Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Öğretmenler günü öğretmenleri itibarsızlaştırıyor!

Memur-Sen Ankara il Başkanı Mustafa Kır’ın öğretmenler günü münasebetiyle gazetemize gönderdiği basın açıklamasında çarpıcı açıklamaları dikkat çekti. Kır Açıklamasının bir kısmında “Tıpkı 1982 Anayasası olduğu gibi öğretmenler günü de bir darbe ve bir dayatma ürünüdür. 12 Eylül 1980 darbesinin baş mimarı Kenan evren ve cuntasının ihdasıdır. Kenan Evren ve arkadaşları yargılanmış, mahkeme kararıyla rütbeleri bile […]

30 Kasım 2016 - 10:22 'de eklendi ve 567 kez görüntülendi.
Öğretmenler günü öğretmenleri itibarsızlaştırıyor!

Memur-Sen Ankara il Başkanı Mustafa Kır’ın öğretmenler günü münasebetiyle gazetemize gönderdiği basın açıklamasında çarpıcı açıklamaları dikkat çekti. Kır Açıklamasının bir kısmında “Tıpkı 1982 Anayasası olduğu gibi öğretmenler günü de bir darbe ve bir dayatma ürünüdür. 12 Eylül 1980 darbesinin baş mimarı Kenan evren ve cuntasının ihdasıdır. Kenan Evren ve arkadaşları yargılanmış, mahkeme kararıyla rütbeleri bile sökülmesine rağmen 1982 Anayasası gibi Öğretmenler günü de zoraki yaşatılmaya çalışılmaktadır” dedi.

Memur-Sen Ankara il Başkanı Mustafa Kır’ın öğretmenler günü münasebetiyle gazetemize gönderdiği basın açıklamasının devamında şu açıklamalara yer verdi; “Atatürk’ün 100. Doğum yılında 24 Kasım 1928’de Atatürk’e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verildiği gün olan 24 Kasım alınan bir kararla 1981 yılından itibaren öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlamıştır.

Tıpkı 1982 Anayasası olduğu gibi öğretmenler günü de bir darbe ve bir dayatma ürünüdür. 12 Eylül 1980 darbesinin baş mimarı Kenan evren ve cuntasının ihdasıdır. Kenan Evren ve arkadaşları yargılanmış, mahkeme kararıyla rütbeleri bile sökülmesine rağmen 1982 Anayasası gibi Öğretmenler günü de zoraki yaşatılmaya çalışılmaktadır.

24 Kasım öğretmenler günü öğretmenler nazarında devlet erkanı tarafından zevahiri kurtarma adına söyleyenlerin bile söylediklerine inanmadıkları methiyelerin düzüldüğü, 23 Nisan çocuğu muamelesine tabi tutulduğu bir gün olarak eğitim emekçilerinin hayatına sokulmuştur. Edinilen intiba öğretmenler gününün öğretmenlerin moral ve motivasyonuna, kimliğine ve kişiliğine hiç bir katkısının bulunmadığı yönündedir.

Diğer taraftan kendilerini öğretmenlerine hediye vermek zorunda hisseden ve bunu yapma imkanı olamayan öğrencilerin mahcubiyetine, hatta öğretmenler arasında hediye alan almayan, hediye verilen verilmeyen öğretmenlerin oluşmasına sebep olan pek çok garabeti de beraberinde taşımaktadır.

Başöğretmenlik beratı verilmelidir.

25- 30 yıl gibi başarılı hizmet veren öğretmenlere başöğretmenlik gibi bir unvanın verildiği gün olarak tüm eğitim emekçilerinin içine sineceği ve ebediyen unutamayacakları bir gün öğretmenler günü olarak kutlanmalıdır. Öğretmenler gününde Başöğretmenlik unvanını hak eden her öğretmene “Başöğretmenlik Beratı” beratı verilmelidir.

Öğretmenlik geliri düşük meslekler arasındadır.

Halen öğretmenlerin yetiştirilmesi, istihdamı özlük, idari, sosyal ve ekonomik olmak üzere pek çok sorunları vardır. Aldıkları maaş halen yoksulluk sınırının altındadır. OECD ve Gelişmiş Batı ülkelerinde öğretmenlik mesleği kamuda en primli ve geliri en yüksek meslek grupları arasında yer aldığı halde, ülkemizdeki öğretmenlik mesleği aldığı maaş bakımından OECD ortalamasının gerisinde ve riskli meslek grupları arasında yer almaktadır. Hükümet ve özellikle de Milli Eğitim Bakanlığı mutlaka “24 Kasım Öğretmenler Günü” ile ilgili görüş ve önerileri değerlendirmeli tüm öğretmenlerin içine sindirebileceği bir kutlama formülü bulmalıdır. Aksi takdirde bir öğretmen olarak itiraf ediyorum ki “24 Kasım Öğretmenler Günü” bir angarya ve öğretmenleri karamsarlığa taşıyan ağır bir yüktür. Hep birlikte kutlayacağımız bir öğretmenler günü özlemiyle. Mustafa KIR Memur-Sen Ankara İl Başkanı

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER