Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Birlik Beraberliğimiz Bayramımızla birlikte bayram olsun…

Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de o, kalplerinizi birleştirmişti. İşte onun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de o sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz. (Âl-i […]

16 Ağustos 2018 - 14:08 'de eklendi ve 263 kez görüntülendi.
Birlik Beraberliğimiz Bayramımızla birlikte bayram olsun…

Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de o, kalplerinizi birleştirmişti. İşte onun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de o sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz. (Âl-i İmrân Suresi, 103)

Köşe yazıma her biri güzel olan ayetlerimizden olan bu mealli ayetle başlamak bir başka güzel oldu benim için. Yazıma birlik ve beraberliği anlatan bir ayet ve hadisle başlamak için interneti kullanıp aradığımda karşıma yukarıdaki ayet ve beraberinde çok güzel hadisler çıktı. Onları da atlayıp geçemedim. Ve bir kaç tanesini da sizlerle paylaşmak istedim. “Kim dünyada bir müminin ayıbını örterse, kıyamet günü Allah da onun ayıbını örter.”

“Birbirinize sırt çevirmeyiniz. Birbirinize kin tutmayınız. Birbirinizi kıskanmayınız. Birbirinizle dostluğunuzu kesmeyiniz. Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz.”

“Allah Katında en sevimliniz dostluk kuran ve kendisiyle dostluk kurulanlarınızdır. Allah nezdinde en sevimsiziniz de arkadaşların arasını açanlardır.”

Bize yön veren, İslam’a insanlara yön veren yüce kitabımızın ayetleri ve o güzel hadislerimiz yaşamımızın bir parçası. Bunu bilmek unutmamak lazım. Dünya malı dünyada kalıyor. Önemli olan ayetimizde de belirttiği gibi parçalanıp bölünmemek, hadislerimizde belirttiği gibi kin gütmemek sırt çevirmemek.

Yazımın asıl konusu birlik ve beraberlik. Birlik ve beraberliğimizi cenazelerimizde, düğünlerimizde ve tabiî ki de iki bayramımızdan Ramazan ve Kurban bayramlarımızda da yaşıyoruz. Yaklaşan Kurban bayramı inşallah İslam Alemine, ülkemize ve millete refah huzur ve barış getirir.

Öyle bir atmosferdeyiz ki gerçekten refaha çok ihtiyacımız var. Bunun içinde birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Aslında belki de en önce kendimizi insanlığımızı da sorgulamamız gerekiyor. Söyledikleri ile yaptıkları birbirini tutmayan insanlar, kin, nefret ve karamet atan insanlar, Kurandan, dinden uzak yaşayan insanlar oldukça, çoğaldıkça ve bu insanlara bizim asıl görevimiz olan doğru yolu göstermek yerine amaan sende deyip geri çekilmek birlik ve beraberliği ortandan kaldırıyor. İnsanları ayrıştıran günden güne adı değişik başlıklarla oluşturulan sözde çoğunluk grupları dışarıdan gerek Ülkemizi kötüleyecek, karalayacak siyasetle, gerek avrupanın uşaklığı ile bizleri, Ümmetin evlatlarını birbirine kırdırmak, küstürmek, ayrıştırmak peşindeler.

Dolar, Euro furyası ile bir darbe daha yapmak isteyen Avrupa’nın katillerine Türk halkı şükürler olsun iyi bir ders veriyor ve verecektir de. 15 Temmuz ruhunu kaybetmeyen ülkemiz bu furyadan da güçlü bir şekilde çıkacaktır inşallah. Tabiki bu furyadan faydalanmak isteyen, bu furyayı siyasete vurup insanları yine birbirine düşürmek, kaos yaratmak, devlete yönelik kışkırtmak yolunda olanlarda var. Bunları bundan önce nasıl hiçe saydıysak, bundan sonra da hiçe sayıyoruz. Onların cezaları da kesilecektir inşallah.

Akrabanın akrabaya, arkadaşın, arkadaşa, kardeşin kardeşe, komşunun komşuya küstürüldüğü şu atmosferde bize düşen tek görev yaklaşan Kurban Bayramı ile bunu ortadan kaldırmak.

Bazen bir şeyler, bir şeylere vesile oluyor ya. Yaklaşan kurban bayramımızda birlik ve beraberliğimizin kuvvetlenmesine, küskünlüğün, dargınlığın düşmanlığın kalktığı, sımsıkı bir ümmetin ayaklanması birleşmesi olsun. Kurban Bayramınız Hayırlara vesile olsun…

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER