Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Başkan Çelik’in 100 Günlük Projeleri

Cumartesi günü basın mensuplarıyla güneş tepede bir araya gelen başkan Çelik gündem hakkında değerlendirmelerde bulundu.Göreve geldiği günden itibaren yaptıklarını özetleyen bir toplantı yapan Çelik basın mensuplarına birçok konuda açıklamalarda bulundu.İlçemizde Göreve geldiği günden beri yaptıklarını ve merak edilen konuları şu şekilde dile getirdi.Çelik; “Sürekli hareket halindeyiz. Çalışıyoruz. 4-5 tane proje var. Hemen başlayacağız. Bütçemiz de var, paramız da var.”

20 Temmuz 2019 - 0:02 'de eklendi ve 239 kez görüntülendi.
Başkan Çelik’in 100 Günlük Projeleri

Cumartesi günü basın mensuplarıyla güneş tepede bir araya gelen başkan Çelik gündem hakkında değerlendirmelerde bulundu.Göreve geldiği günden itibaren yaptıklarını özetleyen bir toplantı yapan Çelik basın mensuplarına birçok konuda açıklamalarda bulundu.İlçemizde Göreve geldiği günden beri yaptıklarını ve merak edilen konuları şu şekilde dile getirdi.Çelik; “Sürekli hareket halindeyiz. Çalışıyoruz. 4-5 tane proje var. Hemen başlayacağız. Bütçemiz de var, paramız da var.”

Belediye Başkanı Memiş Çelik, düzenlediği toplantıyla yerel basın ile biraraya gelerek 100 günlük çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Ak Parti İlçe Başkanı Erkan Seyhan’ın, MHP İlçe Başkanı Ayhan Çetin’in ve Meclis Üyelerinin de katıldığı toplantıda Çelik, ilk olarak Büyükşehir Belediyesi ile İlçe Belediyesi’nin görevlerini belirtti.

ASKİ, FEN İŞLERİ VE İTFAİYE BÜYÜKŞEHİR’İN GÖREVİ

ASKİ, Fen İşleri ve İtfaiye ile ilgili sıkıntıların artık Büyükşehir Belediyesi’nin görevi olduğunu ifade eden Başkan Memiş Çelik; “31 Mart itibariyle vatandaşın teveccühü ile seçildik. 3 Nisan itibariyle de devir teslim yaptık, koltuğa oturduk, çalışmalarımıza başladık.

Ama zorlu bir süreç bizi bekliyor önümüzdeki 5 yıl itibarıyla. Vatandaş, görev alanında hangisi Büyükşehir Belediyesi’nde hangisi İlçe Belediyesi’nde bilmiyor. Bilmedikleri için zaman zaman haksız eleştirilere biz mazur kalıyoruz. Mesela vatandaş diyor ki; Ana caddede olan bir sorunu Büyükşehir’in sorumluluğunda olmasına rağmen İlçe Belediyesi’nin sorumluluğunda diye bizi haksız yere eleştiriyorlar. Burada işimiz zor. ASKİ tamamen Büyükşehir’e bağlanmış. Keza, Fen İşleri, itfaiye birimi de öyle.

5393 sayılı kanunu bize göre değil. Bizi ilgilendiren yasa 5216 sayılı Büyükşehir yasası. 5216 sayılı kanun Büyükşehir yasası. Orada da görevler tanımlanmış. Orda Büyükşehir’in görevleri sıralanmış.

Büyükşehir Belediyesi’nin yetkililerinin tamamını Büyükşehir isterse İlçe Belediyesi’ne devredebilir. Devretmediği sürece yetkili değiliz. Mesela; ASKİ kanalizasyon işleri, yolların sorumluluklarını bize yetki devri ile devrederlerse İlçe Belediyesi olarak yapabiliriz.

İlçe Belediyesi’ne ait görevler; Büyükşehir katı atık yönetim planına uygun olarak toplayıp, bunu bertaraf etmek İlçe Belediyesi’nin görevi. Bu bizim sorumluluğumuz. Caddenin bakım ve onarımı bize ait değil ama biz yapıyoruz. İlçede ana caddelerin büyükşehir sorumluluğu olan yerlerin temizliğini de yapıyoruz.

-Sıhhi işyerlerinin ruhsatlarını 1.derece olanlara Büyükşehir veriyor. Onun haricinde esnafların ruhsatlarını biz veriyor, denetliyoruz.

-Otopark, spor, dinlenme ve eğlence yerleri ile parkları yapmak, yaşlılar, engelliler, kadınlar gençler ve çocuklara yönelik sosyal ve kültürel hizmetleri sunmak,

-Defin ile hizmetleri yürütmek, afet riski taşıyan veya can ve mal riski taşıyan binaları tahliye etmek ve yıkmak.. bu ve buna benzer olduğu gibi bizim yetkimiz çok kısıtlı. Ama 5393 sayılı yasada Büyükşehir’in görevli olduğu alanlar ve daha fazlası ilçe belediyesinin sorumluluğunda.

Su ile ilgili İlçe Belediyesi’nin ne bir tasarrufu var ne bir yetkisi var. Kanalizasyon aynı keza. Tamamen Büyükşehir’in  sorumluluğunda. Bunlar bir şekilde vatandaşa anlatılacak.

Yasada 12 metrenin üstündeki caddeler ve sokaklar Büyükşehir’e ait. Şimdi bunu Meclis kararıyla 15 metreye çıkarmışlar. 15 metrenin üstündeki cadde ve sokaklar Büyükşehir’e ait.”dedi.

100 GÜN İÇİNDE NELER YAPILDI?

100 gün içinde neler yaptığını belirten Başkan Memiş Çelik; “Devir teslimi yaptıktan sonra 1 ay boyunca vatandaşımız bize hayırlı olsun ziyaretine geldi. Bir ayımız böyle geçti. Bir ayın sonunda Ramazanlık girdi. Ramazanlıkta hem iftarlar hem vatandaşı gezme, yine aynı tebrikler, Büyükşehir çalışmalarımız olduğu için oraya gidip geldik. Üçüncü ayda ise yavaş yavaş planlamaya geçtik. Neler yapabiliriz bu ilçede? 40 tane projemiz var diye daha öncede paylaştık. 5 yıl içinde ne söz vermişsek azami %80’nin üzerinde daha fazlasını taahhüt ettik. Ekibimizle beraber biz bunları çözeceğiz.

Organize Sanayi ile ilgili seçim öncesi birtakım çalışmalarımız oldu. Önümüzdeki dönemde planlarımız bunun noktasında çalışacağız.

Sanayi sitesinde biz, seçimden önce gezdik vatandaşlar bizden dükkanlar arasında çamur var, berbat. Tek isteğimiz burayı bi düzene sokmanız dediler. Hemen başladık ve bitirdik. Kilitli taş döşedik, o süreçte vatandaşı çamurdan kurtardık.

Bütün parkların, mezarlıkların sağın solun otların temizliği yapıldı, bakımı yapıldı. Büyük parklarımızın aydınlatma çalışmaları devam ediyor. Ramazan Ayında, geçmiş zamanlarda iftar çadırında halk karşılıyordu. Bu dönem kimse tenezzül edipte dönüp bakmadı. 3-5 kişi dışında. Bizler bu gelenek bozulmasın diye kendi bütçemizden diğer kalan günlerin tamamını biz karşıladık.

Belediyemizde Teknik eleman yoktu. Kulu Belediyesi’nde 7 tane teknik personel varmış. Bizde ihtiyaç vardı. Biz gelince 3 tane teknik eleman aldık. Bunun sayısını yavaş yavaş ihtiyaç doğrultusunda çoğaltacağız. Teknik eleman olmayan bir Belediye olmaz. Belediye’ye vizyon katmak amacıyla iki tane mühendis aldık.

Planlama yaparken birtakım projeleri yerine getirmemiz için eksikliklerimiz vardı. Mesela, hastanenin eski yeri ile ilgili burayı Güneştepe’ye bir rekreasyon yeri yapacağız. Cazibe merkezi yapacağız diye vaat ettik. Hastanenin yeri Sağlık Bakanlığı’na tahsis edilmiş. Benim proje yapabilmem için Sağlık Bakanlığı7ndan tahsisini iptal edip, maliye bakanlığından Belediye’ye tahsis edilmesi gerekiyor. Buna benzer çalışmalarımız var. Bunlarda Bakanlarda olduğu için Bakanlardan randevu talep ettik.

İlk olarak Çevre Bakanı ile görüştük. Murat Kurum’dan neler alabiliriz diye? Sorduk. Vatandaşlardan çöp konteynırı talebi vardı. 1 tane çöp konteynır 1000 lira. Bize en azından 1000 tane çöp konteynırı lazım, 1 trilyonu buluyor. Bakan Bey’den görüştük. O da bize 250 tane çöp konteynırı verdi.

Bakan Bey, Büyükşehir arazöz aracını isteyince bizde veriyoruz. Bakan Bey’e anlattım durumu. Oda bir tane sıfır arazöz aracını verdi. Bunun yanında çöp süpürge aracını da verdi.

Daha sonra İçişleri Bakanı ile görüştük. OSB’ye hayata geçirmek için bir bütçe yapılmış. Bütçede 12 trilyonluk bir bütçe. Bunun 7 trilyon 200 katılım payı ile YİKOB’a verilmiş. YİKOB bize ödenek vermesi lazım. Bunu İçişleri Bakanı Süleyman Bey’le görüştüm. Bunun biran önce OSB’nin hesabına geçirilmesi. Büyükşehir Belediye Başkanı ile Kaymakam Bey görüştü. Bu protokola uyulması noktasında. Onlarda tamam dediler. İlçe Belediyesi’de destek olursa diye. Biz yakıtını karşılarız, onlarda katkı sağlayacaklarını söylemişler. Büyükşehirle birlikte koordineli bir şekilde OSB’yi tamamlayacağız. Vatandaşın hizmetine,ilçenin ekonomisine katkı sağlanacak.

Bizim hedefimizde, bizim çalışmalarımız birlik ve beraberlik içinde onların da desteği olursa çok memnun oluruz, teşekkür etmeyi de biliriz. Bakan Bey’le görüştük. OSB’nin takipçisiyiz. Biran önce bizim dönemde de OSB’nin hayata geçirilmesi için mücadelemiz devam ediyor. Daha sonra turizm Bakanıyla görüştük. Kültür Merkezimizin yapımı var. Bizden önceki arkadaşımız Bakanlıktan %50 öz bütçemizden diye bir proje var. Bu proje karşılığında bir protokol imzalanmış. Bu protokolde, turizm Bakanlığı %50, 4 milyon 250 civarında taahhüdünü gerçekleştirmesi için rica ettim. Onlarda vereceğini söyledi.

Tabi sürekli hareket halindeyiz. Çalışıyoruz. 4-5 tane proje var. Hemen başlayacağız. Bütçemizde var, paramız da var.

Hazine Bakanımızla da görüştük. Maliye lojmanı var. O alanı komple yeşil alanı ilan edeceğiz. Müzenin olduğu yerden Belediye’ye alanına kadar dedik. Lojmanın tahsisini istedik. Onlarda verelim dedi.  İşte bu tür projelere hemen başlayabilmemiz için öncelikle tahsisini almamız lazım ki hemen başlayalım.

TMO’nun yeri var 20 dönüm, bizimde 10 dönüm var. Toplam 30 dönüm. Buranın tahsisini istedik.Bunları bekliyoruz. Hizmet etme şansımız var, paramız da var. Bunun yanında her ay en az 10 gün Ankara’dayız. Büyükşehir toplantılarımız var. Ordaki çalışmalara dahil oluyoruz. Büyükşehirle koordineli çalışmamız için ordaki bir yakınlık olması lazım bizde. Birbirimize alışacağız. Bazı sıkıntıların düzeleceğine inanıyoruz.

Kent Konseyi kurucağız dedik. Kent Konseyi’ni kurduk. Önümüzdeki haftalarda üyelerimizle bir gün tayin edeceğiz. Planlamadan hiçbir şey olmaz. Bu ilçeyi ortak karar verelim, bu ilçeyi ortak yönetelim.

-Belediyespor’u  destekleyeceğimizi vaat ettik. Ve bismillah dedik gelir gelmez o desteği sağladık. Maddi – manevi desteklerimizi sağladık. Ve 1.Amatör Lig’e yükseldi, bizi de gururlandırdı. Biz bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz.

-Muhtarların talepleri oluyor mahalle ve köy konakları bazında. Köy konağa Akin’de, Mamalı’da var gibi bazı köylerimizde var. Biz onlara maddi-manevi destekte bulunuyoruz, beraberce yapıyoruz. Camilerin bakımları, temizliği, yaşlılarımıza, kimsesizlere bir ekip oluşturduk, burada rutin olarak kim alo derse hepsine evleri, kurumları ve camileri temizlettiriyoruz.

Çalışmalarımız bu şekilde günden bugüne devam ediyor. Dediğimiz gibi planlarımız var, bu sene içinde yapmamız gereken.

-İlaçlama çalışmalarımız var. Bütün mahallelere hem sabah hem akşam ilaçlamayı gönderiyoruz. Her mahalleye günlük rutin ilaçlama yapılıyor.

-Tır Parkı’nın büyük kısmını Büyükşehir’e devretmişler. Yoğun bir talep var. Hazinenin yerleri var. Tahsisini istedik. Tır Parkını bu sene faaliyete geçireceğiz. Bunun yanında hayvan pazarını ve mezbahana bu sene yapılacak.

-Pazar yerinin düzenlemesi var. Köylülerin hali içler acısıydı. Vatandaşın talepleri doğrultusunda hepsine tezgah yaptık. Pazarcı esnafıyla görüşüp aynı hizada sabit dükkanlar yapalım diyoruz. Dükkanların üstünü de kapalım diyoruz. O alanda yeni bir düzenleme yapacağız.

-Park yapımlarımız var. Bu sene Belediyemizin asfalt planı yok. Asfalt planı olmadığı için çok elzem olan acil olan yerleri de kilitli taş döşeyerek kısa vadede ona çözüm bulacağız.”dedi.

Bundan sonraki çalışmalarımızda bu tür toplantılar düzenleyerek açıklarız” şeklinde konuştu.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER