Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

Tuz Gölünde Ultra Maraton

İlçemizde Tuz Gölü’nün üzerinde, Uluslar arası Tuz Gölü Ultra Maratonu düzenlenecek.
İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Uzunetap organizasyonuyla düzenlenecek olan “Uluslar arası Tuz Gölü Ultra Maratonu”, 26-28 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

19 Temmuz 2019 - 22:05 'de eklendi ve 252 kez görüntülendi.
Tuz Gölünde Ultra Maraton

İlçemizde Tuz Gölü’nün üzerinde, Uluslar arası Tuz Gölü Ultra Maratonu düzenlenecek.

İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Uzunetap organizasyonuyla düzenlenecek olan “Uluslar arası Tuz Gölü Ultra Maratonu”, 26-28 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan “Uluslararası Tuz Gölü Ultra Maratonu”, “Ateşe doğru zorlu koşu” sloganı kapsamında, Tuz Gölü’nün sonsuz beyazlığında,  10K, 20K, 40K, 80K ve 160 km olmak üzere 5 farklı kategoride gerçekleşeceğe ve maratonda “Garmin Runfire Salt Lake Ultra Trail” spor tutkunlarının sınırlarını zorlayacağa ifade ediliyor.

Toplantıda bilgi veren Kaymakam Sedat Yıldırım; “Maliyeti 1, 1,5 milyon TL’lik bir organizasyon olduğunu, organizasyonun hem Şereflikoçhisar’ın hem de Tuz Gölü’nün tanıtımı amacıyla önem verdiğini, bu yıl organizasyon süresince İlçemiz halkının tuz ve tuz ürünleri ile ilgili ürünleri, tahin, gözleme, nohut ve hediyelik eşyalardan oluşan stantlar açacağını belirterek Oda Başkanlarının ve Siyasi Parti temsilcilerinin orada olup “önümüzdeki sene aynı organizasyonun daha geniş bir şekilde nasıl yapılabilir? Tarih ve yer konusunda”gibi konular üzerinde bir gözlem yapmalarını, bunu da rapor halinde Kaymakamlığa ya da Belediye’ye vermelerini istedi.

Organizasyon ile ilgili olarak Salı gününden itibaren bilboardlara ve şehir merkezine afişlerin asılacağını ve Şereflikoçhisar’ın gezilecek yerleri (ile ilgili bilgilerin bulunduğu 2000 tane broşürün de maraton günü dağıtılacağını belirten Kaymakam Sedat Yıldırım; “Salı gününden itibaren organizasyonla ilgili olarak bilboardlarda ya da asılacak afişleri gördüğünüz zaman, “bu nedir, ne değildir?” diye şaşırmamanız için bugünkü toplantıyı düzenleyerek bilgi vermek istedik” dedi.

Keza, Organizasyona destek veren Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz’un da katılacağa hoş geldin yemeğine mutlaka Oda Başkanlarının ve siyasi parti temsilcilerinin olması gerektiğini vurguladı.

ŞEREFLİKOÇHİSAR VE TUZ GÖLÜ TANITIMI İÇİN ÖNEMLİ BİR ORGANİZASYON

“Uluslar arası Tuz Gölü Ultra Maratonu” ile ilgili olarak Şereflikoçhisar Kaymakamı Sedat Yıldırım, Oda Başkanları ve AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti İlçe Başkanlarının bir arada olduğu bir toplantı yaptı.

Düzenlenecek olan maratonun hem Şereflikoçhisar’ın hem de Tuz Gölü’nün tanıtımı için önemli bir organizasyon olduğunu belirten Kaymakam Yıldırım; “Uzunetap isimli firma, 10 km, 20 km, 40 km, 80 km ve 160 km olmak üzere koşu yarışması yapacak. Bu sene hem ilçemizin tanıtımı hem de Tuz Gölü’nün tanıtımı için ileriki yıllarda ciddi anlamda ilçemize turizm bakımından katkı sunacağını düşünerekten ev sahipliği yapalım dedik. Bu organizasyonun ciddi bir maliyeti var. Onlar bunları karşılıyor. Bu sene Belediye Başkanımızla, Ankara Ticaret Borsası Başkanımız biraz destek oluyorlar. Bizde, Odalarımızdan veya diğer kurumlardan, firmalarımızdan bir şey istemiyoruz. Kendi sponsorları var. Ama biz ev sahipliği yapmak istedik.

Oda Başkanlarımızdan ve siyasi parti temsilcilerimizden talebimiz; o programa katılmalarını, bir gözlem yapmalarını ve bir rapor hazırlamalarını istiyoruz. Önümüzdeki yıl bunu daha geniş nasıl yapabiliriz? Bu sene biz, ev sahipliği yapıyoruz ama bir gözlemci şeklinde arkadaşlar bulunursa orda, önümüzdeki yıl yöre halkına oraya nasıl getiririz? Stant açarak ilçemizin yöresel ürünlerini orada tanıtıp, satışını yapabiliriz? şeklinde. Bu yılda yine küçük çaplı bir kısım standı açmaya müsaade ediyorlar. Onlar kendi mutfaklarını kendileri getiriyor. Çadırları kendileri getiriyor. Bizden birkaç şey istediler, Başkanla bizde onları çözdük. Hem İlçenin tanıtımı için hem de yöresel ürünleri, Uluslar arası maraton 1200-1500 katılımcı var. Belki önümüzdeki yıl bunu daha geniş kitlelere, başka Ülkelere de tanıtıp, stardını da belki Bakanların, belki ilerde Uluslar arası olması hasabiyle göl üzerinde maraton, örneğe başka şok, başka bir yerde. Belki ilerde devlet protokolünde ev sahipliği yapacağa açılışını yapacağa bir etkinlik haline getirmeyi planlıyoruz.

İlçemizin de tanıtımı adına çok önemsiyorum. Belki 5-10 sene bunun çok ciddi anlamda Faydaları göreceğiz ama şimdiden biz başkanımla beraber bu sene bir ev sahipliği yapıp standını veriyoruz. Bundan sonraki yıllarda da söylediğim gibi sizlerin de düşüncelerini alarak katkılarını alarak. Burada maddi olarak biz, Odalarımızdan ya da diğer esnaflarımızdan ya da işadamlarımızdan bir şey istemiyoruz. Sadece katılmanızı, özellikle ilk gün.kü hoş geldin yemeğe var. Hep beraber orada, odalarımızla, siyasi partilerimizle bir ev sahipliği yapalım. Bizde İlçemizi temsilen ödül vereceğiz yarışmacılara.

Salı gününden itibaren bilboardlar, afişler asılacak, broşür dağıtacağız orada. Şimdi sizler; şöyle yapalım, şurda yapalım. Şu tarihte istiyoruz. Güzergah olarak orda değilde şurada yapmak gibi bir gözlem yapmanızı ve bunuda rapora dökerek bir sayfa, 2 sayfa şeklinde. Bunu da kaymakamlığımıza ya da Belediye’ye verebilirsiniz. En azından biz onun üzerinden geçip önümüzdeki yılın programlarını yaparız” dedi.

MEMİŞ ÇELİK;

Belediye Başkanı Memiş Çelik de; “İlçemizin ve Tuz Gölü’nün tanıtımı, buradaki ticaretin gelişimine katkı sağlayacak bu tür projeleri biz her zaman Belediye olarak destekleyeceğiz ve burada ilçenin gelişimini azami ölçüde nasıl sağlayabiliriz? Bunların çalışmasını bundan sonraki süreçte de hep beraber yapalım istiyoruz. Hepimizin de malumu, Şereflikoçhisar dibe vurmuş. Gerileyeceği şekilde en geriye gelmiş. Bundan sonraki süreçte artık kısır çekişmenin, kısır ideoloji peyinde koşmanın bir anlamı olmadığını hep beraber gördük. Biz bundan sonra bu ilçenin ekonomisini, kültürünü, turizmini nasıl geliştirebiliriz? Nasıl dayanışma içinde olabiliriz? Biz bunları sağlamak zorundayız. Ben şahsım adına seçilmeden öncede bunu kamuoyuna duyurduk. Bundan sonra Şereflikoçhisar’da siyaset bitmeli. Siyaset yaparsak ilçe hep geriye gidiyor. Artık siyaset değil, icraat yapalım istiyoruz. İcraat de; birlik ve beraberlik içinde dayanışma içinde olur. Örnek olarak Kent Konseyi ile bunu çözeriz. Geçmişte denenmiş, başarısız olunmuş. Bu dönem biz bunu başaracağız. Kurumlara yazılar yazdık. Onlarda belirledikleri isimleri bize bildirdiler. Önümüzdeki günlerde üyeleri belirledikten sonra tekrar bir toplantı yapacağız, hep beraber bundan sonra İlçe adına atılacak her adımı beraber kararlaştıracağız.

Benim de niyetim halis. Ben elimden gelen ne varsa seferber edeceğim. Elimi taşın altına değil gerekirse gövdemi taşın altına koyacağım. Ben bu ilçe için ne gerekiyorsa yapacağım. Sizlerin de burada elini taşın altına koyacağınızdan en ufak bir şüphem yok.”dedi ve Kaymakam Yıldırım’a da, elinden gelen her şeyi yapmaya çalıştığını belirterek kendisine teşekkür etti.

TOPLANTI SONUNDA

Kaymakam ve Belediye Başkanının konuşmalarından sonra toplantıya katılan Oda Başkanları ile siyasi parti temsilcilerinden görüş ve öneriler dinlendi.

Toplantının sonunda da; Organizasyon günlerinde, İlçemizin gezilecek yerleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı broşür dağıtımı yapılacağa, belirli saatlerde kalkacak ücretsiz servislerle şehir turu yaptırılacağa, ilçe halkının tuz ve türevlerinin, nohut, tahin, kavun ve karpuz gibi meyvelerin, gözleme ve hediyelik eşyaların bulunduğu stantların açılıp satış yapılacağa, alanda 20 görevlinin bulundurulacağa ve özellikle hoş geldin yemeğinde Oda Başkanlarının ve Siyasi Parti temsilcilerini mutlaka olması gerektiği kararlaştırıldı.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER