Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

AGD Başkanı Çetin, Alkol ve Sigara İlletine Değindi

2016 yılında Allah’ın haram kıldığı insan ve toplum için son derece tehlikeli olan bu illetler için eski para ile faturalandırılan en az 10 milyonumuz gitti diyen Anadolu Gençlik Derneği Şereflikoçhisar temsilcisi Yusuf Çetin, Yeşilay Haftası sebebi ile alkol ve sigara konulu basın açıklaması yaptı. Anadolu Gençlik Derneği Şereflikoçhisar temsilcisi Yusuf Çetin yapmış olduğu basın açıklamasında, […]

15 Mart 2017 - 10:26 'de eklendi ve 977 kez görüntülendi.
AGD Başkanı Çetin, Alkol ve Sigara İlletine Değindi

2016 yılında Allah’ın haram kıldığı insan ve toplum için son derece tehlikeli olan bu illetler için eski para ile faturalandırılan en az 10 milyonumuz gitti diyen Anadolu Gençlik Derneği Şereflikoçhisar temsilcisi Yusuf Çetin, Yeşilay Haftası sebebi ile alkol ve sigara konulu basın açıklaması yaptı.
Anadolu Gençlik Derneği Şereflikoçhisar temsilcisi Yusuf Çetin yapmış olduğu basın açıklamasında, Alkol ve sigara bağımlılık yapan ve insan vücudunda neredeyse bütün organlara zarar veren iki illettir. Bu iki illetin zararları saymakla bitmez. Bu zarar toplum ve kullanan kişilerde ayrı ayrı kendini gösterir.
Alkolün ve sigaranın insan sağlığı üzerinde; uyku bozukluklarına, konuşma zorluklarına, dil sürçmelerine, refleksler zayıflamalarına, yüksek seviyelerde alındığı zaman beyin hücrelerinde kalıcı zararların oluşmasına, bazı kanserlerin oluşmasını tetikler diyen Çetin; Sarhoşluk verir ve sarhoşluk halinde kendi kişiliğini ve davranışlarını kontrol edemez hale getirir.
Bunların yanında toplum üzerinde de cinayet, tecavüz, hırsızlık gibi suçların artmasına büyük oranda etki eder. Aile geçimsizliklerine, evliliklerin son bulmasına neden olur. Huzuru yok eder, güven ortamının oluşmasını engeller. İnsan gücü kaybına neden olur.
“İçki bütün kötülüklerin anasıdır” buyuran Peygamberimiz (s.a.v), bizleri 14 asır önce uyarmıştır. Bu sese kulak verilmediği içindir ki, her gün bir sürü cinayet, hırsızlık, gasp, trafik kazası içki yüzünden olmaktadır. Rahmet peygamberi insanlığın bu illete bulaşmaması gerektiğini ise şu hadisinde ifade etmektedir.
“Allah içkiye, onu içene, dağıtana, satana, satın alana, üzümünü sıkana [îmal edene], kendisi için sıktırana, taşıyana ve kendisine taşınana ve parasını yiyene lânet etsin.” (Tirmizi, Büyû: 58)
Değerli Şereflikoçhisar halkı her zemin ve zamanda önce ahlak ve maneviyat diyerek yola çıkmış ve sevgi ve kardeşliğin teminatı olan Anadolu Gençlik Derneği olarak başta gençlerimiz ve çocuklarımız olmak üzere bu illete hiç bulaşılmaması bir şekilde bulaşmış olanlar içinse bir an önce kurtulmaları için yüce Allah’a dua ediyor ve ahlaklı, maneviyatımıza sımsıkı bağlı bir gençlik yetiştirmek gayretiyle durmadan çalışıyoruz.
Yaptığımız bir araştırmada gördük ki bu tür çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırmalıyız. Zira 2016 yılı içerisinde bu güzel ilçemizde restoran ve lokantalarda yapılan satışların haricinde (bu miktar toplam satışın yaklaşık % 20‘ini oluşturmaktadır) takribi iki buçuk milyon tutarında içki ve dört milyon TL tutarında sigara satışı yapılmıştır. Lokanta ve restoranlar da yapılan satışı da bu rakama eklediğimizde toplamda yaklaşık on milyonluk bir rakam önümüze gelmektedir. Ortaya çıkan bu rakama kaçak yollarla satışı yapılan alkol ve tütün ürünlerine harcanan paranın da eklenmesi gerekmektedir.
Yani 2016 yılında Allah’ın haram kıldığı insan ve toplum için son derece tehlikeli olan bu illetler için eski para ile faturalandırılan en az 10 milyonumuz gitti. Bu parayla orta büyüklükte bir fabrika kurulabilir ve yaklaşık 50 kişiye istihdam sağlanabilirdi. Sadece 2016 yılında yani 1 yılda alkol ve sigaraya verilen para ile 50 aile yoksulluktan sefaletten kurtulabilirdi. 10 yılda 20 yılda verilen para ile neler yapılabileceğini bir hesap edin. Bir de ülke genelinde bu lanetlenmiş olan illetlere verilen para ile neler yapılabilir bir hesap edin.
Çok değerli Şereflikoçhisar halkı bizler birilerinin açtığı rakı fabrikaları ile övünmesine inat toplum ve insan sağlığına son derece zararlı olan içki ve sigaradan başta geçlerimiz ve çocuklarımızı olmak üzere totalde tüm insanlığın kurtuluşu için son nefesimize kadar çalışmalarımıza devam etmekte olduğumuzu bildirir hepinize saygılarımızı sunarız dedi.
Anadolu Gençlik Derneği Şereflikoçhisar Şube Başkanı Yusuf Çetin.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER