Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Kendilerinin Bile İnanmadığı ve Anlamadığı Bir İttifak..

Siyasetin içinde biri olarak seçimi ve iki ayrı ittifakla ilgili analizleri, karşı analizleri sık sık duyuyoruz. İlk başlarda acaba ve tereddütlerin olduğu ittifaklarla ilgili artık elimizde veriler var ve en azından bilgi verecek,  yorum  yapacak durumdayız. AK Parti ve MHP Cumhur ittifakı izlenimi, yaptıkları, yapacakları bir yana, CHP, İYİ Parti, HDP, Saadet Partisi adı altındaki […]

14 Mart 2019 - 14:07 'de eklendi ve 285 kez görüntülendi.
Kendilerinin Bile İnanmadığı ve Anlamadığı Bir İttifak..

Siyasetin içinde biri olarak seçimi ve iki ayrı ittifakla ilgili analizleri, karşı analizleri sık sık duyuyoruz. İlk başlarda acaba ve tereddütlerin olduğu ittifaklarla ilgili artık elimizde veriler var ve en azından bilgi verecek,  yorum  yapacak durumdayız.

AK Parti ve MHP Cumhur ittifakı izlenimi, yaptıkları, yapacakları bir yana, CHP, İYİ Parti, HDP, Saadet Partisi adı altındaki Millet ittifakının izlenimi, yaptıkları ve yapacakları. Bunlar kamuoyu arasında ittifaklarla ilgili kararlar verilmeye başladı.

Cumhur ittifakını oluşturan AK Parti ve MHP dünya görüşleri ve seçmen tabanı birbirine yakın  Devletin ve Milletin bekası için birleştik diyen ve hassasiyetler ortak.  Yıllarca bu anı bekliyorlarmışçasına uyum her geçen gün kararlılık ve taban artarak güçleniyor. Diğer tarafa CHP ve İYİ Parti, tabanları hiçbir dönem bir araya gelememişler. Hayret edilecek şekilde CHP – İYİ Partiye desteğini açıklayan HDP ile İYİ partililer aynı karede olmaktan utanç duyuyorlar. “Düğün değil Bayram değil Eniştem beni niye öptü” misali hala bu ittifakı açıklanabilmiş  değil büyük şüphe ve güvensizlik hakim. Bu görüntüyü  İYİ parti tabanının hazmı kolay değil. İnanın İYİ Parti tabanı bunu kaldıramaz ve hala mesafeli ve kararsızlar. CHP’nin Ulusalcı, Atatürkçü tabanı HDP yakınlaşmasından rahatsız. Millet İttifakını bir arada tutacak bir değer yok. Bu ittifak tabanda değil, Tavanda yapıldı. CHP ilçemizde olduğu gibi tüm Türkiye’de ikiye bölünmüş durumda. Ankara’da CHP  Mansur Yavaş’ı içine sindiremedi, DSP oy patlaması yaşayacağına kesin gözü ile bakılıyor. İzmir adayları Tunç Soyer,  İYİ partinin ülkücü kanadını iki kez yaraladı, Babasının 1980 Cuntasında yaptıkları ile gurur duyması ve pkk ve çukur eylemlerine verdiği destek ortada iken ittifak tabanda yani İYİ Partiye gönül vermiş seçmende karşılık bulabilir mi?

Bir İYİ Partili hatta  dededen CHP’li  Ezanı susturmak için ıslık ve düdük çalanlarla kol kola olabilir mi? Mikrofonun açık kalması ile gerçek yüzünü gösterip Sala okuyan İmam Hatib’e argo konuşanların yanında durabilir mi? Mikrofonun azizliğine uğrayıp  Kürdistana oy vereceğim diyen densize “Haa o zaman bize vermiş  sayılır diyen CHP’deki yönetim zihniyetini gören İYİ Partili, Millet İttifakına oy verebilir mi? İşte bu zihniyetteki insanlar devleti yönetmeye, birleştirmeye talip değiller. İşte bunlar ayrımcılık için çaba gösterenler. İşte bunlar Ezanı susturmak, Başörtüsüne el uzatmak, İmam Hatipleri kapatmak için can atanlar. İşte bunlar devletin bekasını, milletin refahını düşünmek için gelenlerden değil.

Oy vermek için çok az bir süre kaldı. Millet, devleti için çaba göstereni de iyi biliyor, Halk kimlerle kimin ittifak içinde olduğunu da çok iyi biliyor, vatandaş kime oy vereceğini de. Allah’ın bunların elini ayağına dolaştırması ile daha iyi bilmeye başladı ve vatandaş bunlara iyi bir ders vereceğinden hiç şüphem yok.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER