Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Ziraat Odası Sulama ve Gübreleme Konulu Seminer Düzenledi

  İlçemiz Ziraat Odası tarafından Belediye Toplantı salonunda sulama ve gübreleme konulunu seminer düzenlendi. Ziraat Yüksek Mühendis Yener Bilgisel, Medar Makineci, Sevda Özmen Özkan, Ebru Çelik tarafından gerçekleştirilen seminerde, yörede yetiştirilen ürünlerin uygulanması gereken sulama sistemleri ile gübreleme yöntemleri hakkında bilgi verdi. Aşırı sulamanın ürüne ve toprağa zarar verdiğine dikkat çekerken, özellikle salma sulama yerine daha […]

13 Eylül 2017 - 17:26 'de eklendi ve 485 kez görüntülendi.
Ziraat Odası Sulama ve Gübreleme Konulu Seminer Düzenledi

 

İlçemiz Ziraat Odası tarafından Belediye Toplantı salonunda sulama ve gübreleme konulunu seminer düzenlendi.
Ziraat Yüksek Mühendis Yener Bilgisel, Medar Makineci, Sevda Özmen Özkan, Ebru Çelik tarafından gerçekleştirilen seminerde, yörede yetiştirilen ürünlerin uygulanması gereken sulama sistemleri ile gübreleme yöntemleri hakkında bilgi verdi. Aşırı sulamanın ürüne ve toprağa zarar verdiğine dikkat çekerken, özellikle salma sulama yerine daha verimli ve bilinçli tarım için yeni sulama tekniklerinin uygulanması gerektiğini söyledi. Üreticilere sulama sistemini daha dikkatli kullanmasını tavsiye eden Mühendisler, bu sistemle bitkilere ihtiyacı kadar su verilerek, daha fazla ürün elde edilebileceğini vurguladılar.
Gübreleme sistemleri hakkında da bilgi veren Mühendisler, en uygun gübrelemenin toprak ve yaprak analizlerine göre yapılmasıyla mümkün olacağını kaydetti.
Seminerin ardından konuşan Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt “Seminerin amacı özellikle son zamanlarda yaşanan Peçenek barajında suyun azalması ile birlikte çiftçilerin bilinçlenmesi ve ovanın bilinçli bir şekilde sulanması için düzenledik. Ama çiftçilerimizden yeteri düzeyde katılımı olmadı. Seminere katılan çiftçilerimiz seminerden faydalandıklarını söylediler.”Dedi.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER