Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Kazanmanın önüne kim, kimler engel…

Dünya gündeminin baş döndüren hızı bir tarafa Türkiye gündeminden asla vazgeçmek mümkün değil. Hatta bizim öncelikli olarak ilçemize odaklanmamız gerçeğini yüzümüze çarpıyor. Atılan adımlar, üretim, ticaret, kalkınma, teşvik ve yatırımlar ve kalkınma ve birçok ülke ekonomisini dünyaya yaymaya çalışan bir Türkiye gördüğümüz şu günlerde ilçemiz ekonomisi biraz yatış pozisyonunda görünüyor. Ekonomi haberlerinde haberinde  1900 nüfuslu […]

05 Ekim 2017 - 15:22 'de eklendi ve 528 kez görüntülendi.
Kazanmanın önüne kim, kimler engel…

Dünya gündeminin baş döndüren hızı bir tarafa Türkiye gündeminden asla vazgeçmek mümkün değil. Hatta bizim öncelikli olarak ilçemize odaklanmamız gerçeğini yüzümüze çarpıyor. Atılan adımlar, üretim, ticaret, kalkınma, teşvik ve yatırımlar ve kalkınma ve birçok ülke ekonomisini dünyaya yaymaya çalışan bir Türkiye gördüğümüz şu günlerde ilçemiz ekonomisi biraz yatış pozisyonunda görünüyor.

Ekonomi haberlerinde haberinde  1900 nüfuslu bir köyün, hem de 500 dekarlık bir alanda bir yılda 20 milyon Türk Lirası  kar elde ettiğini okudum.  Bu paranın 500 dekarlık bir alandan  kazandığını duyunca iyice şok oldum. Şereflikoçhisar Ovasının 50.000 dekar olduğu gerçeğini  beni daha çok üzdü. Tepsi gibi düz ovamızda, arpa buğday ekmenin dışına çıkamamasından dolayı üzüldüm. İlçemizin tarım arazilerinin artık önemli bir kısmı Peçenek barajı, bir kısmı elektrikli kuyu, bir kısmının akaryakıtlı kuyu ve bir kısmının da Hirfanlı barajından dalgıç pompa ile sulanmasına rağmen bir ticari kalkınma yolu kat edemediğimizden dolayı üzüldüm.

İhtimalleri değerlendirecek olursak; Yabancıların ilçemizde sulu tarlalarımızı kiralayarak pancar ektiği, yine yabancıların tarlalarımızı kiralayarak patates soğan ektiği, yine kiralayarak kavun, karpuz kabak ektiği ilçemizde ya yerli bilgili çiftçi kalmadı, ya da bizim yetkili mercilerimizin işlevi noktasında büyük sıkıntı var.

Bu saydığım ürünlerin dışında onlarca çeşit ürünün bu topraklarda yetişmesi mümkünken, biz neden hala bize takılan gözlüğün haricinde başka yeri göremiyoruz.

Kooperatif kurularak hakkını arayamayan çiftçi, proje mekanizması olmayan bir tarım dairesi, her bir yana savrulmuş çiftçi ve çiftçilik, hala bilinçsizce ekilen, biçilen, ilaçlanan arazilerimiz?  İlçe ekonomisini geçtik, dünya ekonomisine katkıda bulunabilecek ve üretilecek bir tarım sahamız olmasına rağmen bu sahipsizlik neden anlamıyorum.

Daha marka bir ürüne sahip olamayan, atılan her adımın yarıda kaldığı ilçemizde ne bekleniyor.

İlçemizin, ilçemiz insanının kazanmaması için biri ya da birileri bilerek görevlendiriliyor engel mi olunuyor? Yoksa sorun sıkıntı çiftçilerden mi kaynaklanıyor.

Başa biri geldi, hem kendi çalışıyor hem de beraberindekileri çalıştırıyorsa, bundan da rahatsız olan kesim günden güne çoğalıyorsa birileri kaçmak için fırsat arıyorsa olay ortadadır. Hangi kurumun, hangi mercinin çalışıp çalışmadığını görmek zor değil. Rahatsız olana kapı açık amenna! Ama bu tek kişiyle olacak iş değil.

Bu yazdıklarımın tarım sektörü haricinde diğer tüm sektörlerde de yaşandığını, var olunduğunun bilinmesini isterim. Oda başkanları, kurum çalışanlarının kendi branşındaki konuları bilmemesinden kaynaklanan sıkıntılar tüm kesimi etkiliyor. Bu ilçenin makam sahipleri çalışıyorsa, lütfen diğer kurum, birimlerin amirleri, memurları ve işçileri de yatmasın.

Ve yetkililerden ilçeye acilen tüm kamuoyuna açık ücretsiz proje hazırlama birimin oluşturulması, projenin aşamalarının takibi ve sonuçlanırılması için ekiplerin oluşturulması zamanı geldi de geçiyor bile…

 

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER