Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

ENERJİSA, Bu Neyin Bedeli?

Her an her yerde kullandığımız ve olmazsa olmazımız arasında yer alan Elektrik üzerinde vatandaşın yaşadığı sıkıntılar, yüklenen vergiler ve faturaya eklenen yüklü miktardaki dağıtım ücreti halkı canından bezdirdi. Daha önce haksız yere vatandaşa yüklenen kaçak kullanım bedeli sonrasında bu kez de yüklü miktardaki faturaya yansıtılan ve elektrik kullanım ücreti kadar olan dağıtım ücreti ve diğer […]

22 Şubat 2017 - 10:47 'de eklendi ve 1697 kez görüntülendi.
ENERJİSA, Bu Neyin Bedeli?

Her an her yerde kullandığımız ve olmazsa olmazımız arasında yer alan Elektrik üzerinde vatandaşın yaşadığı sıkıntılar, yüklenen vergiler ve faturaya eklenen yüklü miktardaki dağıtım ücreti halkı canından bezdirdi. Daha önce haksız yere vatandaşa yüklenen kaçak kullanım bedeli sonrasında bu kez de yüklü miktardaki faturaya yansıtılan ve elektrik kullanım ücreti kadar olan dağıtım ücreti ve diğer eklentiler vatandaşı canından bezdirdi. Yetkililerin gerekçeli bir açıklama yapmadıkları taktirde hem imza toplayacaklarını hem de mahkemeye giderek haklarını arayacaklarını belirten halk, bu işin biran önce çözülmesini istiyor.
Elektrik ihtiyacımızı karşılarken, devlete verilen bazı vergilerin yanı sıra ENERJİSA faturasının altında bulunan dağıtım bedeli, Enerji Fonu, Trt payı, Elektrik ve Havagazı Tüketim vergisi, KDV, damga vergisi gibi vs. gibi halktan alınan ücretlerin neye göre niçin alındı bilinmiyor. Halkın bir çoğunun bilinçsiz yere alışkanlık olarak faturaya bakmadan ödediği Elektrik faturasında kritik noktalardaki ücretlendirmelere halk anlam veremiyor. Örnek bir faturayı incelediğimizde ise şu tablo ortaya çıkıyor; toplam ödenecek tutarın 77,20 TL olduğunu gördük. Bu faturayı detaylandırdık ve içerisinden kullanım bedelini, vergilerini ayırdık. Ortaya şöyle bir tablo çıktı. Elektrik kullanım bedeli; 33,09 lira, Dağıtım bedeli; 23,04 lira, Enerji Fonu; 0,40 Krş, TRT payı; 0,80 krş., Elektrik ve Havagazı tüketim vergisi 1,95 Tl, KDV ise 11,78 olarak belirtiliyor. Toplamı 77,16 lira oluyor. Ekstra olarak ise yuvarlama farkı koyularak 4 kuruş ekleniyor ve faturamız toplamda 77,20 TL oluyor. Sonuç olarak ise elimizdeki verilere göre kullanım bedelimiz 39,09 TL, ENERJİSA’ya ödenen toplam vergi bedeli 38,11 TL olarak belirleniyor. Neye göre belirlendiği ise faili meçhul olarak görünüyor.
Vatandaşlar durumdan şikayetçi olduklarını belirterek “bundan öncede suçluların suçunu biz çektik ve kaçak kullanım bedeli ödedik. Mahkemeye verdik sonuç alamadık. Tekelleşmiş durumda gibi olan ENERJİSA insanlara gerektiğinden çok elektrik ücreti ödetiyor. Bu konuya ya yetkililer açıklama getirir, ya da vatandaşlar olarak imza toplayıp şikayette bulunup, mahkeme yoluna başvuracağız” dediler.
ENERJİSA yetkililerinin konu ile ilgili olarak açıklamalarının olup olmayacağı önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER