Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Zaferimizin 101. Yılını Kutladık

İlçemiz kaymakamlığı tarafından Kut’ül Amare Zaferi’nin 101. yılı nedeniyle anma programı düzenlendi. Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Şehit Sercan Bulak çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen programa Kaymakam Sedat Yıldırım, Garnizon Komutanı, AK Parti İlçe Başkanı, Oda Başkanları ve vatandaşlar katıldı. Dün saat 14.00 Şehit Sercan Bulak çok amaçlı salonunda düzenlenen program saygı duruşu ve istiklal […]

03 Mayıs 2017 - 11:59 'de eklendi ve 1156 kez görüntülendi.
Zaferimizin 101. Yılını Kutladık

İlçemiz kaymakamlığı tarafından Kut’ül Amare Zaferi’nin 101. yılı nedeniyle anma programı düzenlendi. Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Şehit Sercan Bulak çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen programa Kaymakam Sedat Yıldırım, Garnizon Komutanı, AK Parti İlçe Başkanı, Oda Başkanları ve vatandaşlar katıldı.
Dün saat 14.00 Şehit Sercan Bulak çok amaçlı salonunda düzenlenen program saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Dr. Sabiha Uzun Sağlık Meslek Lisesi Öğretmenlerinden Emre Ekmen, Günün anlam ve önemini anlattığı konuşmasıyla devam etti. Emre Ekmen konuşmasında “Bu gün tarihimizin şanlı zaferlerinden birinin yıldönümüdür. Yüz bir yıl önce bu gün 29 Nisan 1916 tarihinde üzerinde Güneş batmayan ülke olan Büyük Britanya’nın 1500 yıllık tarihinin en büyük yenilgisi aldığı gündür. I. Dünya Savaşında iki büyük zaferimiz vardır. Birisi Çanakkale Zaferi, diğeri Kut’ül Amare Zaferi’dir.1952 yılına kadar Kut bayramı olarak kutlanan bu zafer Türkiye’nin Nato’ya üye olmasıyla İngilizlerin isteği doğrultusunda Eğitim Müfredatından çıkarılmış ve bu bayram kaldırılmıştır. Bu unutturulan zafer yüzüncü yılında Başbakanlığımızın ve Milli Eğitim Bakanımızın emir ve talimatları doğrultusunda kutlanmaya başlanmıştır. Kut’ül Amare Zaferi I. Dünya Savaşında Osmanlı Ordusunun zor şartlarda ve imkânsızlıklar içerisinde, Çanakkale’den sonra kazandığı essiz bir zaferdir. Halil Paşa Kut’ül Amare zaferinden sonra 6’ıncı Orduya yayınladığı mesajında şöyle demiştir : ‘ Arslanlar bütün Türklere şeref ve şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli semasında şehitlerimizin ruhları sevinçle gülerek uçarken, ben de hepinizin pak anlından öperek cümlenizi tebrik ediyorum. Ordum gerek Kut karşısında ve gerekse Kut’u kurtarmaya gelen ordular karşısında 350 subay ve 10.000 erini şehit vermiştir. Fakat buna karşılık bugün Kut’un 13 general, 481 subay ve 13.300 er teslim alıyorum. Bu teslim aldığımız orduyu kurtarmaya gelen İngiliz kuvvetleri de 30.000 zayiat vererek geri dönmüşlerdir. Şu iki farka bakılınca, Cihanı hayrete düşürecek kadar büyük bir fark görülür. Tarih bu olayı yazmak için kelime bulamakta müşkülata uğrayacaktır. İşte Türk sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale’de, ikinci zaferi burada görüyoruz.’’ Avusturyalı araştırmacı Dr. Gaston Bodart Tarafından Kut’ül Amare Zaferi , ‘’İngiliz prestijinin Birinci Dünya Savaşında yediği en büyük darbe olarak yorumlamaktadır. Halil Paşa, Kut’ül Amare’nin teslim aldığı gün orduyla bir tebrik mesajı yayınlamış ve bu günün ‘’Kut Bayramı ‘’ olarak kutlanmasını istemiştir.” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Programın devamında Dr. Sabiha Uzun Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinden Ebru Şahan Bu Vatan Kimin adlı şiirini okudu. Ardından sinevizyon gösterisi ve Kadriye Demir ve Serhat Sülün “Asker Duası ” adlı şiiri okundu. Programın sonunda ise Evrim Tan, Umut Hamzaoğlu ve Savaş Sönmez’in müzik dinletisi ardından program sona erdi.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER