Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Mevlana Hazretleri Dualarla ve Semazenle Anıldı

İlçemizde ilk defa düzenlenen Hz. Mevlana’yı anma programı dolu dolu geçti. Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen anma programında Kuran-ı Kerimler okundu dualar edildi. Geçtiğimiz hafta Cuma günü yapılan Mevlana Hazretlerini anma programı saat 14.00’da Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda gerçekleştirildi. Programa Kaymakam Erol Karaömeroğlu, Belediye Başkan […]

07 Aralık 2016 - 14:12 'de eklendi ve 477 kez görüntülendi.
Mevlana Hazretleri Dualarla ve Semazenle Anıldı

İlçemizde ilk defa düzenlenen Hz. Mevlana’yı anma programı dolu dolu geçti. Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen anma programında Kuran-ı Kerimler okundu dualar edildi.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü yapılan Mevlana Hazretlerini anma programı saat 14.00’da Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda gerçekleştirildi. Programa Kaymakam Erol Karaömeroğlu, Belediye Başkan Vekili Şah İsmail Atak, Konya Karatay ve Selçuklu Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erkan Türkmen ve ilçemiz kurum ve Birim Amirlerinin yanı sıra vatandaşların katılımı ile güzel bir program icra edildi.

Anma program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, beraberinde Mehmet Demir isimli öğrencinin Kur’an-ı Kerim Tilaveti okuması ile başladı.

Daha sonra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sıddık Ekti kısa bir konuşma yaparak, “Şereflikoçhisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak Mevlana’yı anma programını hazırlamış bulunmaktayız. Üzerinde en çok söz söylenen, en çok yazılan isimlerden biri de Hz. Mevlana’dır. Hayatı, kişiliği, eserleri ve felsefesi binlerce araştırmaya konu olmuş, kütüphaneler dolusu kitaplar yazılmıştır; ancak bütün bunlar O’nu anlatmaya yetmemiştir. Burada şunu da belirtmek gerekir ki O’nu anlatmak her dilin, her kalemin karı değildir!

Mevlana, bir sevgi ve hoşgörü elçisidir! Mevlana, aşktır! Mevlana, engin bir okyanustur! Bu okyanusta biz sadece küçük bir balığız. Balık ne kadar farkındaysa okyanusun, biz de o kadar farkındayız onun. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün Değerler Eğitimi” projesi kapsamında, Kaymakamımız Erol Karaömeroğlu’nun direktifleri ile her ay bir gönül sultanını anıyoruz. Anma programı vesilesiyle Mevlana’nın düşüncelerinin, öğütlerinin, hayatımıza, toplumuza yer etmesini umut ediyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşma sonrasında ise, MTAL öğrencisi Çağın Berk Yalman Mevlana’nın yedi öğüdü ’nü ve akabinde Mevlana’nın hayatını anlatan video sunumu izlendi.

Konya Karatay ve Selçuklu Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erkan Türkmen değinmiş olduğu “Mevlana ve Ney” konulu konuşmasında, Mevlana’nın Allah Aşkın’ın doğal, natürel olduğunu, insanda bir ney misali Mevlana’ya göre Ney’in insanın içinde ilahi bir nur olduğunu, herkesin gördüğü gibi bir Mevlana’nın olmadığını, önceden altını döverlerin yanından giden Mevlana dönmenin sesi ile döndüğünü, Mevlana döndüğünde ney çalmadığını, Mevlana’nın çok zeki olduğunu” gibi konular üzerinde değinerek; “Ne yaparsak yapalım Allah’ı küstürmeyelim. Makam nedir? Ayağımın altıdır.” dedi ve konuşmasını  sonlandırdı.

Şereflikoçhisar MTAL İngilizce Öğretmeni Burcu Kumar tarafından “Etme” şiirini okumasına müteakip Beden Öğretmeni Alpay Alıcı yönetimindeki MTAL öğrencileri tarafından Oratoryo gösterildi.

Abdülbaki Ünlü İmam Hatip Ortaokulu Semazen Grubunun gösterisinin ardından Mevlana’yı anma programı sona erdi.

 

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER