Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Kış Lastiği Uygulaması Başladı

Kış lastiği takma uygulaması, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık Perşembe günü başladı. Hususi otomobiller dışındaki bütün araçlar için zorunlu olan uygulamanın kapsamını Valiler hava şartlarına göre gerek gördükleri taktirde, il sınırları içinde ve otomobiller için de zorunlu hale getirme yetkisine sahip oldukları söylendi. Öte yandan Araçlarında kış lastiği bulundurmayan sürücülere […]

07 Aralık 2016 - 14:09 'de eklendi ve 444 kez görüntülendi.
Kış Lastiği Uygulaması Başladı

Kış lastiği takma uygulaması, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık Perşembe günü başladı. Hususi otomobiller dışındaki bütün araçlar için zorunlu olan uygulamanın kapsamını Valiler hava şartlarına göre gerek gördükleri taktirde, il sınırları içinde ve otomobiller için de zorunlu hale getirme yetkisine sahip oldukları söylendi. Öte yandan Araçlarında kış lastiği bulundurmayan sürücülere 612 TL idari para cezası uygulandığı ve Söz konusu uygulamanın 1 Nisan’da sona ereceği belirtildi.

1 Aralık Perşembe günü başlayan Kış lastiği takma uygulaması kapsamında İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Bürü Amirliğinde görevli trafik polisleri ilçemiz şehir içi Minibüsleri, Okul servislerini, ticari taksileri ve kanun içeriğini kapsayan tüm taşıma ve taşımacılık üzerine bulunan araçlar üzerinde uygulamada ve uyarıda bulundu.

Yürürlüğe giren uygulama hakkında yapılan bilgilendirmede ise şu bilgilere yer verildi; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012’de yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik’e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Uygulama, kış şartlarına göre önlemini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatmasını ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla başlatıldı.

Kış lastiği üzerinde M+S işareti veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7 C’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer.

Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs veya kamyonet türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanması zorunludur.

Kamyon çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.  Kamyonet, minibüs ve ”A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur. Her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde ve varsa Bakanlıkça belirlenen artırımlı sürelerle sınırlı olmak üzere şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması ile ilgili hususlar ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenir ve uygulanır. Bu illerde bulunan yol kenarı denetim istasyonlarında bu hususlar dikkate alınır. Araçlarında kış lastiği bulundurmayan sürücülere 612 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Söz konusu uygulama, 1 Nisan’da sona erecek.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER