Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Kimler Seçime Hazır

Siyasette 24 saat bile çok önemli. Bir anda her şey değişebiliyor. Bir anda Erken seçim gündeme geldi, oturdu. Seçim lafı muhalefetin hücum silahıdır. Ancak bizim muhalefet seçim söylemi hiç te samimi değildir. Daha dün seçim diye bağıranlar şimdi baskın seçim diyeceklerdir.  Seçim sandığına gidilmesi halka gidilmesi demektir. Önemli virajlarda halktan güvenoyu alınması demektir. Ancak önemli […]

19 Nisan 2018 - 19:32 'de eklendi ve 397 kez görüntülendi.
Kimler Seçime Hazır

Siyasette 24 saat bile çok önemli. Bir anda her şey değişebiliyor. Bir anda Erken seçim gündeme geldi, oturdu. Seçim lafı muhalefetin hücum silahıdır. Ancak bizim muhalefet seçim söylemi hiç te samimi değildir. Daha dün seçim diye bağıranlar şimdi baskın seçim diyeceklerdir.  Seçim sandığına gidilmesi halka gidilmesi demektir. Önemli virajlarda halktan güvenoyu alınması demektir. Ancak önemli olan istikrardır. Zamanında olan seçimdir. Halkımız sık sık seçime gidilmesini istikrarın bozulmasını istemiyor.  Ancak çevremizde gelişen olaylar ve Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesine rağmen geçiş süreci hem başbakan ve hem de Cumhurbaşkanının varlığı yetki karmaşasına, halkımızın hafızasında karışıklığa sebep oluyor.  Nitekim Cumhurbaşkanımızın 16 Nisan da yapılan Referandum kararı ile birlikte, Cumhurbaşkanı ve parlamento aynı anda seçilecek. Cumhurbaşkanı icracı yani devleti yönetme yetkisini kullanacak. Parlamento ise yasa yapma ve Cumhurbaşkanını ve icrayı denetleme yetkisini kullanacak. Bu sistemin bir an önce hayata geçmesi için seçim şart.  Türkiye’mizin istikrarını bozmamak için Cumhurbaşkanımız 2019 yılını işaret ediyordu.  Erkene de alınabilir. Türkiye üzerinde oyun oynamak isteyenlerin elleri, oyunları boşa çıkabilir. ABD ve Avrupa’da birçok ülkede uygulanan başkanlık ve yarı başkanlık sisteminin Türkiye’de 2019’a gelmeden önce başarı ile uygulanıyor. Güçlü lider Dünya’da değişen dengeler üzerine yeni roller alması ile Türkiye üzerindeki oyunları bozuyor. Gelelim MHP Genel Başkanı Bahçeli dün hiç kimsenin ummadığı, düşünmediği, kamuoyunca konuşmadığı bir teklifi ortaya attı. Bununla birlikte siyasette bir kıvılcımı oluştu ve gündem şuan bunla meşgul. Cumhurbaşkanımız ile birlikte bu gün bir toplantısı gerçekleşecek ve sonuç itibariyle seçimle ilgili durum netlik kazanmış olacak. Şimdi asıl sorulması gereken soru şu, erken bir seçime hangi partiler hazır? Muhalefet partilerinin seçim politikaları henüz belirgin değil. Bu gün söylediklerine yarın hayır diyorlar. Seçim ittifakı yapılacak mı belirsiz. Teşkilatları ile aralarında uçurumlar var. Mitingler muhalefetin teşkilatları diri tutma, heyecanı canlı tutma aracıdır. Muhalefet sokaklara inemiyor. Ancak salonlarda boy gösteriyor. Milli meselelerde bile dik duramıyor. Bu durumda Tabiki avantajlı olan, teşkilatının sürekli hazır tutan, yarın seçim olacakmış gibi çalışan ve kamuoyunun nabzını elinde tutan AK Parti avantajlı olacak. Ev ev, kapı kapı dolaşacak canlı bir teşkilata sahip bir AK Parti var. Biliyorsunuz ki seçimde, sandık başkanları, üyeleri, temsilcileri bulma noktasında AK Parti hariç tüm partiler sıkıntı yaşıyor.

Ama gel görelim ki, seçimin ne zaman, ne denli hangi süreçte ne zaman başlayacağı bugün yapılacak Cumhurbaşkanı, Bahçeli görüşmesinin ardından netlik kazanacak. Türkiye için güzel olacak.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER