ettik. O dönemin gazete dizgisinin zorluklarından gazete hazırlanışından falan bahsetti pür dikkat de dinledim. En dikkatimi çekende “O zamanlarda iyi para kazanılıyordu gazetecilik mesleği” demesiydi. “Bizim gazetenin sahibi parayla haber yapıyordu, hatta biri, birini yazdırıyor, çalıştığım gazetenin sahibi daha da çok para kazanıyordu. Sokaktan geçen tanıdığı, yolabileceği kazları çevirip sen şöyle iyisin, böyle iyisin sen vali olacak adamsın diyerek bile gaza getirip, kelime oyunu ile kandırıp gazete sütunlarına taşındığı zamanlar bile oluyordu” dedi.

Aslında mesleğe ilk başladığımda bunu duymuştum ilçemizde. Ama gazeteler çoğalınca ortadan kalktı denilmişti. Hatta zaman zaman gazetemiz bürosuna gelenler haber ihbarında bulunuyor sonra da borcumuz ne kadar diye de söylediği oluyordu, biz de bu bizim işimiz mesleğimiz! Ne parası diyerek öteliyorduk. Para karşılığında kişinin kendi istediği gibi haber yapıp, kalemimizi şahsi emeller uğruna satmadık. İlçemiz bu konuda şanslı. Gazetecilerimiz onurlu duruşlarını muhafaza ediyorlar.

Neyse; tesadüfen gelen bu adam bana o kadar ısınmıştı ki madem para getirmiyor, gel sen bizim ilçeye hemen yanı başımda  satılık kuyumcu, yani Sarrafiye dükkanı var gel satın al işlet, bu gazetecilik işi zor dedi. Gazetecilik bir sevgidir, altın bizi bozar, deyip teşekkür ettim, İşte böyle.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER