Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın

İçişleri Bakanlığının 2019 yılını Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edişi kapsamında, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile ”Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 81 ilde eş zamanlı olarak yaya öncelikli trafik etkinliği yapıldı. Etkinlikte trafikte öncelik yayanın mesajı verildi. İlçemizde program dâhilinde Tuz Gölü Meydanı  üzerinde bulunan yaya geçidinde gerçekleştirilen farkındalık çalışmasıyla; görevli […]

14 Şubat 2019 - 15:28 'de eklendi ve 133 kez görüntülendi.
Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın

İçişleri Bakanlığının 2019 yılını Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edişi kapsamında, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile ”Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 81 ilde eş zamanlı olarak yaya öncelikli trafik etkinliği yapıldı. Etkinlikte trafikte öncelik yayanın mesajı verildi. İlçemizde program dâhilinde Tuz Gölü Meydanı  üzerinde bulunan yaya geçidinde gerçekleştirilen farkındalık çalışmasıyla; görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerinde yavaşlamak ve geçen yayalara durarak ilk geçiş hakkının verilmesi uygulaması resmen başlamış oldu. Düzenlenen etkinliğe Kaymakam Sedat Yıldırım, Belediye Başkanı Ferda Polat, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin, Ticaret Odası Başkanı levent Koçak, Kamu Daireleri Müdür ve Amirleri, Bazı okul Müdürleri, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Emniyet, Jandarma ve Garnizon komutanlığı Trafik ekipleri tarafından geçiş kontrolü sağlanan Ankara Caddesi üzerinde araç sürücüleri ve yayalara tanıtıcı el broşürleri dağıtılarak farkındalık oluşturuldu.
Kaymakam Sedat Yıldırım kampanya ile alakalı yaptığı açıklamasında, Türkiye’nin 81 ilinde, ve 900 ilçede eş zamanlı olarak “Yaya Öncelikli Trafik” kampanyasının başlatıldığını ifade ederek; “Karayolları Trafik Kanunun 2018 yılının sonunda 74. Maddesi değişerek trafik ışıklarının olmadığı yada trafik görevlisinin olmadığı yerlerde yada trafik ışıklarıyla trafiğin yönlendirilmediği ancak işaretlemelerle belirli kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya geçitlerinde araçlar karşıdan karşıya geçmekte olan yayayı gördüğü zaman yavaşlayacak ve duracak bu bilinci hep birlikte ülkemizde yayacağız. Yılda 7 Binden fazla vatandaşımızı trafik kazalarında kaybediyoruz. Yine çok ilginçtir ki Türkiye’deki trafik kazalarının %75’i yerleşim alanları içerisinde meydana geliyor. Bu kazaların %90’ı sürücü hatasından,  %8’i yaya hatasından ve %1’i yol ve hava şartlarından kaynaklanıyor. Bugün başlanılan kampanyayla ilerideki günlerde o % 90 sürücü hatası ve diğer unsurları en aza indirip trafik terörünün önüne geçmiş oluruz” dedi. Kaymakam Sedat Yıldırım’ın açıklaması sonrası Kaymakam Sedat Yıldırım ve diğer protokol üyeleri yaya geçidinde duran araç sürücülerine kampanyayla alakalı el broşürlerini vererek uyarılarda bulundular.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER