Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Şakir Çetin, Borsa Binası Detaylarını Açıkladı

Haziran ayına kadar kapalı alan inşaatı ve çevre düzenlemesi tamamlanarak borsa binası hizmete açılacak. Ankara Ticaret Borsası tarafından ilçemize yapılacak olan Şereflikoçhisar Borsa binası hakkında Şakir Çetin geçtiğimiz günlerce ilçemiz gazete muhabirleri ile biraraya gelerek bilgi verdi. Çetin “Binanın maliyeti yaklaşık 2018 birim fiyatlarına göre 4,5 milyon lira artı KDV tutuyor. 2,5 milyon TL’de bunun çevre […]

29 Ocak 2019 - 20:12 'de eklendi ve 165 kez görüntülendi.
Şakir Çetin, Borsa Binası Detaylarını Açıkladı

Haziran ayına kadar kapalı alan inşaatı ve çevre düzenlemesi tamamlanarak borsa binası hizmete açılacak.

Ankara Ticaret Borsası tarafından ilçemize yapılacak olan Şereflikoçhisar Borsa binası hakkında Şakir Çetin geçtiğimiz günlerce ilçemiz gazete muhabirleri ile biraraya gelerek bilgi verdi. Çetin “Binanın maliyeti yaklaşık 2018 birim fiyatlarına göre 4,5 milyon lira artı KDV tutuyor. 2,5 milyon TL’de bunun çevre düzenlemesi var. Çevre düzenlemesi noktasında Ankara Büyükşehir Belediyesine yaptırabilirsek toplamda 7-8 milyon lirayı buluyor” dedi.

Geçtiğimiz günlerde ilçemiz gazete muhabirleri ile biraraya gelen ve ilçemize Ankara Ticaret Borsası tarafından yapılacak olan borsa binası hakkında bilgi veren Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi olan Ş. K. Yem A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Çetin şunları kaydetti;

Belediyenin 2800 metrekare falan bir yeri vardı yani sağolsun onlarda Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan yardımcı oldular. Bizim şuan 11.000 metrekare yerimiz var buğday pazarının girişinde. O alanda gözüken yerimiz, binayı biz buraya yapacağız. Biraz daha erken yapmayı düşünüyorduk fakat resmi prosedürler uzadığı için bu şekilde oldu. Bir proje hazırlattım. Borsa Yönetim Kurulu Başkanı biliyorsunuz hemşerimiz aynı zamanda. Bu binanın yapımında da büyük katkıları oldu. O avantajı kullanmış olduk, sağ olsun.  Projede en son tadilat istemişti tekrar 15 gün daha tadilat yapıldı. Birim fiyatlar tekrar elden geçirildi. Binanın maliyeti yaklaşık 2018 birim fiyatlarına göre 4,5 milyon lira artı KDV tutuyor. 2,5 milyon TL’de bunun çevre düzenlemesi var. Çevre düzenlemesi noktasında Ankara Büyükşehir Belediyesine yaptırabilirsek toplamda 7-8 milyon lirayı buluyor.

Buraya niçin borsa binası yapıyoruz öncelikle ondan bahsedelim. Şimdi Buğday Pazarındaki düzeni sizler biliyorsunuz, görüyorsunuz. Yani çevreye ve gelişen şartlara, teknolojiye yakışan bir düzen değil. Bir de ticari olarak da artık alıcının da satıcının da isteyeceği bir düzen değil.  Biz bu sistemle bunu ortadan kaldıralım, bu mezbelelik yapıları değiştirelim, şehre yakışan böyle temiz nezih bir yer sunalım istiyoruz aslında. Amacımız Türkiye’de mesela hububatın ticaretinin şekillendiği merkezler var. Konya gibi, Polatlı gibi, Kırklareli gibi. Biz istiyoruz ki Şereflikoçhisar’ın da Türkiye’de yeri olsun, ismi anılsın, satıcı buraya getirsin burada satsın, burada ki esnaf da buradan alsın istiyoruz. Bunun şehre ne katkısı olacak; şehre şu katkısı olacak. Merkez buraya taşındığı zaman adam gelip arpasını buraya getirip, mahsulünü satıp, alışverişini buradan yapacak. Yani burada diğer sektörlerimizi de canlandıracağız. Amacımız üretici soğan ekti, başka bir şey ekti, ben bunu nerede satacağım dediğinde bir Pazar yeri oluşturalım. Burada insanların dışardan gelip malını satabileceği, satacağı malın standardının belirlendiği bir yer olsun istiyoruz. Buraya zaten laboratuvar ve tüm donanımları yaptığımız gibi elektronik sistemde satış yapılabilecek alanları da kuracağız.

Elektronik satış sistemi şu şekilde çalışıyor; siz İstanbul’da oturuyorsunuz. Borsaya kayıtlısınız. Müstahsil ürünü getiriyor, kimseyi görmüyor. Analizini yapıyorlar, internete koyuyorlar. Oradaki adam bilgisayarını açıp bakıyor. İstanbul’da ki bu adam müdahale edip bu malı satın alabiliyor, yani Pazar ağını genişletmiş olacağız. Biz burada satışı herkese açmış olacağız. Eskiden mesela buradaki bizim esnafların satın alma kapasitesi yetersizdi. 120.000 tonluk hububat çıkıyordu burada, 30 bin ton 40 bin ton olduğunda alamıyordu. Ondan sonra fiyatlar düşmeye başlıyordu. Alıcı sayısını arttırarak biz bu ürünü değerinde satılmasını sağlayacağız. Bu satanın avantajı yani kimseyi görmeyecek. Adam ürününü getirdi, analizi yapıldı, ekranda çıktı. İçerde bizim 56 tane alıcı noktamız olacak. Mal satan adamı görmeyecekler, malın kalitesini görecekler. Açık artırma yöntemiyle kim yüksek verdiyse ona mal satılacak. Adamda parasını alıp gidecek, kime sattığını bilmeyecek. Burada da Borsanın bir garantörlüğü olacak. Borsada mal almak isteyen, mal satmak isteyen kişinin borsa kaydı olacak. Bunun yanısıra banka teminat mektubu olacak. Bu şekilde herhangi bir sorunla karşılaşılmayacak.

Borsanın alıcı açısından da şu avantajı olacak. Ben mesela proteini yüksek bir mal istiyorum yem fabrikası olarak. Ben ona 20 kuruş fazla verip alacağım. Başka bir fabrikada proteini düşük mal istiyorlar onlarda 20 kuruş fazla verip malı alacaklar. Biz istediğimiz malı almış olacağız. Satarken satıcıda en yüksek fiyata malını satmış olacak. Bu sistemi biz burada tesis etmeye çalışıyoruz. Amacımız o. Müstahsilden herhangi bir şey talep edilmeyecek, biz mühtahsil makbuzunu keseceğiz. Borsa buradan kantar ücreti, laboratuvar ücreti almış olacak. Bu gelirler sayesinde bu işi burada organize etmiş olacak. Yani biz müstahsilini kesip vereceğiz ve onunla aynı zamanda kayıt dışılığının önüne geçiyoruz. Şartnameyi hazırladıktan sonra büyük bir ihtimal inşaat çalışmaları Şubat ayının içerisinde olur. Borsa Başkanımızın Kaymakam beye vermiş olduğu bir söz var, sizlerde oradaydınız. Verilen sözleri yerine getireceğiz. Sezon dediğimiz Haziran ayına kadar süre içerisinde kapalı alan inşaatımızı ve çevre düzenlememizi tamamlayarak Borsa binamızı hizmete geçireceğiz” dedi.

 

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER